Kılıçdaroğlu'ndan Küçük Kızla İlgili Açıklama

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu GazeteBilkent'e konuştu. CHP'nin geçtiğimiz günlerde referandum kampanyasında kullandığı logosunda bulunan kız çocuğunun adının sorulması üzerine ilginç bir cevap verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan Küçük Kızla İlgili Açıklama

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu GazeteBilkent'e konuştu. CHP'nin geçtiğimiz günlerde referandum kampanyasında kullandığı logosunda bulunan kız çocuğunun adının sorulması üzerine ilginç bir cevap verdi.

11 Mart 2017 Cumartesi 10:40
Kılıçdaroğlu'ndan Küçük Kızla İlgili Açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin geçtiğimiz günlerde referandum kampanyasında kullandığı logosunda bulunan kız çocuğunun adının sorulması üzerine ilginç bir cevap verdi. Kılıçdaroğlu referandumda "hayır" çıkması durumunda ortaya çıkacak görünüm konusunda ise "Halk oylamasında 'hayır' çıktığı anda milletimiz en açık şekilde herkese anayasal sınırlarına dönme isteğini ifade etmiş olacak.

Dolayısıyla halkımız 'hayır' dediği anda az önce de söylediğim gibi Türkiye rahat bir nefes alacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, Bilkent Üniversitesi öğrenci gazetesi GazeteBilkent'in sorularını cevapladı.

"Referandum sürecinde partiniz hayır cephesinin lideri mi?" sorusuna Kılıçdaroğlu, " 'Cephe' gibi militarist bir nitelendirme yapmak doğru değil. Ve biz sürece bir parti meselesi olarak bakmıyoruz. Milletimiz, iki şıktan birini seçecek. Elbette, "Hayır" tercihinde bulunmasını isteriz ancak "Evet" diyenler de elbette başımızın tacıdır. Eğer bu anayasa değişikliği teklifi kabul edilirse Türkiye'de kuvvetler ayrılığı kalmayacak, TBMM gücünü kaybedecek, yargı bağımsızlığı ortadan kalkacak ve neticede Türkiye bilinmez bir maceraya sürüklenecek. Halk oylamasındaki mesele bir parti meselesi veya bir şahıs meselesi değil. Mesele 80 milyonun meselesi" dedi.

Amasya Tamimi'ndeki ruhla şunu "Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" ifadesini yinelediklerini belirten Kılıçdaroğlu, kampanyadaki güneş logosunu yorumlaması istenince şöyle dedi:

"Anneler ve babalar çocukları yanlış bir şey yaptığında 'hayır' derler. Örneğin, küçük bir çocuk parmağını prize sokmak ister, annesi 'hayır' der. Annelerimizin, babalarımızın tüm hayırları evlatlarının iyiliği, güvenliği içindir. Dolayısıyla bu referandumda da her anne ve babanın çocuklarının gelecek güvencesi açısından 'hayır' demesi gerekiyor. Bu nedenle çocuk figürü üzerinden yola çıktık, anne ve babaların çocuklarının geleceklerini düşünmelerini istedik."

"Bu küçük kız çocuğunun ismini öğrenebilir miyiz?" sorusuna "O aslında bütün annelerin kız çocuğu. Bütün anneler çocuklarının iyi yetişmesini isterler, yemezler yedirirler, giymezler giydirirler. Biz çocuklarımızın önemini vurgulamak için böyle bir modelden yola çıktık. İsterseniz bu kızımıza 'demokrasi' adını koyabilirsiniz, nitekim herkesin farklı bir bakışı var" cevabını verdi.

Bu referandumdan çıkacak bir hayır sonucunun ardından cumhurbaşkanı muhalefet cephesinin arzu ettiği üzere "anayasal sınırlarına" çekilip çekilmeyeceğini soran GazeteBilkent'e Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanının anayasanın kendisine tanıdığı sınırlar içinde çalışmalarını yürütmesini tek başına muhalefetin arzusu olarak nitelendirmek yanlış olur. Bu dediğimiz üzere, anayasal bir zorunluluk. Hâliyle halk oylamasında 'hayır' çıktığı anda milletimiz en açık şekilde herkese anayasal sınırlarına dönme isteğini ifade etmiş olacak. Dolayısıyla halkımız 'hayır' dediği anda az önce de söylediğim gibi Türkiye rahat bir nefes alacak."

Hukuk fakültelerinin referandum sürecinde "sessiz kaldıkları" iddiası konusunda görüşü sorulan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Bu teklif kabul edilirse Türkiye'de kuvvetler ayrılığı kalmıyor. Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi'ne göre 'Kuvvetler ayrılığı olmayan bir toplumda anayasadan bahsedilemez.' Anayasadan bahsedilemeyen bir ülkede hukuktan bahsedilemez. Bu sessizliğin temel nedeni ortaya konulan yoğun baskı olsa da ben bu sessizliği kabul edemiyorum. Hukuk fakülteleri ve hukukçular, hukuk yok edilirken susamazlar. Hukukçuların temel görevi hukuku korumak ve savunmaktır. Bunun bedeli ne olursa olsun hiçbir bedel, hukuku savunmamanın ortaya çıkartacağı zarardan daha büyük değildir" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.