16 Ocak- 22 Ocak Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

16 Ocak- 22 Ocak Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

22 Ocak 2017 Pazar 16:55
16 Ocak- 22 Ocak Türk Dünyası Bunları Konuştu

Haber3hilal ekibi, bu hafta Türk dünyasının en çok konuştuğu haberleri sizler için derledi. İşte o haberler:
 
“El Bab’dan Acı Haber: 5 Şehit”: Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı harekatından kahreden son dakika haberi! El Bab'ın Suflaniyap bölgesinde DEAŞ'lı teröristler bomba yüklü araçla saldırdı. Alçak saldırıda 5 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı. TSK saldırıyla ilgili açıklama yaptı. TSK’nın açıklaması şu şekilde: “20 Ocak 2017 tarihinde sabah saat 13:40 sularında, El Bab’ın Suflaniyah bölgesinde DAEŞ TÖ mensubu teröristlerce gerçekleştirilen Bombalı Araç saldırısı sonucunda maalesef 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 9 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine başlanılmıştır. Saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Milletimize başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.”
 
Kara Yanvar Kurbanları Gözyaşlarıyla Anıldı”: 150'ye yakın kişinin hayatını kaybettiği, Azerbaycan'ın 'Kara Yanvar'ı olarak tarihe geçen 20 Ocak Katliamı'nın 27. yıl dönümünde yüzlerce kişi Bakü Şehitliği'ne akın etti. Azerbaycan Türkleri, 1990 yılında yaşanan katliamda hayatını kaybedenleri anmak için Bakü'deki şehitliğe akın etti. Azerbaycan bayrakları taşıyan vatandaşlar, mezarlara kırmızı karanfiller bıraktı.Yağmurlu havaya rağmen şehitlik önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Yerel saatle 12.00'de hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu boyunca Hazar Denizi kıyısındaki gemiler, metro trenleri, otobüsler siren ve korna çaldı.
 
“20 Yanvar Kurbanları Kırgızistan'da Anıldı”: Kırgızistan'da, Azerbaycan'ın bağımsızlığının sembolüne dönüşen ve tarihe "Kanlı Ocak" olarak geçen 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları anıldı. Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçisi Hidayet Orudjev, 20 Ocak Katliamı'nın 27. yılında düzenlediği toplantıda, "20 Ocak Katliamı'nın sadece Azerbaycanlılara değil tüm Türk dünyasına yönelik yapılmış bir katliam" olduğunu söyledi.
 
“Kardeş Kazakistan “Qara Yanvar”ı Unutmadı!”: Kazakistan’ın başkenti Astana’da Azerbaycan’ın bağımsızlık sürecinde önemli bir yer tutan ve tarihe Kara Ocak (Qara Yanvar) olarak geçen günü anmak için bir sergi düzenlendi. Azerbaycan’ın Kazakistan Büyükelçisi Reşad Mamadov’un da açılışında bulunduğu sergide 20 Ocak 1990’da ve sonrasında yaşanan olayları gözler önüne seren fotoğraflar bulunuyor.
 
Sinan Oğan Kara Yanvar’ı Unutmadı!”: Sinan Oğan, 20 Ocak 1990’da gerçekleştirilen Kara Yanvar Katliamı’nın kurbanlarını sosyal medya hesaplarında paylaştığı yazıyla andı. Oğan’ın mesajında “20 Ocak Kara Yanvar’da bağımsızlık yolunda şehit olan kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadelerine yer verdi.
 
“Kırgızistan'daki Uçak Kazasının Kurbanları Gözyaşlarıyla Toprağa Verildi”: Kırgızistan'ın başkenti Bişkek yakınlarında düşen Boeing 747-400 kargo uçağının kurbanları, gözyaşları içinde son yolculuklarına çıktı. Daça Su köyünde 15 evin enkaza döndüğü uçak kazasında hayatını kaybeden vatandaşlardan bazıları toprağa verildi.
 
“Erşat Salihi: DEAŞ ve PKK Türkmenleri Tehdit Ediyor!”: Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi, terör örgütleri PKK ve DEAŞ’ın Kerkük üzerinde tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirterek, “Irak ordusunun gelip Havice’yi kurtarması gerekiyor.” dedi.
 
“Dünyanın Etrafını Dolaşan İlk Türk Pilot Daha Zorlu Bir Uçuşa Hazırlanıyor”: Dünyanın etrafında uçan ilk Türk pilotu ünvanına (Circumnavigator) sahip olan Tufan Sevincel bu ay sonunda sıradışı bir uçuşa daha hazırlanıyor.  Aynı zamanda Kokpit.aero'da yazılarını paylaşan yazar Sevincel, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir Mig-29 uçağı ile Moskova yakınlarında bulunan bir hava üssünden Stratosfer’e uçacak.
 
