Duruşma Sona Erdi: Zarrab Telefonunun Türkiye’de Dinlendiğini Doğruladı

Reza Zarrab’ın tanık sandalyesinde ifade verdiği Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla davasında bugünkü duruşma sona erdi.

Duruşma Sona Erdi: Zarrab Telefonunun Türkiye’de Dinlendiğini Doğruladı

Reza Zarrab’ın tanık sandalyesinde ifade verdiği Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla davasında bugünkü duruşma sona erdi.

06 Aralık 2017 Çarşamba 01:19
Duruşma Sona Erdi: Zarrab Telefonunun Türkiye’de Dinlendiğini Doğruladı

Reza Zarrab’ın tanık sandalyesinde ifade verdiği Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla davasında bugünkü duruşma sona erdi.

Zarrab’ın tanık sandalyesinde ifade verdiği beşinci gün:

00.33: Bugünkü duruşma sona erdi. Fleming son olarak deliller arasına girmesi bazı ses kayıtlarını dinletti ve Zarrab’a bunları doğrulattı. Çapraz sorguya yarın TSİ 17.15’te devam edilecek. Fleming’in bu son dinlettiği kayıtlar hakkında soru sorması bekleniyor.

00.11: Fleming, Zarrab’ın telefonunun Türkiye’de dinlendiğini söyledi. Zarrab bunu doğruladı.

00.07: Cathy Fleming, Zarrab’a Halkbank’ın o dönem uluslararası bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı Levent Balkan hakkında sorular sordu. Amerikalı gazeteci Katie Zavadski, avukatın bu sorularla, müvekkili Atilla’nın Balkan’da daha az rol oynadığını kanıtlamaya çalıştığı yorumunu yaptı.

Şeyda Yıldırım: Rüşveti Ben Vermedim

00.05: Zarrab’ın en tanınan kadın avukatı olan Şeyda Yıldırım, cezaevinde gardiyana rüşvet veren kişinin kendisi olmadığını söyledi. Zarrab’ın en az iki kadın avukatı daha var.

23.11: Zarrab’a İran’da Bank Mellat’a bağlı Mellat Exchange isimli döviz bürosuyla ilişkisi olduğunu doğrulatan savunma avukatı, Türkçe bir ses kaydı dinletti.

“Tüm Suçlardan 100-150 Milyon Dolar Kazandım”

23.03: Zarrab’a bütün bu suçlardan ne kadar para kazandığı soruldu. Başta hatırlamadığını söylese de yuvarlak bir rakam vermesi istenince “100-150 milyon dolar” dedi.

Gardiyana 45 Bin Dolar Rüşvet Verdiğini Söyledi

22.46: Reza Zarrab, ABD’deki cezaevinde bir gardiyana cep telefonunu kullanmak, kendisine alkol getirmesi ve ilaç alması için 45 bin dolar rüşvet verdiğini söyledi. Zarrab bu sayede kızıyla görüntülü konuşma yaptığını ve avukatlarıyla görüştüğünü anlattı.

Avukat Fleming’in sorgusunda gelişen bu diyalog şöyle:

Soru: Gardiyana ne kadar rüşvet verdiniz?

Yanıt: Yaklaşık 45 bin dolar.

Soru: Parayı gardiyana nasıl ulaştırdınız?

Yanıt: Diğer masraflarım için paranın Türkiye’den gönderilmesiyle aynı şekilde, bu miktar gönderildi ve ödendi.

Soru: Kim ödedi?

Yanıt: O zamanki Türk kadın avukatım.

Başkaları İçin Seks İşçisi Ayarlamaya Çalıştığını Kabul Etti

22.41: Reza Zarrab, 2013’te “başkaları için seks işçisi ayarlamaya çalıştığını” kabul etti.

Cezaevinde Sentetik Marijuana İçtiğini Söyledi

22.37: Savunma avukatı Fleming, Zarrab’ın cezaevinde sentetik marijuana içtiğini söyledi. Zarrab bunu kabul ederek, “Bunun bir suç olup olmadığını bilmiyorum. Cezaevi kurallarının ihlali olabilir” dedi.

Miami’de Nasıl Yakalandığını Anlattı

22.31: Fleming, Zarrab’a Miami’de nasıl yakalandığını anlattırıyor. Zarrab özel jetle gittiği iddiasını reddetti; 10 günlük ve yedi kişilik bir Disneyland ziyareti için üzerinde 102 bin dolar olduğunu söyledi.

“Böyle Bir Talep Olsaydı Yerine Getirirdim”

22.19: Fleming, Zarrab’ın bazı kişilerin yakalanmasının yollarını konuşup konuşmadığını sordu. Zarrab, “Herhangi belirli bir kişiye tuzak kurulmasını konuşmadık. Ama böyle bir talep olsaydı yerine getirirdim” dedi.

