Bugün 14 Mart : Doktor da Mutsuz Hasta da

Türkiye'de tıp alanında çalışanlar için bir anma ve kutlama günü olan 14 Mart, sağlık çalışanlarının sorunlarının da dile getirildiği gün. Bugün o gün ama hekimler yine bayramlarını kutlayamayacak. Çünkü hekimler, can güvenliği, iş ve gelecek güvencesi ile meslek bağımsızlığının tehdit altında olduğu görüşünde.

Bugün 14 Mart : Doktor da Mutsuz Hasta da

Türkiye'de tıp alanında çalışanlar için bir anma ve kutlama günü olan 14 Mart, sağlık çalışanlarının sorunlarının da dile getirildiği gün. Bugün o gün ama hekimler yine bayramlarını kutlayamayacak. Çünkü hekimler, can güvenliği, iş ve gelecek güvencesi ile meslek bağımsızlığının tehdit altında olduğu görüşünde.

14 Mart 2017 Salı 12:06
Bugün 14 Mart : Doktor da Mutsuz Hasta da

Tıp alanında çalışanlar için hem bir kutlama, hem çalışma alanındaki sorunlara dikkat çekme, hem de meslekteki önemli olay ve kişileri anma etkinliği olan 14 Mart Tıp Bayramı, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul ediliyor.

Bugün, o gün ama hekimler yine bayramlarını kutlayamayacak. Çünkü hekimler, can güvencesi, iş ve gelecek güvencesi ile meslek bağımsızlığının tehdit altında olduğu görüşünde.

Haksız ve hukuksuz ihraç edilen hekimlerin işlerine iadesi, hastaya yeterli süre ayrılmasına yönelik çalışma koşulları, çalışırken ve emeklilikte insanca ücret ile sağlıkta şiddetin sona ermesi, tıp camiasının önde gelen sorunlarından.

İstatistiklere göre doktora gitme sıklığı, tıbbi tetkik ve ameliyat sayısı, ilaç tüketimi artmasına karşın, nitelikli sağlık hizmetine erişim sorunu bir türlü çözülemiyor. Hastaneler çok daha kalabalık, acil servislerde işin içinden çıkılamıyor. Sağlık hizmetinin tüketimine dayanan bu sistemden hasta da sağlık çalışanı da memnun değil.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, sorunların çözümüne yönelik taleplerini sıralarken OHAL sürecindeki ihraçlara dikkati çekti ve “Hukuksuz ihraç edilenlerin görevlerine iade edilmelerini” istedi.

“İyi hekimlik kan kaybediyor”

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle 2 bin 761 hekimin işten atıldığına işaret eden Tükel, “İyi hekimlik giderek kan kaybediyor. Nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşulları daha fazla tahrip ediliyor. Can güvencemiz, iş güvencemiz, ücret güvencemiz, gelecek güvencemiz, mesleki bağımsızlığımız tehdit altında” dedi.

Nitelikli bir sağlık hizmetinin, çalışma koşullarıyla ilişkisine dikkati çeken Tükel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanca çalışma koşulları ve emeğimizin karşılığı olan ücret, birbirinden ayrı düşünülemez. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi için; mesleki bağımsızlık, iş yükünün insancıl düzenlenmesi, mesleki sağlık ve güvenliğin sağlanması, fırsat eşitliği, örgütlenme özgürlüğü, çalışma ortamının demokratikleştirilmesi, emekliliğe yansıyan güvenceli ücret ve mesleki gelişim hakkı, uluslararası normlara uygun olarak çalışma sürelerinin düzenlemesini talep ediyoruz.”

Şiddet sona ersin

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ciddi bir sorun olduğuna vurgu yapan Tükel, şunları ifade etti:

“Sağlık alanındaki şiddet, sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında ciddi bir sorun ve hekimler ve sağlık çalışanları açısından mesleki bir risk haline dönüşmüş durumda. Sağlık hizmetlerinde piyasa yönelimli politikalar sağlık hizmeti sunan kurumları birer işletmeye dönüştürürken, sağlık hizmetinin niteliğinin tahrip ediyor. Tıbbi gereklilikler ve nitelikli sağlık hizmeti sunumundan çok, ‘müşteri memnuniyeti’ne yer veren bu politikalar, sağlık kurumlarında şiddetin giderek çoğalmasının nedenleri arasında ilk sıralarda geliyor. Uygulanmakta olan sağlık politikalarını ele almadan, sağlıkta şiddetin çözümüne yönelik geçerli bir yaklaşım ortaya konamayacağını biliyoruz.”

Ve Talepler

Taleplerini, “Hukuksuz ihraç edilenlerin görevlerine iade edilmeli, hekimlerin hastalara yeterli süre ayırabilmesi, insanca ücret alabilmeleri ve sağlıkta şiddetin sona ermesi” olarak sıralayan Tükel, “14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla, her şeye rağmen, ‘Hekim-Emekli Hekim Ücretleri’ ile ilgili önerilerimizi de içeren çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi, ‘Fiili Hizmet Zammı Yasa Tasarısı’ ve sağlıkta şiddetle ilgili Türk Ceza Kanunu’na bir madde eklenmesi taleplerimizi Sağlık Bakanlığı’na ilettik. 14 Mart’ın, tüm kötülüklere ve haksızlıklara karşın, iyilik, dostluk ve dayanışmanın sesi olmasını diliyoruz” diye konuştu.

AKP’nin​ ​Tıp Bayramı’na bakışı

Tıp Bayramı kutlanırken, AKP iktidarının hekimlere bakışını ortaya koyan ilginç bir örnek de dikkati çekti. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kamu Hastaneler Birliği’nce 14 Mart nedeniyle Balıkesir’de, “en yakışıklı”, “en bonkör”, “en gezgin”, “en çılgın”, “en güzel”, “en şık” doktoru belirlemek üzere yarışma düzenlendi.

14 Mart

14 Mart Tıp Bayramı, İlk kez İstanbul’un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilen 14 Mart, 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulduğu gün.

İlk kutlama, 14 Mart 1919'da işgal altındaki İstanbul'da yapıldı. O gün tıp okulu öğrencileri, işgali protesto etti. O dönemin ünlü doktorlarının da destek verdiği protesto, tıp bayramında, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak tarihe geçti.

İlk Türkçe tıp dersi

Türkiye Cumhuriyeti'nde 1929'den 1937'ye kadar bu bayram, 12 Mayıs tarihinde kutlandı. Bu tarihin belirlenmesinde Bursa'daki Yıldırım Darüşşafaka'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başlamasından dolayı kabul edildi ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçilerek yeniden eski tarihe dönüldü. 1976 yılında ise 14 Mart'ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının yanı sıra, bu tarihi içine alan tüm hafta Tıp Haftası olarak kabul edildi.

Dünyada farklı tarihlerde kutlanıyor

Dünyada benzer kutlamalar, farklı tarihlerde yapılıyor. Örneğin ABD'de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan'da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy'un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü "Doktorlar Günü" olarak kutlanıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.