“Türkmen Komutandan Türkiye'ye Çağrı: Sınır Dışı Edin!”: Suriye'de süren savaşta Türkmen Dağı'nda mücadele veren Bayır-Bucak Türkmenlerinin Şehitler Tümeni Komutanı Halit Şireki, Türkiye'nin 17 ile 45 yaş arasındaki Suriyelileri sınır dışı etmesini istedi. Suriye'de süren savaşta Türkmen Dağı'nda mücadele veren Bayır-Bucak Türkmenlerinin Şehitler Tümeni Komutanı Halit Şireki, "17 ile 45 yaş arasındaki Suriyelilerin burada yaşamasından yana değilim. Türkiye bunları sınır dışı etsin. Gelsinler toprakları için savaşsınlar" dedi.
 
“Topkapı Sarayı Sallanıyor!”: İçinde nadide tarihi eserlerin bulunduğu Topkapı Sarayı’nın duvarlarında meydana gelen yarıkların, Saray’ın zemininde yaşanan kaymanın sonucunda meydana geldiği tespit edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı raporlardan sonra çalışmalara başladı. Marmaray ve Avrasya Tüneli Projelerinin de zemindeki kaymayı tetiklediği ifade edildi.
 
“KKTC Ekonomi Bakanı: Garantörlük Konusu Yunan Dışişleri Bakanının Haddi Değil”: Atun, Kıbrıs adası üzerinde tam anlamıyla siyasal sorunun olmadığı bir ortam arzuladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi, kabul edilmesi mümkün olmayan bir harita talep edildi. Karpaz'dan toprak vermemiz, orada imtiyazlı bir bölge oluşmasına razı olmamız ve Güzelyurt'tan vazgeçmemiz mümkün değil. Toprak, konuşulacak en son konu. Türkiye'nin garantörlüğü ise hiçbir zaman konuşulamayacak bir konu. Bu garantörlüğü konuşmak da Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın haddi değil."
 
“Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin Adaya Müdahale Hakkı Olmamalı”: Kıbrıs meselesinin çözümü için İsviçre’nin Cenevre kentinin ardından Mont Pelerin kasabasında yapılan görüşmeleri ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias Türk ordusunun Adanın kuzeyini işgal etmesinin krizin ardındaki sorun olduğu şeklinde konuştu. Türk ordusunun adadan çekilmesi ve müdahale hakkına sahip olmaması gerektiğini savunan Kotzias garantörlük sisteminin de kalkması gerektiğini açkladı.
 
“Türkmen Şehitlerinin Kanıyla Yeşeren Türkmen Davası Yolundan Sapmayacağız”:  Türkmen Siyasi Tutuklular ve Şehit Aileleri Derneği tarafından 16 Ocak Türkmen Şehitler Günü vesilesiyle bir tören yapıldı. Çok sayıda üst düzey Türkmen yöneticinin de katıldığı törende Türkmen şehitler anıldı. Törene telekonferans ile katılan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi Türkmenlere seslendi. Türkmen Siyasi Tutuklular ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Haşım Muhtaroğlu, açılış konuşmasında ”Türkmen Şehitleri’nin kanıyla yeşeren Türkmen davası yolundan hiç bir zaman sapmayacağız ve bugün -Türkmen Şehitleri Günü- Türkmenleri yok etmeye çalışanların yüzüne bir tokat gibi vurmaktadır.” dedi.
 
Özbekistan’da Hüseyin Nihal Atsız Zirvede!”: Kürşad İhtilalinden esinlenilerek kaleme alınan Hüseyin Nihal Atsız’ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtların Dirilişi eserleri "Kökbörilarnin Ölimi" ve "Kökbörilarnin Tirilişi" adlarıyla Özbekçe’ye çevrilmişti. Okuyuculardan yoğun ilgi gören iki roman en çok satanlar listesinde zirvede yerini aldı.
 
“Kazakistan'da Kırgızlara Yardım Kampanyası Başlatıldı”: Kırgızistan’ın “Manas” havalimanı yakınlarında Boing 747 kargo uçağının düşmesi sonucunda hayatını yitirenlere ve trajik kaza mağdurlarına yardım amacıyla Almatı’da kampanya başlatıldığı bildirildi. Söz konusu insani yardım kampanyasının “Ben Almatılıyım” derneği tarafından yürütüldüğü belirtildi.
 
