O Şirkete Bütün İhalelerde Yasak

Milli Savunma Bakanı Işık, Manisa'da erlerin yediği yemekten rahatsızlanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

O Şirkete Bütün İhalelerde Yasak

Milli Savunma Bakanı Işık, Manisa'da erlerin yediği yemekten rahatsızlanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

18 Haziran 2017 Pazar 19:40
O Şirkete Bütün İhalelerde Yasak

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Manisa’da hiç yemek yemediği halde etkilenen askerlerin de olduğunu belirterek, “Oradaki hem doktorlar ve yetkililerden aldığım bilgiler dahilinde, hiçbir ihtimalin dışlanmadan çalışmaların yapılması gerektiğine karar verdik. Sadece yemekten zehirlenenler vakası olarak değerlendirmiyoruz, tüm ihtimalleri hesaba katan bir çalışmayı yürütüyoruz” dedi.

Bakan şirketin bundan sonra gireceği tüm ihalelerde, bütün kamuda yasaklı hale geleceğini söyledi.

Manisa’da akşam yemeği sonrası 731 askerin zehirlenme belirtileriyle tedaviye alınması sonrasında, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla, Ankara merkezli olduğu belirtilen Rota Yemekçilik A.Ş.’nin Manisa birimi görevlileri gözaltına alınmıştı. Bugün gündemde askerlerin rahatsızlanması var.

Manisa'daki asker zehirlenme vakalarıyla ilgili TBMM Genel Kurulu’nu bilgilendiren Bakan Işık, şunları kaydetti:

* Yemediği halde etkilenenler var, tüm ihtimalleri hesaba katıyoruz

* Hayati tehlikesi olan asker yok

* Yemek pişirme sonlandırıldı, hazır yemek paketi uygulamasına geçildi

* Firmanın sözleşmesini fesih ettik

* Kışlaya beş hafta asker alınmayacak, bütün altyapı gözden geçirilecek

* Depremler var, acaba yeraltı sularından buraya karışma mı var bakacağız.

Rapor bekleniyor

İlk zehirlenme vakası 23 mayıs 2017 tarihinde akşam yemeğinde görüldü. Bu yemekte toplam 5 bin 820 askerimizden 1047 tanesinin yediği yemekten etkilendiğini biliyoruz. 1047 askerimizin 209 tanesi hastanelere sevkedildi. Bu askerlerimizden Hüsnü Özen hayatını kaybetti. Hayatını kaybetme sebebi henüz otopsi raporu kesinleşmediği için resim olarak açıklanmamakta. Bu otopsi raporu geldikten sonra kesin ölüm sebebi ortaya çıkacak. Burhan Güvenen yoğun bakımda olan askerimiz, tedavisi devam ediyor. Hayati tehlikesi yok. Olayın hemen ardından gerek idari, gerekse adli tahkikatı başlatıldı. Yapılan incelemeler sonucunda o gün akşam yemeğinde verilen hindi etinde salmonella bakterisi tespit edildi. Bunun üzerine firmanın yemek ihalesinin fesih edilmesi süreci başlatıldı ve bu sürecin sonucunda fesih yazısı, 16 Hazian 191 sayılı belgeyle Bakanlığımızdan hem ihaleyi yapan bölge tedarik başkanlığına hem de birlik komutanlığımıza gönderildi. Bu vakadan hemen sonra da birlikteki yemek kontrol teşkilatının mensupların tamamı da değiştirildi.

Dış etmenler

Bu olaydan sonra 16 Haziranda, aynı kışlada 69 askerimizin şikayeti oldu ve hemen müşahade altına alındı. Bunların 62’si aynı bölükten olması dikkat çekici. Aynı bölükten olması vakanın sadece yemekten dolayı zehirlenme olmayacağı, dış etmenlerin de olabileceğini ortaya çıkardı. Bu konudaki araştırmalarımızı da sürdürüyoruz. 17 Haziranda verilen akşam yemeğinde batı kışlada bu defa benzer olayla karşılaştık. Bu olayda yemek yiyen 5 bin 420 askerimizin 617’sinin etkilendiği ve 372’sinin hastanelere veya revire sevkedildiğini biliyoruz. Şuan itibariyle dün akşamdaki olaylardan dolayı hayati tehlikesi olan askerimiz yok. Yoğnu bakımda olan da yok sadece tedbir amaçlı müşahade altında tutulan 24 askerimiz var. Bu askerlerimizin de gün içerisinde hastaneden taburcu edilmelerini bekliyoruz. Olayı haber alır almaz hazırlıklarımızı yaptık, Kara Kuvvetleri Komutanımızla Manisa'ya hareket ettik. Birliğin bağlı olduğu EDOG Komutanı da bir ekiple bölgeye hareket etti.

Yemeden etkilenenler var

Biz de askerlerimizi ziyaret ettik. İşin ilginç yanı hiç yemek yemediği halde etkilenen askerimiz var. Sadece çorba ve cacık yediği halde etkilenen var. Çorba, tavuk, pilav, cacık ve tatlı yediği halde etkilenen askerimiz de var. Bu askerlerimizin ifadesi. Ordaki hem doktorlar ve yetkililerden aldığım bilgiler dahilinde, hiçbir ihtimalin dışlanmadan çalışmaların yapılması gerektiğine karar verdik. Sadece yemekten zehirlenenler vakası olarak değerlendirmiyoruz, tüm ihtimalleri hesaba katan bir çalışmayı yürütüyoruz. Sağlık Bakanlığı iki çadır kurdu kışlaya. İlk müdahaleler burada yapıldı. Acilen 15 doktoru kışlaya göndererek olaylara hızlıca müdahale etti.

