Putin Açıkladıi: "Türklere Vize Kolaylığı"

Rusya Devlet Başkanı Putin: “Türk vatandaşlarına yönelik çalışma izinleri, vize kolaylığı ve Türk şirketlerine yönelik yasaklar en yakın zamanda kalkacaktır, bu konuda siyasi karar alındı. En yakın zamanda uygulanacaktır" dedi.

Putin Açıkladıi: "Türklere Vize Kolaylığı"

Rusya Devlet Başkanı Putin: “Türk vatandaşlarına yönelik çalışma izinleri, vize kolaylığı ve Türk şirketlerine yönelik yasaklar en yakın zamanda kalkacaktır, bu konuda siyasi karar alındı. En yakın zamanda uygulanacaktır" dedi.

10 Mart 2017 Cuma 21:25
Putin Açıkladıi: "Türklere Vize Kolaylığı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin  Sarayı'nda gerçekleştirdikleri baş başa görüşme, Türkiye-Rusya Üst Düzey  İşbirliği Konseyi toplantısı ve anlaşma imza töreninin ardından ortak basın  toplantısı düzenledi.

Erdoğan, yaptığı konuşmada, Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 2010'da tesis edildiğini belirterek, amaçlarının iki ülke arasındaki dostluk ile komşuluk ilişkilerini  kurumsallaştırmak ve stratejik bir çerçeveye kavuşturmak olduğunu söyledi.

"İlişkileri normalleştirme"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir önceki konsey toplantısından bu yana geçen  sürenin muhasebesini yaptıklarını anlatarak, "Hala gündemimizi meşgul eden  sorunlu hususları masaya yatırarak, bunların aşılması için neler yapabileceğimizi  değerlendirdik." ifadesini kullandı.

Türkiye ve Rusya'nın, iki ülke arasındaki köklü ve özel ilişkileri  ilerletme konusunda kararlı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Maalesef ki 2015  yılı sonunda bizleri derinden yaralayan bir hadise sebebiyle çok ciddi zaman  kaybettik. Ancak iki ülke dostluğunun tüm sınamaları, sıkıntıları,  provakasyonları aşacak güce sahip olduğunu da bu arada gördük. Son aylarda  attığımız karşılıklı adımlarla, iki ülke ilişkilerini normalleştirme yönünde  gayet mesafe kaydettik." değerlendirmesinde bulundu.

Putin ile daha önce bir araya geldiklerini anımsatan Erdoğan, şöyle  devam etti:

"Tabii bu arada ciddi manada telefon diplomasisini de sürdürdük.  Bugünkü konsey toplantısı aynı şekilde çok önemli bir referans. Gelinen aşamayı  kayda değer görmekle beraber yeterli bulmadığımızı belirtmek durumundayım. Konsey  toplantısıyla normalleşme sürecini sona erdirdiğimize inanıyor, artık bu kelimeyi  telaffuz etmek istemiyoruz. Bundan sonraki beklentimiz karşılıklı güven unsurunu  tesis etmek ve siyasi düzeydeki diyaloğun ekonomik alana sirayet etmesini  sağlamaktır.

Bu anlamda Rusya'nın ülkemizle ekonomik ilişkiler bağlamındaki  kısıtlamalarını tamamen kaldırmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde geçmişte  açıkladığımız 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmamız mümkün  olacaktır. Zira bizler, iki ülke olarak 38 milyar dolar hedefini  gerçekleştirmiştik fakat bu son olaylardan sonra 17 milyar dolara kadar düştük.  Şimdi bunu tekrar telafi ederek inanıyorum ki bu kaybımızı önleyeceğiz. Özellikle  turizm alanında bu yıl bir rekora imza atmak istiyoruz. Ben buradan Rus  dostlarımızı ülkemize davet ediyorum. Gelsinler, Türkiye'nin tarihi, turistik,  kültürel güzelliklerini onlar da görsünler."

Erdoğan, bugün imzalanan 2017-2020 Orta Vadeli Program ve diğer  anlaşmalarla güçlü bir irade ortaya koyduklarını ifade ederek, "Türk-Rus ortak  yatırım fonunun 1 milyar dolar sermayeyle kurulmuş olması ciddi ve güçlü bir  adımın atılmış olmasıdır. Bu anlaşmalar ve aldığımız kararlar hem kaybedilen  zamanı telafi edecek hem de iki ülke ilişkilerinde bir sıçrama yaşatacaktır."  dedi.

