Erdoğan'dan Sert Hollanda Çıkışı

Hollanda Başbakanı'nın 'Türkiye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz' sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert yanıt geldi. Erdoğan, "Neyi düzeltiyorsun, sen önce bunun hesabını ver. Vatandaşımın üzerine at, it sürersen bunun hesabını vereceksin. Yaşanan kepazelikti" dedi. Erdoğan, peş peşe "Hollanda hesabını vereceksin" ifadesini kullanırken, "Avrupa ülkesi değil, Muz Cumhuriyeti" değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan'dan Sert Hollanda Çıkışı

Hollanda Başbakanı'nın 'Türkiye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz' sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert yanıt geldi. Erdoğan, "Neyi düzeltiyorsun, sen önce bunun hesabını ver. Vatandaşımın üzerine at, it sürersen bunun hesabını vereceksin. Yaşanan kepazelikti" dedi. Erdoğan, peş peşe "Hollanda hesabını vereceksin" ifadesini kullanırken, "Avrupa ülkesi değil, Muz Cumhuriyeti" değerlendirmesini yaptı.

12 Mart 2017 Pazar 18:07
Erdoğan'dan Sert Hollanda Çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet Vakfı’nın İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘İyilik Ödülleri Töreni’nde konuştu. Fransa'ya teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

"Peygamber efendimiz, Ademoğlu ölünce amel defteri kapanır, ancak 3 kişinin amel defteri kapanmaz buyuruyor. Geride eş, evlat ve ilim bırakan olduğunu bırakıyor. Bundan 42 yıl önce mesuliyet bilinciyle hareket eden bir avuç ilim insanının diktiği fidan dünyanın 135 ülkesinde meyve veren bir ağaca dönüştü. Şu manzara azmin, fedakarlığın ürünüdür. Vakfımız bir taraftan hayır kültürünün yaygınlaşmasını sağlarken, diğer yandan mazlum coğrafyalara Türkiye'nin dostluk elini uzatıyor. Dünyanın 70 ülkesinden gelen 2 bin 140 öğrenci ülkemizde ilim tahsil ediyor. Bu öğrencilerin gelecekte güçlü bir beşeri köprü oluşturacağına inanıyorum. Her bir kardeşimi Türkiye'nin gönül elçisi olarak kabul ediyorum. Adalet, ihsan, merhamet, istikamet ilkeler doğrultusunda yürütülen hizmetlerin devam etmesini diliyorum. Misyonerler bütün çabalarını harcarken kardeşlerimizin Kur'an'sız bırakmak bize yakışmaz. Hediyem Kur'an olsun projesini doğru yolda atılmış bir adım olarak görüyorum.

Hüner ehli iyilik, ihsan ve karşılıksız verme mecralarda kadir kıymet bilmek daha önemli. En yakınındaki komşusuna, ailesine dahi gözünü kapatan bir hayat biçimiyle karşı karşıyayız. Bizde sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek. Muhtaçların onurunun kırılmaması, iyilik sahibinin de niyetinin bozulmamasıdır. Bizde Hakkın bilmesi yeterlidir. Sosyal medyanın da etkisiyle bu incelik kayboluyor. Yardım eli fiiliyatı önüne geçebiliyor. Birçok insan kendisine hiçbir külfeti olmayan sanal ortamlarda insanlık ve kardeşlik vazifesini yerine getiriyor zannediyor. İyiliği ifşası hayrı yok ediyor. Kalbimiz çevremizde olan bitene karşı hassasiyetini kaybediyor.Suriye'de olduğu gibi vahşet görüntüleri birkaç ülke dışında kimseyi harekete geçirmiyor. Akdeniz'de boğulan insanlar ekranları kaplasa da yüreklerde hiçbir iz bırakmıyor. Kalplerin nasır tuttuğu, taşlaştığı zor bir dönemde yaşıyoruz. Sadece Hakkın rızası için koşan, koşturan, çalışan iyilik neferlerini mumla arıyoruz. Böylesi bir zaman diliminde hem ülkemizde, hem dünyanın farklı köşelerinde iyilikle çalışanlara destek olmak çok önemlidir.

Vefa Ödülü 15 Temmuz şehitlerine

Bu yılki vefa ödülünün 15 Temmuz şehitlerimize tevci edilmesini de anlamlı buluyorum. FETÖ ihanet çetesi hainlerinin ölüm kusan silahlarına göğsünü siper eden 249 şehidimiz her türlü takdiri hak ediyor. Onları Rabbimiz takdir ediyor. Bu ülkenin istiklali ve istikbali için canlarını veren şehitlerimize, gazilerimize minnet borcumuzu ödeyemeyiz. Hiçbir ödül onların fedakarlığına kafi gelmez. Onlar en büyük payeyi şehit olarak, gazi olarak almışlardır. Onların asıl ödülü Rabbimin katındadır.

