18 Aralık-25 Aralık Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

18 Aralık-25 Aralık Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

25 Aralık 2016 Pazar 18:12
18 Aralık-25 Aralık Türk Dünyası Bunları Konuştu

Haber3hilal ekibi, bu hafta Türk dünyasının en çok konuştuğu haberleri sizler için derledi. İşte o haberler:

Fırat Kalkanı'nda 14 Asker Şehit Oldu!

“Fırat Kalkanı'nda 16 Askerimiz Şehit Oldu:”: Suriye’nin El Bab kentinde bulunan Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler) ve komando timleri, salı gecesi terör örgütü IŞİD’in cephanelik olarak kullandığı eski şehir hastanesine girme planı için harekete geçti. Terör örgütü IŞİD, önce havan ve uçaksavarlarla saldırdı. Teröristler daha sonra sisli havayı fırsat bilerek bomba yüklü araçlar patlattı. Bu saldırılarda 14 Mehmetçik şehit düştü. TSK'nın sonraki gün yaptığı açıklamada 2 askerimizin daha şehadet haberi geldi.
 
Kazakistan'da Savaş Jeti Düştü!

Kazakistan'da Savaş Jeti Düştü!”: Kazakistan'da eğitim uçuşu yapan Su-27 tipi jet düştü, jetin pilotu sağ kurtuldu. Kazakistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Almatı eyaletine bağlı Taldıkorgan kentine yakın yerde Su-27 tipi bir savaş jetinin akşam saatlerinde yapılan eğitim uçuşu sırasında düştüğü belirtildi.

Kazakistan'da Türk Filmleri Haftası

“Kazakistan'da Türk Filmleri Haftası”: Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yerli Düşünce Derneği tarafından Türkiye İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA), Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği, Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin katkılarıyla düzenlenen Türk Filmleri Haftası başkent Astana'da başladı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türk dünyasındaki filmlerin Türk dünyası ülkelerinde oynamasının Türk halklarının birbirlerinin hayatlarını kavramasına vesile olacağını belirtti.

GÖKTÜRK-2 Dünyayı 21 Bin Kez Turladı
 
“GÖKTÜRK-2 Dünyayı 21 Bin Kez Turladı”:GÖKTÜRK-2, yörüngesinde 21 bin 387 tur attı ve tüm dünyadan toplam 23 milyon 800 bin kilometrelik alan görüntülendi. 4 yıl önce yörüngesine yerleştirilen GÖKTÜRK-2 uydusu dünyayı 21 bin kez turladı. Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü uydusu 23 milyon 800 bin kilometrelik alanı görüntüledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, uydu ile ilgili son bilgileri paylaştı. Özlü yaptığı açıklamada, 18 Aralık 2012'de Çin’den LM-2D roketiyle fırlatılarak yörüngesine yerleştirilen GÖKTÜRK-2 uydusunun geçen 4 yılda başarıyla görev yaptığını söyledi.
 
Suriye İç Savaşında Tarihi Zirve Bugün Toplanacak!

“Suriye İç Savaşında Tarihi Zirve Toplandı”: Türkiye, Rusya ve İran temsilcileri Suriye iç savaşına çözüm aramak amaçlı Moskova’da görüşecek. Rusya Dışişleri Bakanlığı üç ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarının yapılacak zirveye katılacağını açıkladı. Normal şartlarda 27 Aralık tarihinde gerçekleşecek toplantı Suriye’de yaşanan son gelişmelerin ardından öne alındı. Gerçekleşecek görüşmede ABD masada yer almayacak.
 
Üçlü Zirveden Suriye Mesajı : “Anlaşmada Garantörlüğe Hazırız”

“Üçlü Zirveden Suriye Mesajı : Anlaşmada Garantörlüğe Hazırız”: Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanlarının katılımıyla Moskova’da gerçekleşen Suriye Zirvesinde ortak bir bildiri kabul edildiği açıklandı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de yaşanan krizin çözümü için en iyi üçlünün Türkiye-Rusya-İran olduğunu ifade ederek taraflar arasında imzalanacak anlaşmaya garantör olmaya hazır olduklarını da belirtti.
 
Mutabakata Esad Rejiminden İlk Yorum!

“Mutabakata Esad Rejiminden İlk Yorum!”: Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Suriye konusunda anlaşma imzalamışlardı. Suriye Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Danışmanı Buseyna Şaban ise Moskova’da imzalanan anlaşmayı nasıl karşıladıkları hakkında bir açıklama yaptı. Suriye hükümetinin Moskova deklarasyonunu içtenlikle karşıladıklarını dile getiren Şaban, bunun yeni bir başlangıç olabileceğini söyledi. Şaban, “İran, Türkiye ve Rusya arasında Moskova’da imzalanan anlaşma metnini içtenlikle karşılıyoruz” dedi.
 
