MHP’de olağanüstü kurultay isteyen Ülkücü iradenin bu meşru ve demokratik isteğini reddetme gerekçesi olarak MHP yönetiminin en çok sarıldığı hususlardan bir tanesi, MHP’nin geleneğinde olağanüstü kurultay olmadığı mevzusudur. Sanki gelenekte olağanüstü kurultayın olmaması çok büyük bir meziyet, olması ise parti tarihine geçecek bir kara lekeymişçesine bu gerekçeyi ortaya koyuyorlar.

Haksız sayılmazlar aslında. Çünkü MHP; 2007, 2011 ve 2015 Haziran ve Kasım’ında ki genel seçimlerde iktidar ya da iktidar ortağı olmasını geleneğinde olağanüstü kurultay olmamasına borçlu. Ya olağanüstü kurultay olsaydı MHP’nin geleneğinde? Allah korusun, o zaman söz konusu genel seçimlerde oy patlaması yapmasına çok uygun konjonktüre de rağmen MHP yüzde 12-16 bandında sıkışır kalır, hatta PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin bile altında kalırdı. MHP, toplumda cazibe merkezi olmaktan uzaklaşır, başka partilerin potası içinde erime sürecine girerdi. Zaten olağanüstü kurultay isteyenlerin gayesi, MHP’nin geleneğine bu kara lekenin sürülmesinden ibaret.

İşin ironisi bir tarafa, MHP yönetiminin bu gerekçesi, özrü kabahatinden büyük türündendir. Düşünün ki; Türk milliyetçisi olan, haliyle Türk tarihinden ve Türk kültüründen beslenen bir parti binlerce yıllık bir Türk geleneği olan kurultayın geleneğinde olmamasını meziyet kabul ediyor. Olağan kurultay mı? O bütün partilerin geleneğinde var, zira yasal zorunluluk.

Türk tarihindeki yerine kısaca bakacak olursak; kurultay ya da diğer adıyla toy, İslamiyet öncesi Türklerde iki şekilde icra edilirdi. Küçük kurultaylarda beyler seçilir, Boy’un ileri gelenleri zaman zaman küçük kurultaylarda bir araya gelerek Boy’a dair hususları ve devlet meselelerini görüşür ve bu kurultaylar dini ve milli bir şölen şeklinde geçerdi. Büyük kurultaylar da ise, beyler, üst düzey devlet memurları ve halkın ileri gelenleri katılır, Hakan seçiminden savaş ve barış ilanına kadar devlet meseleleri geniş yelpazede bütün yönleri ile görüşülürdü. Görüldüğü üzere Türk kültüründeki kurultay, Hakanın devlet işlerini görürken danıştığı, Hakan’ın seçimi ve görevden alınması gibi görevleri icra eden ve yeri geldiğinde Türk hakanın acımazsızca eleştirildiği çok güçlü bir yapıdır. Ve belirli bir takvime bağlı kalmaksızın gerekli görüldüğü hallerde olağanüstü olarak toplanmaktadır. Yine görülmektedir ki; olağanüstü kurultay Türk geleneğinde vardır ve olumsuz durumlara yol açacak bir unsur olarak görülmemektedir.

Buradan yola çıkacak olursak, olağanüstü kurultay MHP’nin geleneğinde yoktur ama MHP’nin temsil ettiği Türk milliyetçiliğinin geleneğinde vardır. Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş, Türk kültüründeki kurultay geleneğini, Türk tarihinde en iyi bilen ve uygulayan isimlerden biridir. Bunun somut örnekleri, SSCB’nin çökmesinin ardından bağımsızlığına kavuşan Türk Cumhuriyetlerinin ve Turan coğrafyasının diğer bölgelerinden bütün Türk topluluklarının bir araya geldiği ve Türk birliğini gerçekleştirmeyi hedefleyen kurultaylar ile Erciyes Zafer Kurultaylarıdır. Bugünün MHP’sinde ise kurultay kavramı, diğer siyasi cenahlardaki kurultay kavramı ile aynı noktaya gelmiş ve Türk milliyetçiliğinin geleneğinden çok uzaktadır. Türk milliyetçileri olağan ve olağanüstü kurultaylardan korkmamalı ve kurultay kavramı Türk milliyetçileri için sadece genel başkan seçiminden ibaret olmamalıdır. Türk milliyetçileri, geçmiş dönemlerde olağanüstü kurultay toplanmaması yönünde nasıl demokratik olgunluk gösterdi ise, olağanüstü kurultayın toplanması hususunda da bu olgunluğu göstermelidir.

Olağanüstü kurultayın MHP’nin geleneğine kazandırılması, MHP’yi CHP gibi kurultaylar partisi haline getirmez. Milliyetçi-Ülkücü camia, Türk toplumunun en aydın, aklıselim ve sağduyulu cenahıdır. MHP’nin geçmişinde hiçbir dönem olağanüstü kurultaydan yana böylesine büyük bir talep olmamasına, bugün ise olmasına Milliyetçi-Ülkücü camianın bu meziyetleri açısından bakılmalıdır.

MHP’nin geleneğinde olmayan ama temsil ettiği fikrin geleneğinde olan olağanüstü kurultay talebi, Ülkücü camiayı aşmış ve toplumsal bir talep ve beklenti haline de gelmiştir. Toplumun bu konuda beklentisi olmasını kimse yanlış göremez. Çünkü MHP, Ülkücülerin olduğu kadar, MHP’ye oy versin vermesin Türk’üm diyen, Türklüğü ile gurur duyan her ferdin de partisidir.

Artık toplumsal bir kimlik kazanmış olağanüstü kurultay talebini, geleneğimizde yok diyerek reddedenler şu soruların da cevaplarını vermelidirler;

1-         Olağanüstü Kurultay MHP’nin geleneğinde yoksa, parti tüzüğünde niye var? Bu durum, Siyasi Partiler Kanunu ile alakalı bir durum ise, hukuka ve kanuna kâğıt üzerinde uymak MHP gibi bir partinin geleneğinde var mı?

2-         Olağanüstü Kurultay talebinde bulunan Ülkücülere, “fitne virüsüne kapılıp hapşıranlar’’ / “fitne selinde kütük olanlar’’ gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz ifadelerle hakaret etmek MHP’nin geleneğinde var mı?

3-         Olağanüstü Kurultay için verilen imzaları, daha genel merkeze teslim edilmeden geçersiz saymak gibi antidemokratik yaklaşım MHP’nin geleneğinde var mı?

4-         Demokratik hakları gereği MHP Genel Merkezine Olağanüstü Kurultay talebinde bulunanlara mahkeme yolunu göstermek, mahkemeye gidince de il ve ilçe teşkilatlarını görevden almak MHP’nin geleneğinde var mı?

5-         Bütün bu sorularımı ve daha fazlasını bünyesinde toplayan son sorumda şu; Ülkücülere Makyavelist yaklaşım da bulunmak, MHP’nin geleneğinde var mı?                                                                                

Cevap vermeye zahmet buyurmayın efendiler! 1 Kasım’dan bu tarafa yaşanan süreçte, sayenizde hepsi MHP’nin geleneğine girmiştir. Olağanüstü Kurultay da MHP’nin geleneğine girse çok mu?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.