Suriye'de bir dayanışmaya ihtiyaç var

Erdoğan, görüşmelerinde bölgesel konularda da  fikir alışverişinde  bulunduklarını belirterek, özellikle Suriye, Karadeniz Ekonomik İşbirliği,  Azerbaycan-Rusya-Türkiye üçlü iş birliği mekanizmaları, Karabağ konuları üzerinde  hassasiyetle durduklarını, buralardaki sıkıntıların aşılması noktasında Rusya'nın  üzerindeki yükün de ağırlığını dile getirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin 911 kilometre sınırı bulunması, sürekli tehdit altında  olması dolayısıyla son 6 yıldır Suriye'deki çatışmaların, kan ve gözyaşının  yükünü çektiğini dile getiren Erdoğan, burada bir dayanışmaya ihtiyaç duyulduğunu  belirtti.

Fırat Kalkanı Harekatı'nın DEAŞ'a vurulan en büyük darbe olduğunu  ifade eden Erdoğan, 2 bin 200 kilometrekare alanın teröristlerden temizlendiğini  aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şayet bugün DEAŞ'ın tamamen yok edilme  ihtimalinden rahatça bahsedebiliyorsak, bu da Türkiye'nin ortaya koyduğu çabalar  sayesindedir." diye konuştu.

Rusya ve Türkiye'nin Suriye'de insani yardım konusundaki iş birliğinin  birçok mağduru ve mazlumu rahata kavuşturabileceğini vurgulayan Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Astana toplantılarının Cenevre sürecinin tamamlayıcısı,  destekleyicisi olarak başarılı geçtiğini de burada ifade edebilirim. Bu başarıda  Türkiye ve Rusya'nın ortaya koyduğu iradenin çok büyük payı var. Şüphesiz Cenevre  sürecinin bizi sonuca taşıması için başta rejim olmak üzere bütün tarafların  samimiyetle çalışması gerekiyor. Bir terör örgütüyle diğerinin bertaraf  edilmeyeceği de artık kabul edilmelidir. Özellikle 35 yıldır terörle mücedele  eden bir ülke olarak gerek başta DEAŞ olmak üzere PYD, YPG, El Nusra gibi terör  örgütleri bizim her an karşımızda olan terör örgütleridir. Suriye'nin toprak  bütünlüğünü ve milli birliğini hiçkimse tehlikeye atmamalıdır. Rusya ile eşgüdüm  halinde soruna adalet ve hakkaniyet temelinde bir çözüm bulunması için  gayretlerimize devam edeceğiz. Bütün konularda hemfikir olmasak da iletişim  kanallarını açık, bugüne kadar açık tuttuk, açık tutmaya da devam edeceğiz. Son  dönemde bunun faydalarını görüyor, bizzat yaşıyoruz. İnşallah karşılıklı güven  temelinde iş birliğimizi sürdüreceğiz. Türkiye ile Rusya Federasyonu'nun ortak  çıkarlar, bölgesel istikrar ve küresel barış çerçevesinde yürüttüğü yakın iş  birliği elbette birilerini rahatsız ediyor olabilir ancak bizler provakasyonlara  gelmeyecek, terör örgütlerinin ikili ilişkilerimizi zehirlemesine izin  vermeyeceğiz."

Vize müjdesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da Türk  vatandaşları ve şirketlerine yönelik kısıtlamaların en yakın zamanda  kaldırılacağını söyledi.

Kremlin Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin  ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, bugün  gerçekleştirilen zirveyle, iki ülkenin çok yönlü ortaklık ilişkilerine döndüğünü  belirtti.

Putin, Türk şirketlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılması için  siyasi kararın alındığını vurgulayarak, şunları söyledi;

"Sayın Cumhurbaşkanı bugün bu konuyu dile getirdi. Özellikle  yasakların uygulandığı inşaat sektöründe çalışan Türk çalışanlarına değinildi.  Bugün Sayın Cumhurbaşkan ile bunun ne zaman kaldırılacağı konusunda anlaştık. Bu  yasak en yakın zamanda kaldırılacak. Bu bizim bugünkü anlaşmamızdan sonra sadece  teknik bir konudan ibarettir. Diğer konuları çözmeye devam edeceğiz."

