Oğan: Trump’ın Kudüs kararı belki yeni IŞİD’lerin türemesine vesile olacak

Dr. Sinan Oğan, Habertürk TV’de Ece Üner’in sunduğu Enine Boyuna programına konuk oldu. CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Avukat Dilek Yanık, Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’in de konuk olduğu programda, Lozan Anlaşması tartışması, ABD’nin Kudüs kararı, Türkiye-ABD ilişkileri ve Reza Zarrab davası ele alındı.

Oğan: Trump’ın Kudüs kararı belki yeni IŞİD’lerin türemesine vesile olacak

Dr. Sinan Oğan, Habertürk TV’de Ece Üner’in sunduğu Enine Boyuna programına konuk oldu. CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Avukat Dilek Yanık, Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’in de konuk olduğu programda, Lozan Anlaşması tartışması, ABD’nin Kudüs kararı, Türkiye-ABD ilişkileri ve Reza Zarrab davası ele alındı.

08 Aralık 2017 Cuma 10:45
Oğan: Trump’ın Kudüs kararı belki yeni IŞİD’lerin türemesine vesile olacak

Sinan Oğan, ABD’nin İsrail’in Başkenti Tel Aviv’deki Büyükelçiliği Kudüs’e taşımasının 22 senedir öngörüldüğünü fakat söz konusu yasanın 6 ayda bir ulusal güvenlik gerekçesiyle ertelenmesinin ardından, neden şimdi ABD Başkanı Donald Trump tarafından böyle bir adımın atıldığının sorulması üzerine şunları kaydetti:

“Trump’ın iç politikada sıkışması bunun temel sebeplerinden birisi. Aynı şekilde İsrail’de Netanyahu’nun da ciddi bir sıkıntısı var iç politikada. 6 defa polise ifade verdi, rüşvetle ilgili sıkıntıları var. Bunu, Trump’ın iç politikada bir hamlesi olarak değerlendirebiliriz ama bunun Orta Doğu boyutuna, özellikle Suudi Arabistan’da veliahdın iktidara hazırlanması sürecine baktığımızda, Amerika’nın Mısır’da Sisi’yle ve Suudi veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bu konuyu görüştüğü anlaşılıyor. Dolayısıyla böyle bir süreci Ortadoğu’daki konjonktür açısından uygun bir zaman olarak gördüler. Bir tarafta Suudi Arabistan’da yeni bir sistem yaratılıyor diğer tarafta ABD içinde sıkışan bir Trump var. Öte tarafta da bunu yaparken hesaba katmadıkları bir şey var. İran’da bölgede Suudi Arabistan merkezli bir yükselen tansiyonda bu hamle ile İran’ın elini oldukça güçlendirmiş oldular. 

O sebeple önümüzdeki süreçte bu meseleyi zaten kabul etmek mümkün değil. Kudüs meselesi Türkiye’de bütün siyasi partilerin çok nadir olarak bir araya gelip ortak deklarasyon imzaladığı konulardan birisidir ve son derece önemlidir. Onun ötesinde uluslararası alana baktığımızda ne Rusya’nın ne Çin’in bu konuda olur vermeyeceği kanaatindeyim. Orta Doğu ülkelerinden maalesef çok ümitli değilim. Özellikle Suudi Arabistan’ın imzaladığı büyük silah anlaşmalarının yarısından vazgeçmesi Amerika’yı bu konuda geri adım attırır ama ABD Suudi Arabistan’ın iç politikasının tam göbeğine oturduğu için Suudi Arabistan’ın da ben bu konuda meselenin içerisinde olduğu kanaatindeyim.”

“O Bölgede Filistin’in Haklarını Tanıyan Yok”

Ece Üner’in “6 Nisan’da, Doğu Kudüs Filistin Devleti’nin başkenti olarak kabul edilecekse, Rusya’nın da Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul edebileceği şeklindeki açıklamaları hatırlatması üzerine Oğan, “Uzun süreden beri Doğu Kudüs ve Batı Kudüs merkezli iki devletin ortak iki başkenti olması tezini Rusya ve eski Sovyet coğrafyası ülkeleri zaten uzun süredir savunuyordu. Birçok AB ülkelerinin de bu teze yakın olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ortada bir gerçek var. Doğu Kudüs’ü Filistin’e veren yok, o bölgede Filistin’in haklarını tanıyan yok. Filistin’in bağımsız bir devlet olmasına dahi tahammül eden yok” dedi.