20.45: Rıza Zarrab, Amerikalı avukatı aracılığıyla itirafçılık anlaşması yapmayı önerdikten sonra FBI yetkilileriyle en az 12 kez görüşmüş. Önerisinin kabul edilmesi sonrasında hafta sonlarında bile görüşmeler yapılmış.

“Türkiye’de Kimseye Kızgın Değilim”

20.39: Fleming, Zarrab’ın ilk işbirliği önerisinin sonuçsuz kalması sonrası serbest kalmak için siyasi girişimlerde bulunduğunu söyledi. “Siz de Rudy Giuliani ve eski adalet bakanı Michael Mukasey’i (avukat olarak) tuttunuz, değil mi?” diye sordu.

Ardından yaşanan diyalog şöyle:

Soru: Ve bir yıl boyunca bunun işe yarayacağını düşündünüz, doğru mu?

Yanıt: Mümkün olabileceğini düşündüm.

Soru: Ve aslında bunun işe yaramaması nedeniyle Türkiye’deki insanlara kızgınsınız, değil mi?

Yanıt: Kimseye kızgınlık beslemiyorum.

İlk İşbirliği Teklifi Ağustos 2016’da

20.33: Zarrab, savcılıkla işbirliği yapmayı ilk kez Ağustos 2016’da, Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklanmasından önce önerdiğini açıkladı.  Zarrab, “O dönem, Atilla tutuklanmadan önce, avukatlarım gitti ve hükümetle işbirliğinin ayrıntılarını konuştu” dedi.

Amerikalı gazeteci Katie Zavadski, “Bu, her şeye yeni bir perspektif getiriyor. Erdoğan’ın onu kurtarmaya çalıştığı sırada Zarrab çoktan işbirliği önermiş” ifadelerini paylaştı.

Savunma, Zarrab’ın İnandırıcılığını Sorguluyor

20.28: Fleming, savcılığın Zarrab’ı itirafçılık için nasıl ikna ettiğine, itiraflarda bulunursa daha hafif bir ceza almasının tavsiye edileceğinin söylenip söylenmediğine odaklanmayı sürdürüyor.

Soru: Size yıllarca hapishanede kalacağınızı söylediler.

Yanıt: Evet efendim.

İtirafçılık Anlaşması

20.18: Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, Zarrab’a cezaevinden çıkmak için yaptığı anlaşmayı soruyor. Zarrab anlaşma kapsamında, davadan sonra kefaletle serbest bırakılma başvurusu yapabileceğini söyledi.

Fleming, anlaşmanın Zarrab’ı “başkalarının soruşturulması ve kovuşturulması için elle tutulur kanıtlar vermek” zorunda bırakıp bırakmadığını sordu. Zarrab anlaşmadaki ifadenin tam olarak böyle olmadığını söylemekle beraber, avukatın sözlerini doğruladı. Fleming’in bu sorular üzerinden, Zarrab’ın cezaevinde yaptığı konuşmada “erken çıkmak için yalan söylemesi gerektiğine” ilişkin ses kaydına odaklanması bekleniyor.

Zarrab Yalan Söylemekle İlgili Sözlerini Kabul Etti

20.17: Reza Zarrab, hapisten çıkmak için “yalan söylemenin en hızlı yöntem” olduğuna dair sözlerini kabul etti.

“İran’a Yaşam Tarzımdan Dolayı Gitmiyorum”

20.12: Zarrab, İran’a giriş yasağı olup olmadığına dair soruya yanıtında “Bildiğim kadarıyla yok” yanıtını verip, “yaşam tarzından dolayı” ülkesine gitmediğini söyledi.

Satması İçin 1.5 Ton Altın Gönderildiğini Söyledi

20.11: Zarrab, İranlı milyarder Babek Zencani’nin kendisine bir keresinde satması için 1.5 ton altın gönderdiğini söyledi.

49 Sayfalık WhatsApp Yazışmaları

20.02: Atilla’nın avukatı, Zarrab’a Rusya’da da İran’ın parasıyla yasadışı işlemler yapıp yapmadığını sordu; şoförünün Türkiye-Rusya sınırında 15 milyon dolarla yakalandığını savundu. Zarrab bunu reddetti.

19.56: Zarrab’a, itirafçı olmayı kabul etmeden önce savcılığın elindeki kaç telefon görüşmesini dinlediği soruldu. Zarrab birkaç konuşmayı dinlediğini, bunlardan dördünün Atilla ile olduğunu söyledi. Zarrab, Atilla ile 2012 sonunda tanıştığını da doğruladı.

19.50: Savunma avukatı Fleming, ellerinde bulunan 49 sayfalık WhatsApp yazışmalarını gösteriyor. 11 ay süren, 22 Kasım 2013’te son bulan bu yazışmalarda, Atilla ile sadece 16 mesajlaşma var. Çoğunluğu Aslan’la.