"Suriye'deki işbirliğimizi takdir ediyoruz"

Putin, Türkiye ve Rusya'nın Suriye konusundaki işbirliğine değinerek,  "Türkiye ve Rusya'nın askeri ve istihbarat birimleri arasında olan yüksek  işbirliği seviyesini takdir ediyoruz. İşbirliğimiz ve İranlı dostlarımızın  katkısı sayesinde Suriye'de ateşkesin sağlanmasını başardık. İlk defa Astana'da  taraflar arasında karşılıklı diyalog kuruldu. Bu bizim çalışmamızın net bir  sonucu." dedi.

Türkiye ile terörle mücadele alanında bilgi ve fikir değişimi  yapıldığını anımsatan Putin, "İstihbarat birimlerimiz yakın işbirliği içerisinde  ve bu işbirliğini genişletmek istiyoruz. Teröre karşı çabalarımızı  birleştirmeliyiz. Ancak bu şekilde terörü yenebiliriz." değerlendirmesinde  bulundu.

Putin, terörle mücadele konusundaki işbirliğini geliştirmek  istediklerini  vurgulayarak şöyle konuştu:

“Türkiye’nin rolü ve çabaları sayesinde, sadece ateşkes değil, somut,  doğrudan itilafa katılan taraflar arasında Astana’daki siyasi müzakereler  başlatılabildi. Rusya, Türkiye ve İran sayesinde Suriye ateşkesi genel anlamda  muhafaza ediliyor. Özellikle DAEŞ’e karşı ortak mücadele konusunda kararlıyız.  Ben bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına ve Türk meslektaşlarıma bu  içerikli ve yapıcı görüşmeler için teşekkür etmek istiyorum. Sıradaki ÜDİK  toplantısını Türkiye’de yapacağız. İşbirliğimizin daha da ivme kazanacağını  umuyorum.”

Ticarette artan işbirliği

Türkiye'nin, Rusya’nın önde gelen ticari ortaklarından birisi  olduğunun altını çizen Putin, geçen sene yaşanan bazı gelişmeler ve dövizdeki  dalgalanmalardan ötürü ikili ticarette yüzde 30’dan fazla düşüş yaşandığını, bu  durumun iki ülke için de olumsuz olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, karşılıklı ticaretin, hizmetlerin  artırılmasına yönelik 2017-2020 senelerini kapsayan orta vadeli program  imzalandığını anlatarak, “Aynı zamanda yeni bir ortak yatırım fonu kuruyoruz, 1  milyar dolarlık sermayesi olacak. Şu anda ilgili anlaşma imzalandı.” dedi.

Rusya’nın önceliğinin enerji alanındaki işbirliği olduğuna işaret eden  Putin, Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali projelerindeki işbirliğinin  artarak devam ettiğini belirtti.

DenizBank ve Sberbank tarafından devreye sokulacak Mir ödeme kartları  ve milli para birimleri ile ticaretin de hedeflendiğini anlatan Putin, ağır  sanayi, oto sanayi alanında, inşaat ve ulaştırma alanlarında ortaklıkların  kurulmasının planlandığını söyledi.

2019’un karşılıklı kültür ve turizm senesi olacağını belirten Putin,  Türkiye’nin tekrar Rus turistler için gözde ülke haline geldiğini vurguladı.

Putin, ÜDİK toplantısı kapsamında hem dar formatta, hem de  genişletilmiş formatta ikili ilişkilerin stratejik boyutlarının ele alındığını  vurgulayarak, “Türkiye ve Rusya’nın uluslararası ve bölgesel alanlarda hassas  konuların çözülmesine katkılarımızı görüştük. Aynı zamanda hükümetlerimizin kilit  savunma güvenliği, ekonomi, kültür alanlarından sorumlu kurum ve kuruluşlarının  katılımıyla da geliştirilmiş bir görüşme yapıldı.” dedi.

Toplantıda, Erdoğan ve Putin'in açıklamaları öncesinde iki ülke  arasında 8 anlaşma imzalandı.

Son Güncelleme: 10.03.2017 23:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.