İslamofobik gelişme 

Şu an birkaç gündür yaşanan olaylar,  gördüklerimiz, dikkat edin tamamen İslamofobik bir gelişmenin tezahürleridir.  Batı gerçek yüzünü şu son birkaç gündür çok açık ve net ortaya koymuştur. Olaylar başladığında bunların faşizan birer  baskı olduğunu söyledim. 'Nazizim yeniden hortladı' dedim. Arkasına da şunu ilave  ettim, 'Ben Nazizmin bittiğini zannediyordum ama aldanmışım.' dedim. Meğerse  Nazizim Batı'da ayakta. Rahatsız oldu beyefendiler. Şimdi soruyorum, dün gece  bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Sayan kardeşime, bir bayan,  kalkıp da kendi başkonsolosluk binasına, maslahatgüzarı ile ve diplomatik bir  araçla gitmesini engelleyen zihniyet bunu uluslararası diplomaside ve dünyaya  acaba nasıl anlatacak? Şöyle mi anlatacak? 'Biz davet etmedik ki?' Nereden çıktı  bu ya? Ben istediğim ülkeye elimde pasaportum her şeyim varsa, istediğim gibi  giderim. Uluslararası seyahat özgürlüğü çerçevesinde de giderim, bir diplomat  olarak da giderim, nereden çıktı bu adet? Ama Nazizim olduğu zaman, faşizm olduğu  zaman 'Benim dediğim doğrudur, benim yaptığım doğrudur, istediğime müsaade  ederim, istediğime etmem' anlayışıyla bunlar orada konsolosluk kapısını   kilitleyecek kadar ileri gitmişlerdir, konsolosumuzu dışarı çıkarmayacak kadar  ileri gitmişlerdir. Saatlerce konuştuk ama alınan cevaplar enteresan. 'Çıkması lazım'.

Bedelini ödeyeceksin

Hollanda yapılacak seçime, Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bunun bedelini ödeyeceksin. Fatma Hanım, bir Nene Hatun olarak her türlü girişimi yaptı, en sonunda ayrılmasını tavsiye ettik ve ayrıldı. 1,5 saat de arabanın içinde de orada beklemişler. Bu duruş çok önemli. Şimdi bundan sonraki süreç işleyecek. Şimdi çarşamba günü bakalım ne olacak. Bu uygulamayı yapanlar 250 bin Türke karşı bunu yapanlar, Hollanda'daki kardeşlerime sesleniyorum sizler gereğini yapacaksınız zaten. İsim vermeme gerek yok, bir tane ırkçı var...

"Şuraya bak ya, Avrupa ırkçılığa gidiyor. Ne  demek ırkçılık? Bu bölücülük nedir, bu ayrımcılık nedir? Neredesin Avrupa  Birliği? Ondan sonra Tayyip Erdoğan Avrupa Birliğine çattığı zaman rahatsız  oluyorlar. Rahatsız olacaksınız. Çarşamba günü yapılacak seçimden sonra, gerekli değerlendirmeleri yapacağız ve nasıl bir tavır takınacağımızı ortaya koyacağız. Bu cevapsız kalamaz. Benim bakanıma, milletvekili arkadaşlarımıza afedersiniz, her türlü edep dışı davranışları yapanlar bedelini ödeyecek. Vatandaşlarımın üzerine atlarla yürüyen, afederseniz hırsılarını köpekleri sürmekle ortaya koyanlar bedelini ödeyecek. Bunların birçok Hollanda vatandaşı. Türkler orayı terketmeyecekler. Bu daha da genişleyecek. Diplomasi nedir onu da öğrenecekler. Uluslararası diplomasi nedir onu da öğrenecekler.

Fransa'ya teşekkür

Fransa'ya teşekkür ediyorum, bu oyunların hiçbirine girmedi. Bu çirkef tavırları takınan ülkelerdeki kardeşlerime diyorum ki, komşularınızı alın gelin, evsahipliği nedir görsünler. Bunu da göreceğiz. Gelen misafirlerimizi de misafirperverliği görecekler.

