Yeliz Hesabından Tweet Atıyordu: AKP'li Vekilden Cihat ve Matematik Açıklaması

AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, eğitimde yeni müfredattaki “cihat” konusuna ilişkin açıklama yaptı.

Yeliz Hesabından Tweet Atıyordu: AKP'li Vekilden Cihat ve Matematik Açıklaması

AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, eğitimde yeni müfredattaki “cihat” konusuna ilişkin açıklama yaptı.

22 Temmuz 2017 Cumartesi 12:12
Yeliz Hesabından Tweet Atıyordu: AKP'li Vekilden Cihat ve Matematik Açıklaması

TBMM'deki anayasa görüşmeleri sırasında genel kuruldan "@yelizadeley - Yeliz Adaley" ismi ile yayın yapmasıyla gündeme gelen AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, eğitimde yeni müfredattaki “cihat” konusuna ilişkin açıklama yaptı. Çamlı, “Eğitim Bakanlığımız çok isabetli bir karar vermiş. Namaz dinin direğiyse, cihat çadırdır. Direksiz çadır bir işe yaramaz. Cihat bilmeyen çocuğa matematik öğretmenin faydası yok” dedi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredat taslağına göre, 9.’uncu sınıflarda “İslam Dininde Temel İbadetler” başlığı altında, namaz, oruç, zekât ve haccın yanı sıra “cihat” konusu işlenecek. 6’ncı sınıfta da cihat kavramı öğrencilere anlatılacak.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre, askıya çıkarılan taslakla ilgili görüşler, 31 Temmuz’a kadar Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilebilecek. Taslağa göre, cihat kavramı, anlam genişliği göz önünde bulundurularak savaşla sınırlandırılmadan tüm boyutlarıyla işlenecek ve günümüzde bu kavramın istismar edildiği belirtilecek. Cihat kavramının temel ibadet olarak belirtilmesi ise tartışma konusu oldu.

“5 temel ibadet arasında değil”

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal, "Peygamber Efendimizin hadisine göre, cihat 5 temel ibadet arasında değildir. Bu yanlış anlaşılabilir. Müfredattaki bu değişiklik çok isabetli bir karar olmamış. Cihat ayrı değerlendirilmesi gereken bir konudur" dedi.

"Namazdan önce gelir”

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi, AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, "Cihat İslam’ın en öncelikli unsurudur. Namazdan da önce gelir. Osmanlı padişahlarına baktığımızda neredeyse tamamı cihadı bırakmamak için hacca bile gitmemiştir. Bakanlığımız çok isabetli bir karar vermiş. Namaz dinin direğiyse, cihat çadırdır. Direksiz çadır bir işe yaramaz. Cihat bilmeyen çocuğa matematik öğretmenin faydası yok" dedi.

Milli Eğitim Komisyonu Üyesi, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar ise "İslam’ın kurallarıyla oynayarak kendilerine kindar bir nesil, yani seçmen yaratmak istiyorlar. Hoşgörümüzü kaybediyoruz. Milis yetiştirip bu milislerle dünyaya savaş açmak mı istiyorlar?" ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise "Ben evrime de inanmıyorum ama anlatılmaması eksiklik. Cihadın temel ibadetler içerisinde yer alması kavram hatası olmuş" açıklamasında bulundu.

Atatürk çıkarıldı laiklik daraltıldı

Din dersinde Atatürk çıkarılırken, laiklik konuları daraltıldı. Alevilik-Bektaşilik konuları ise genişletildi. Eski müfredata göre Alevilik yalnızca 7’nci sınıflarda anlatılıyordu. Taslağa göre, 5, 7, 9 ve 12’nci sınıflarda da Alevilik-Bektaşilik anlatılacak. Cemevleri, “Ayin-i cem erkânının yapıldığı yol, âdap ve erkân yeri” olarak nitelendirilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.