Atilla’nın Kendisini Sevmediğini Söyledi

19.42: Cathy Fleming’in sorgusu başladı. Zarrab’a, Atilla’ya hiç rüşvet verip vermediği soruldu, Zarrab “Hayır” yanıtını verdi. Zarrab, Atilla’nın kendisinden para istemediğini de yineledi.

Zarrab, Atilla’nın kendisini sevmediğini, kendisinin de Atilla’yı sevmediğini söyleyip, Halkbank genel müdürü Aslan’a Atilla’dan şikâyet ettiğini de aktardı.

Atilla’nın avukatı, Zarrab’ın mahkemede gösterilen temaslarının kendi müvekkilinden çok genel müdür Aslan’la yapıldığını vurguluyor.

Atilla’nın avukat heyetinden Victor Rocco da müvekkillerini ilk duruşmada “sadece bir piyon” diye nitelemişti.

5.1 Milyon Euro’luk ‘Olmayan’ Tavuk

19.27: Reza Zarrab’a, dondurulmuş tavuk budu ticareti yapıp yapmadığı soruluyor. Zarrab’a, İran’a 5.1 milyon Euro’luk tavuk budu ticaretine ilişkin belgeler soruldu. Zarrab bu ticaretin esasında hiç yapılmadığını söyledi.

Soru: Hiç dondurulmuş tavuk budu işine girdiniz?

Cevap: Hiç tavuk ticareti yapmadım efendim.

“Siyasi Bağlantıları Olan Avukatımla Mesajlaştım”

19.04: Zarrab’a 2014 tarihli bir mesajlaşma soruluyor. Zarrab, “Bunlar, siyasi bağlantıları olan avukatımla benim mesajlaşmalarım” dedi. Zarrab bu avukatın adının Mustafa Doğan İnal olduğunu söyledi.

Gazeteci Zavadski’nin aktardığına göre Zarrab’a bu mesajlaşmalar hakkında soru sorulmadı; sadece kanıt olarak dosyaya girmesi istendi.

19.03: Kısa bir aranın ardından duruşma yeniden başladı. Savunma makamının sözü almasıyla birlikte, çapraz sorgunun başlamasından önce iki tarafın da üzerinde anlaştığı konular kayıtlara girdi.

Atilla’nın Avukatları Zarrab’ı Sorgulayacak

18.45: Savcılığın kanıt olarak sunduğu ses kayıtlarının dinlenmesi bitti. Sıra çapraz sorguda, yani şimdi Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları Zarrab’ı sorgulayacak.

18.33: Salonda hâlâ ses kayıtları dinletiliyor.

“Halkbank’la Yaptığım İran Ticaretini Anlatan Sistem”

18.02: Amerikalı gazeteci Adam Klasfeld, dünkü duruşmada konuşulup dava dosyasına kanıt olarak giren belgeleri paylaşıyor. Bunlardan biri, hesap dökümü. Zarrab dökümü, “Bu, Halkbank’la yaptığım İran ticaretini anlatan sistem” sözleriyle anlattı. Gazeteci Klasfeld, Zarrab’ın dünkü duruşmada Dubai’yle hayali ticarete ilişkin anlattıkları bağlamında dava dosyasına kanıt olarak giren bir Dubai gümrüğü formunu da paylaştı.

Dokuz Dakikalık Ses Kaydı Dinletildi

17.36: Şu an dokuz dakikalık bir ses kaydı dinletiliyor.

İtiraz Reddedildi, Zarrab’ın Aleyhine Kullanılabilir

17.30: Duruşmanın başlamasından önce, yargıç Richard Berman konuşuyor. Berman, Atilla’nın avukatlarının Zarrab’ın dün yayınlanan cezaevi konuşmalarına ilişkin itirazını reddetti. Yargıç, bu konuşmaların savunma avukatlarından bilgi saklandığı anlamına gelmediğini söyledi.

Avukatlar, konuşmaların geç yayınlanması nedeniyle kendilerine savunma hazırlamak için yeterli süre verilmediği gerekçesiyle, “Brady yasası” olarak bilinen emsal karara dayanarak itiraz etmişti.

Savunma, ‘İnandırıcı Olmadığının’ Kanıtı Olarak Kullanacak

Bu itiraz reddedilse de, Zarrab’ın cezaevi konuşmalarında ‘cezasının hafifletmek için yalan söylemesi gerekebileceğine’ ilişkin sözlerinin, Atilla’nın avukatları tarafından kullanılması bekleniyor. Avukatların, bu sözlerin Zarrab’ın inandırıcılığını azalttığını savunması bekleniyor. Berman ayrıca bu konuşmaların dava dosyasına yeniden konularak kamuoyuyla paylaşılmasına da karar verdi.

Duruşma Planlanan Saatte Başlamadı

17.16: Duruşma planlanan saatte başlamadı. Amerikalı gazeteci Adam Klasfeld, salonun hâlâ boş olduğunu yazdı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.