Avrupa'da son bir haftadır sergilenen  çirkeflikler, en temel hukuk ve diplomasi kaidelerinin ayaklar altına alınması  bizim için tabii hiç şaşırtıcı değildir. Haydutluğa varan tavırları, Avrupa'da  yükselen faşizmin, ırkçılığın, İslam düşmanlığının sadece birer işaretidir.  Batı'da yaşayan kardeşlerim sizlere sesleniyorum. Şu anda ekranlarınızın başında  bizi izliyorsunuz biliyorum. Unutmayın, dik durun, bunların bu olumsuz  yaklaşımları Allah'ın izniyle gelip geçicidir. Çünkü bunların yaktıkları veyahut  attıkları bu bumerang dönüp kendilerini vuracaktır.

Türkler orayı terketmeyecek...

Almanya'nın devlet televizyonu yalan yanlış program yapıyor. 'Biz hayır diyoruz' diyor. Sana ne? Demek ki Türkiye'de evet diyenler istikamet üzeredir. Çarşamba günü yapılacak seçimden sonra, gerekli değerlendirmeleri yapacağız ve nasıl bir tavır takınacağımızı ortaya koyacağız. Bu cevapsız kalamaz. Benim bakanıma, milletvekili arkadaşlarımıza afedersiniz, her türlü edep dışı davranışları yapanlar bedelini ödeyecek. Vatandaşlarımın üzerine atlarla yürüyen, afederseniz hırslarını köpekleri sürmekle ortaya koyanlar bedelini ödeyecek. Bunların birçok Hollanda vatandaşı. Türkler orayı terketmeyecekler. Bu daha da genişleyecek. Diplomasi nedir onu da öğrenecekler. Uluslararası diplomasi nedir onu da öğrenecekler.

Suriye

Gerek son 6 yıldır Suriye'de yaşananlar, gerek 15 Temmuz ve sonrasında şahit olduklarımız büyük ibret vesilesidir. Sadece günümüz için değil, geleceğimiz için bunlardan çıkarılacak dersler olduğunu düşünüyorum. Suriye'deki çatışmalar 3 gün sonra 6'ncı yılını dolduracak. 1 milyon insan haince katledildi. 13 milyon Suriyeli vatanını terketmek zorunda kaldı. İnsanlık tarihine ışık tutan yerler yok oldu. Suriye YPG/PYD ve DEAŞ'ın tatbikat alanı haline geldi. Mazlum bir halkın yok edilmesine tüm dünya seyirci kaldı. İnsanlığın vicdanı, merhameti, ahlakı enkaz altında kaldı. Suriye'de füzeler şehirleri vururken, 7 milyarlık insanlık ailesinin savunduğu değerler de hedef alınmıştır.  Evet petrol kandan daha değerli! Ne yazık ki milyarlarca dolar bütçesi olan uluslararası kuruluşlar tarafından sadece seyredildi. Burada yaşananlar Avrupa'nın nasırlaşmış kalbine dokunmadı.

Türkiye güçleniyor. Güçlendikçe de bunlar zelil hale geliyor. Bu bölgedeki tüm terör örgütlerinin silahları bu ülkelerden geliyor. Ellerinde bunların batının silahları var. Ve yalan söylüyorlar. Ve belgeli. Bütün bunlara rağmen şuanda Cerablus'tan tehdit yaşadığımız Suriye'ye ÖSO ile beraber girdik. Rai'ye, Dabık'a El Bab'a girdik. Buraları DEAŞ'tan temizledik. Şimdi sırada Münbiç var. Ve Rusya seyahatimde de sayın Putinle de bu konuları enine boyuna görüştük. Ve bütün mesele Suriye'de Türkiye için tehdit oluşturacak unsurlardan Suriye'yi arındırmaktır temizlemektir. Ve asla Suriye'nin kuzeyinde bir terör örgütünün devlet kurmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunun da bilinmesini istiyorum. Bunlar asla buralarda bir devlet kuramayacak. Ve Türkiye sliahlı Kuvvetleriyle Polisiyle bir defa bizimle ortak hareket eden ÖSO ile burada böyle bir yapılanmaya asla müsaade etmeyeceğiz. Değerli kardeşlerim batılılar ne yaparsa yapsın geçmişlerindeki kanı zulmü ve utancı temizleyemeyecekler. Biz Suriye'de, Yemen'de, Irak'ta insanlığa karşı görevimizi yapmamızın gururuyla alnımız ak başımız dik gitmeye devam edeceğiz.

İnşallah 16 Nisan bir kez daha oyunun bozulduğu bir gün olacak. Milletimizin feraseti bir kez daha şer odaklarına galebe çalacaktır. 17 Nisan sabahı Türkiye inşaAllah çok daha aydınlık çok daha parlak bir güne ve geleceğe uyanacaktır."

Son Güncelleme: 13.03.2017 01:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.