Erşat Salihi: “Telafer Halkından Müşterek Bir Güç İstiyoruz”: Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi Kerkük’ün hala terör tehdidi altında olduğunu bildirdi. Kerkük’ün hem PKK hem de DEAŞ tehdidiyle yüz yüze olduğunu vurgulayan Salihi, Kerkük’te güvenlik açığının devam ettiğini ifade etti. Salihi, mezhep farkı gözetilmeksizin Telafer halkından oluşan müşterek bir güç istediklerini söyledi.
 
“Kıbrıs Müzakerelerinde "Kabul Edilemez Harita" Krizi!”: 9- 12 Ocak tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen müzakarelerin ardından 18 Ocak’ta uzmanların toplanması kararlaştırıldı. Tarafların garantörlük ve Türk askerinin mevcudiyeti konusundaki tartışmalarının ardından bir diğer anlaşmazlık konusunun da sunulan haritalar olduğu açıklandı.
 
“Kış Sporları Yarışmaları Almatı'da Başlıyor”: Almatı Valisi Bauırcan Baybek, kış sporları yarışmaları için ilk takımların 23 Ocak’ta Almatı’ya gelmeye başlayacağını aktardı. Almatı Valisi Bauırcan Baybek, kış sporları yarışmaları için ilk takımların 23 Ocak’ta Almatı’ya gelmeye başlayacağını ve Sporcu Kampüsü servisinden şehir bütçesine 1.000.000 Euro gelir sağlanacağını açıkladı.
 
“Türkmen Köpeği Alabay, Asya Oyunları’nın Maskotu Oldu”: Dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının markası ve maskotu onaylandı. Dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının markası ve maskotu onaylandı. Türkmen halkının sevimli köpeği Alabay Asya oyunlarının maskotu oldu.
 
“Milli Piyade Tüfeği Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Teslim Edildi!”: Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından geliştirilen Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) Türk Silahlı Kuvvetleri, envanterine teslim edildi. Bir süredir üretimi ve TSK'ya teslim edileceğine dair birçok haber yaptığımız Milli Piyade Tüfeğimiz MPT-76, bugün düzenlenen tören ile resmen Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından geliştirilen MPT-76, artık TSK envanterine eklenmiş oldu.
 
Irak Türkmenleri Konteyner Kente Yerleştiriliyor”: Terör örgütleri DEAŞ ile Haşdi Şabi'nin saldırıları nedeniyle Musul ve Telafer'deki evlerinden göç etmek zorunda kalan 750 Türkmen aile, yaklaşık 2 yıldır yaşadıkları İslahiye ilçesindeki konaklama tesisinden alınarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) ekiplerince otobüslerle Kahramanmaraş'a gönderildi.
 
“2017’de Merkez Asya’nın Nüfusu 70 Milyonu Aşacak!”: Kazakistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün müdürü Erlan Karin, 2017’de Merkez Asya nüfusunun 70 milyonu aşabileceğini bildirdi.
 
“İşgale Rağmen Herkes Karabağ’a Milli Takım gibi Sahip Çıkıyor!”: Karabağ Kulübü teknik direktörü Kurban Kurbanov, 1993’ten beri devam eden Ermeni işgaline rağmen taraftarların Karabağ futbol takımına destek olduğunu, Avrupa kupasında bütün Azerbaycan’ın kendilerine destek verdiğini ifade etti. Türkiye’deki futbol kulüplerinin de yoğun ilgi gördüğünü belirten Kurbanov, üç büyükler ile yapılacak bir maçın çok ilgi göreceğini söyledi.
 
“Kırgızistan’daki Uygur Türkleri Meşrep Geleneğini Yeniden Canlandırıyor”: Kırgızistan’da çalışkanlıkları, sanatkarlıkları ve musikiye düşkünlükleri ile bilinen Uygur Türklerinin eski gelenekleri arasında yer alan “Maşrab” (toplantı, buluşma) geleneği yeniden canlandı.
 
“Macaristan'da Mangala Rüzgarı!”: Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde, Türklerin zeka ve strateji oyunu mangala turnuvası yapıldı. Macarların büyük ilgi gösterdiği turnuvada, çok sayıda davetli Macaristan’da Türk kültürüne olan ilginin arttığını ifade etti.
 
Kırımoğlu'ndan Ukrayna'ya: "Kırım'ı Böyle Geri Alamayız": Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi ve Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım’ın Ukrayna’ya tekrar verilmesinin yaşam standartları ile sınırlı olmadığını belirtti. Askeri yollarla da mümkün olmadığını çünkü güç dengelerinin aynı olmadığını belirten Kırımoğlu, Rusya’ya karşı uluslararası hukuk kuralları ve ekonomik yaptırımlar ile başarılı olunabileceğini ifade etti.
 
Kaynak: Türk Bakış
 

Son Güncelleme: 22.01.2017 17:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.