Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Bölge İçin Ne Anlama Geliyor?

Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu’nun (BTK) açılışı Bakü’de yapıldı. Son derece stratejik bir projenin hayata geçirilmesi bölge için büyük değer taşıyor.

Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Bölge İçin Ne Anlama Geliyor?

Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu’nun (BTK) açılışı Bakü’de yapıldı. Son derece stratejik bir projenin hayata geçirilmesi bölge için büyük değer taşıyor.

01 Kasım 2017 Çarşamba 16:28
Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Bölge İçin Ne Anlama Geliyor?

BaküTiflisKars Demiryolu’nun küresel, bölgesel ve ulusal bağlamda önemini TÜRKSAM Analisti A. Gencehan Babiş değerlendirdi. “Kardeşliğin Demir Bağları: Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu” başlıklı yazısında Babiş, demiryolunun inşası sürecindeki güçlüklere rağmen hayata geçirildiğini belirterek bunları şöyle sıraladı.

- BTK’nın yapımı sürecinde Gürcistan içinde 2008 yılında başlayan Güney Osetya Savaşı projenin gecikme nedenlerinden birisi olmuştur.

- Çin’den Avrupa’ya bağlantı Rusya üzerinden olduğu için buna alternatif olan ve bu yolu 7 bin kilometre kısaltan bir güzergâha Rusya kendi çıkarları açısından olumlu bakmamıştır

- ABD içerisinde Ermeni lobisinin çalışmaları sonucunda Ermenistan’ın hattan izole edildiğinden ötürü Kongre tarafından alınan bir kararla Amerikan kuruluşlarının projeye desteği yasaklanmıştır. Ülkeler kendileri projenin mali yükünün omuzlamış, Azerbaycan, Gürcistan’ın payına düşen miktarı da kredilendirerek ödemiştir. Dolayısıyla, Batı da mesafeli bir tutum izlemiştir.

- Bunların yanında teknik bazı zorluklara ek olarak hukuki prosedürlerin de işin içine girmesiyle proje planlanandan geç sonuçlanmıştır. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Şubat 2016 tarihindeki Gürcistan ziyaretindeki açıklamasında “Bizde bazı hukuki süreçler oldu. Bazı firmalar dava açtı, ondan dolayı gecikme oldu, ama bu sorunlar da çözüldü” diyerek konuya değinmiştir.

Demir İpekyolu’nun Kalbi

BTK’nın önemli görülen noktaları işe şunlar;

- Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Hattı, Londra’dan Pekin’e kurulan modern İpek Yolu’nun final etabı olması küresel anlamda kayda değer bir durumdur. Hayata geçen bu önemli proje pekâlâ “Demir İpekyolu’nun kalbi” olarak tanımlanabilir.

- Bakü – Tiflis – Kars hattının diğer yandan Asya ve Avrupa’yı bağlaması Türkiye’nin köprü olma özelliğini bir kez daha gözler önüne sererken Azerbaycan’ı Avrupa ve Asya bağlantısında başat aktörlerden biri haline getirmiştir.

- Bakü – Tiflis – Kars’ın birbirine demiryolu projesi ile bağlanması bu üç ülkeyi birbirine yakınlaştıracak, bölgedeki ekonomik faaliyetlere olumlu bir katkı sağlayacak ve Güney Kafkasya’da özellikle Azerbaycan ve Türkiye’nin jeo-politik önemini artıracaktır.

- 30 Ekim 2017 tarihinde açılan demiryolu aynı zamanda Azerbaycan’ın Batı’ya açılmasında bir yol Türkiye’nin ise Orta Asya’ya çıkışında yeni bir güzergâh olarak nitelenebilecektir.

- BTK Demiryolu’nun Marmaray ile Avrupa’ya ve Hazar üzerinde Türkmenistan vasıtasıyla Uzak Doğu’ya erişmesi bölgede aynı zamanda İran rotasının da etkinliğini azaltacak Türkiye – Azerbaycan hattını öne çıkaracaktır.

- Demiryolu bağlantısının kurulması üç ülke arasında sınır kapılarındaki ağırlığı azaltarak karayolu taşımacılığında görülen bazı sorunların da önüne geçecektir.

- Ticari özellikleri ön planda tutulan demiryolu hattı aynı zamanda yolu taşımacılığında da kullanılacak bu da taraflar arasındaki beşeri ilişkilerin artmasında önemli rol oynayacaktır.

- Kafkasya’da istikrarın sağlanamamasının ana faktörü olan Ermenistan’ın küresel etkileri büyük olan önemli bir bölgesel projenin daha dışında kalması kendi durumunu daha vahim ve izole bir hale düşürecektir. 1993 senesinde Türkiye Alican ve Akyaka sınır kapılarını kapatarak kara ve demiryolu ulaşım bağını kesmiştir. Bu proje ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminden kalma Kars – Gümrü – Ayrum - Tiflis demiryoluna ihtiyacı de tamamen ortadan kalkmıştır. Dolayısıyla bu hat aynı zamanda Ermenistan’ın barışçıl politikalara dönmesi noktasında da bir uyarıdır.

- Bunların yanında ülkelerin ulusal ekonomilerinin canlanmasına önayak olan bu projeler bulunduğu bölgeler başta olmak üzere Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın gelişimine katkıda bulunacaktır. Türkiye özelinde değerlendirildiğinde özellikle Doğu Anadolu’da Kars ve çevresine bu projenin bir canlılık getireceği aşikârdır.

Analizin tamamına http://www.turksam.org/tr/makale-detay/1565-kardesligin-demir-baglari-baku-tiflis-kars-demiryolu adresinden ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 01.11.2017 21:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.