Bu üç olay bizim bazı tedbirleri hemen devreye sokmamızı gerektirdi. Bu son olay olmadan önce cuma gün ilgili firmanın raporlar doğrultusunda sözleşmesini fesih talimatı tarafımdan verilmiştir. Bu vesileyle kışlada yemek pişirme faaliyeti bugün itibariyle tedbir amaçlı olarak sonlandırılmıştır. Hazır yemek paketi uygulamasına geçilmiştir. Mevcut erlerimizin yemin töreni var bu hafta. Tören bitirdikten sonra askerlerimiz kışladan ayrılacaktır. Bu askerlerimizin ayrılmasına müteakip, özellikle bu kışlamıza en az beş hafta süreyle asker alınmayacaktır. Bu süre içerisinde bu tugayımızın bütün alt yapısı gözden geçirilecektir.

Yeraltı sularından mı?

Son günlerde bölgede depremler var, acaba yeraltı sularından buraya karışma mı var buna bakacağız, altyapımızda sorun var mı hemen değerlendireceğiz. Bütün tesislerimizi başta hijyen şartları olmak üzere gözden geçireceğiz ve beş haftada bu çalışmayı tamamlayacağız. Alınan tedbirleri yeterli görürsek tekrar eğitim faaliyetlerine çalışmaya başlayacağız. Görmezsek başka tugaylara göndereceğiz. Bu süreçte özellikle Tugayımızın tüm denetimini de yapmış olacağız. Bu olay bize bir gerçeği daha gösterdi. Sadece fiyat rekabetine dayanan alım yönteminin TSK’nın ihtiyacına cevap vermediği açıktır. Bununla ilgili de hızlı bir çalışmayla gerekli tüm tedbirlerin alınmasına çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte alacağımız tedbirleri bütün paydaşlarımızla da paylaşacağız. Bizim TSK’mızın hazır yemek alımı 2000’den itibaren başlamış. 2017 itibariyle Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın 40 birliğinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın 14 kurumunda, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 5 kurumunda hazır yemek hizmeti alımı devam etmekte. Bu şekilde toplam 96 bin 334 personel iaşe edildi. Birlik imkanları ile iaşe edilen 185 bin personel var. Bu konudaki değerlendirmelerimizi de titizlikle sürdürüyoruz.”

İhalelerde yasaklı

Işık, TBMM Genel Kurulunda, Manisa'da kışladaki gıda zehirlenme şüphesine ilişkin yaptığı açıklamada, olayla ilgili olarak, firmanın sözleşmesinin feshedilmesi talimatı verdiğini ifade etti.

Bir milletvekilinin, "Bu fesih, sadece Manisa'daki yemek ihalesini mi kapsıyor, yoksa firmanın diğer yerlerdeki ihalelerini de etkiliyor mu?" sorusu yönelttiğine işaret eden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konu İhale Kanununda düzenlenmiş. İhale Kanununda, mevcut yerdeki sözleşmesi feshedildiğinde en az bir yıl sürede, bazen iki yıl sürede, bazen de belli şartlar dahilinde beş yıla kadar ihale yasaklısı konumuna geliyor. Ama şu anda diğer yerlerde devam eden hizmetlerinde kanuna göre sorun yoksa, onu feshetme hakkına sahip değiliz. Ama bundan sonra gireceği tüm ihalelerde, bütün kamuda yasaklı hale geliyor.

Sözleşmesini feshettiğim bir firma ile ilgili, 'gıda zehirlenmesi değildir' diyerek ne elde edeceğim? Aksine benim için en kolay yol, 'bu da gıda zehirlenmesidir' diyip, zaten firmaya faturayı kesmişim... Hayır, ben oradaki askerlere, onların ailelerine ve millete olan saygımdan dolayı diyorum ki... Bana askerlerin bazıları, 'ben hiç yemek yemediğim halde zehirlendim.' dedi. Demek ki başka sebeplerde olabilir. Hiç bir sebebi, ihtimali dışlamadan gerekli tüm araştırmayı yapmak benim boynumun borcudur."

Milli Savunma Bakanı Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şunu herkesin çok iyi bilmesi lazım. Bırakın AK Parti'li olmayı, babamın oğlu olsa işini doğru yapmayan, askerimizin sağlığı ile ilgili en küçük ihmali olan herkesten gerekli hesabı sorarım. Bakan olarak bu benim görevimdir, görevimi yapmakta tereddüt etmem. Orada ihmali olduğu noktasında tereddüt ettiğimiz tüm kamu görevlileri ile ilgili şu anda idari tahkikat da başlatılmıştır. Gıda kontrolünü yapmakla görevli oradaki personelle ilgili gerekli idari tahkikat başlamıştır. Ayrıca adli tahkikat da başlamıştır. Bu konu bütün yönleriyle ortaya çıkarılana kadar biz bu konunun üzerinde hassasiyetle durmaya devam edeceğiz."

Kameralar inceleniyor

Manisa’da akşam yemeği sonrası 731 askerin zehirlenme belirtileriyle tedaviye alınması sonrasında, Manisa Cumhuriyet ÿBaşsavcılığı’nın talimatıyla, Ankara merkezli olduğu belirtilen Rota Yemekçilik A.Ş.’nin Manisa birimi görevlileri gözaltına alınmıştı.

Manisa Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan 21 kişi arasında, firma temsilcisi Veysel Ahmet Gürcüm ile 3 gıda mühendisi, aşçı, aşçı yardımcıları ve diğer çalışanların bulunduğu belirtildi. Şüphelilerin emniyetteki ifade alma işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Bu arada kışla içindeki özellikle yemek üretiminin yapıldığı mutfak kısmındaki güvenlik kamerası görüntülerinin incelemeye alındığı öğrenildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.