“Trump Bölgedeki Zemini Yeniden Terörize Etti”

“Önümüzdeki süreçte ciddi bir terör artışı olacak” diyen Oğan, Trump’ın Kudüs kararını şöyle eleştirdi:

“IŞİD tam bitirilmeye çalışılırken belki yeni IŞİD’lerin türemesine vesile olacak veya IŞİD’in başka yerlerde yeniden hortlamasına sebep olacak. Maalesef ki, bölgede IŞİD tam temizlendi dediğimiz noktada, Trump yine bir çılgınlık yaparak, bölgedeki zemini yeniden terörize etti.

“Suudi Arabistan ve Mısır Sağlam Durursa Kararın Çok Fazla Geçerliliği Olmaz”

Öyle anlaşılıyor ki Mısır’la Suudi Arabistan el altından sanki bunu süreç içerisinde kabul edecekler gibi bir pozisyonla karşı karşıyayız. İslam coğrafyasının Türkiye dışında iki önemli gücü olan Suudi Arabistan ve Mısır, sağlam durursa bu kararın çok fazla geçerliliği olmaz. Ama Amerika’nın İsrail’le beraber bu iki önemli gücü sanki ikna ettiği gibi bir hava var.

“Trump’ın ABD Siyasetinden Çekilip Alınacağı Durumuyla Karşılaşabiliriz”

Belki de Trump’ın yardımcısı Pence’in dini kimliği, Trump’ın damadının Yahudi kimliği ve Trump’ın belki de başkanlık süresini tamamlayamama ihtimalini de dikkate alıp, adeta Trump’a giderayak tabiri caizse bütün bu pis işleri yaptırıp, bir süre sonra da Amerikan siyasetinden Trump’ın çekilip alınacağı gibi bir durumla karşı karşıya gelebiliriz.”

“Hiçbir Amerikan Başkanı Trump’ın Düştüğü Duruma Düşmemiştir”

Trump’ın içeride ciddi şekilde sıkışmış durumda olduğunu vurgulayan Oğan, “bu meselenin uluslararası boyutu kadar, Orta Doğu’daki gelişmelerle ilgili boyutu kadar, Trump’ın iç politikada girmiş olduğu girdaptan adeta bir çıkış kapısı olarak görmesinin büyük etkisi var” dedi. O sebeple Amerikan iç politikasındaki Trump’ın durumunun göz ardı edilemeyeceğini söyleyen Oğan, “Hiçbir Amerikan Başkanı son dönemde Trump’ın düştüğü duruma düşmemiştir. Cumhuriyetçiler içerisinde bile kendisine ciddi ve yüksek sesle karşı çıkan senatörler var. Bununla Yahudi lobisinin Cumhuriyetçiler içerisindeki aşırı kesimlerin desteğini alacak ve dolayısıyla belki Trump içeride hem konuyu hem rüzgârı değiştirerek kendi pozisyonunu sağlama alma kaygısının da etkili olduğu kanaatindeyim” diye konuştu.

“İslam Coğrafyasının Üzerinden Arap Baharı Buldozer Gibi Geçmiştir”

Amerika’nın bugün için bölgede bir gerçeği analiz ettiğini söyleyen Oğan, şöyle devam etti: 
“Bölgede İslam coğrafyasının üzerinde adeta buldozer gibi Arap Baharı geçmiştir. Neredeyse kan dökülmemiş coğrafya kalmamıştır. Bölge halkları son derece yorgundur. Şimdiye kadar kararın üzerinden 24 saatten fazla zaman geçti. Orta Doğu’da sadece fırlatılan iki füze var ve İsrail’in cevabı var. Olayın üstünden bir günden fazla geçmesine rağmen Ortadoğu’da ciddi ses getirecek olay yaşanmamıştır, insanlar ölümüne sokaklara dökülmemiştir. Belki yarın Cuma namazından sonra birtakım olaylar beklenebilir. Ama bu gerçeği İsrail’in de Amerika’nın da gördüğü kanaatindeyim.

“Bölge Yorgun Düşmüştür”

Arap Baharı sonrası “Bölge yorgun düşmüştür” Oğan değerlendirmesini şöyle sürdürdü; “Bölgede mevcut yaşlı liderler gidip yerine daha toy, daha kendisine ispat etmek isteyen genç veliahtlar gelmektedir. Bunların da Amerika ile iyi ilişkiler kurma niyetleri vardır. Bölgenin liderlerinden biri olan Mısır’ın başına Sisi darbeyle gelmiştir, Amerika’ya göbekten bağlıdır. Dolayısıyla uluslararası konjonktür açısından da uygundur. O sebeple bölgede çok büyük olayları beklememek lazım. Aynı zamanda gaz alma dışında ne Suudi Arabistan’ın ne de Mısır’ın çok büyük karşı duruşlar göstereceği kanaatinde değilim.”

Son Güncelleme: 08.12.2017 21:43
Anahtar Kelimeler:
KudüsTrumpSinan Oğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.