Sinan Oğan, Suriye Bildirisi Sonrası Dış Politikayı Değerlendirdi

“Sinan Oğan, Suriye Bildirisi Sonrası Dış Politikayı Değerlendirdi”: Bugün Moskova'da Suriye krizi konusunda çözüm için Rusya, Türkiye ve İran katılımı ile gerçekleşen üçlü zirveden sürpriz kararlar çıktı.. Ortak bir bildiri yayınlanması üzerine MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, dış politikayı değerlendirdi. Oğan, "Türkiye'nin şimdiye kadar sürdürdüğü Esad rejimini değiştirmek eksenli Suriye politikasının değiştiğini Rus Bakan Lavrov açıklamış. Lavrov üçlü toplantı sonrası "Rusya, İran ve Türkiye Suriye'de önceliğin rejim değişikliği olmadığı konusunda mutabakata vardı" demiş. Rus Dışişleri Bakanı Türkiye'nin olurunu almadan böyle bir açıklama yapamayacağına göre sanırım ESED yeniden ESAD oluyor... Dış politikadaki onca yanlış, ülkemize gelen milyonlarca mülteci, akan onca kan ve gözyaşı. Yapılanlar hep yapanların yanına kar kalıyor!" dedi.
 
Türkiye’de Bu Sene En Çok Ne İzlendi?

“Türkiye’de Bu Sene En Çok Ne İzlendi?”: Geçtiğimiz senelerde Hollywood yapımlarının yoğun ilgi gördüğü Türkiye’de bu sene seyirciler seçimlerini yerli filmlerden yana kullandı. 29 milyon sinema seyircisi Hollywood filmleri yerine yerli yapımları tercih etti. Bu senenin en çok izlenen filmi “Dağ 2” oldu. 2016 yılında vizyona giren 509 filmden 169’unun yerli yapım olduğu belirtildi.
 
Defilede Türk Dünyası Motifleriyle Süslenmiş Kadın Kıyafetleri Sergilenecek!

“Defilede Türk Dünyası Motifleriyle Süslenmiş Kadın Kıyafetleri Sergilenecek!”: 21 Aralık’ta Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek "Gelenekten Bugüne Türk Dünyası Kadın Kıyafetleri Defilesi"nde seyirciler geleneksel Türk motifleri ile hazırlanan elbiseleri görme imkanı sağlayacak. 4 bölümden meydana gelecek defilenin ilk bölümünde özel koleksiyonunu ise Azerbaycan’ın milli değerlerinin beğeniye sunulduğu bölüm ile başlayacak.
 
BM Genel Kurulunda Kırım Zaferi!

“BM Genel Kurulunda Kırım Zaferi!”: Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 19 Aralık tarihinde gerçekleşen 65. oturumda 70 ülke heyetinin “evet”, 77 ülke heyetinin “çekimser” ve 26 ülke heyetinin “hayır” oyu kullandığı oylamada “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinde (Ukrayna) İnsan Hakları Alanındaki Durum İle İlgili Kararı” oy çokluğu ile kabul edildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Genel Kurulda Kırım’da insan hakları durumuna yönelik alınan kararı “gerçek bir adalet zaferi” olarak adlandırarak ve bu kararın alınmasını destekleyen ülkelere teşekkür ettiğini ifade etti.
 
Özbekistan’da Yerel Yöneticiler Halka Hesap Verecek!

Özbekistan’da Yerel Yöneticiler Halka Hesap Verecek!”: Özbekistan’da 2017 yılından başlayarak tüm il ve ilçe yöneticilerinin, savcılıklar ve emniyet çalışanlarının halka hesap verme süreci başlatılacak. 4 Aralık'ta Cumhurbaşkanı olarak seçilen Shavkat Mirziyayev, parlamentoda yapılan yemin töreninde '2017 yılının halk ile diyalog yılı olacağını ve bu bağlamda yönetenlerin yönetilenlere hesap vermesi gerektiğini' söyledi.
 
Türkmen Liderin Kitabı Zorunlu Eğitime Alındı

Türkmen Liderin Kitabı Zorunlu Eğitime Alındı”: Türkmen öğrenciler Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un "bilgelik kaynağı" kitabını zorunlu okuyacak. Türkmenistan Eğitim Bakanlığının Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'un 'Paýhas çeşmesi' (Bilgelik kaynağı) adlı kitabının okullara eğitim dersliği olarak kullanılması için talimat verdiği bildirildi.Hronika Türkmenistana sayfasında yer alan habere göre, bu kitabın alıntıları ve bazı bölümleri tüm okulların eğitim müfredatına alınacak.
 
TBMM Başkanı Kahraman Azerbaycan'da

“TBMM Başkanı Kahraman Azerbaycan'da”: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TÜRKPA hizmet binasının açılışına katılmak üzere Azerbaycan'da bulunan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin ve Kırgızistan Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov'u kabul etti. Aliyev, Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov'un da hazır bulunduğu kabulde, Türk dili konuşan ülkelerin iş birliğinin hem bölge hem dünya için çok büyük önem taşıdığını vurguladı. Azerbaycan olarak TÜRKPA kapsamındaki faaliyet ve iş birliklerine önem verdiklerini ifade eden Aliyev, iş birliğinin kardeş ülkeler arasındaki birlikteliği daha da pekiştirdiğini kaydetti.
 
İran Orta Asya Turunda!

“İran Orta Asya Turunda!”: İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Orta Asya turu kapsamında ziyaret amaçlı gittiği Kazakistan’da Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Akorda Sarayında karşılandı. Nükleer program, ulaştırma, ticaret konularının gündeme geldiği görüşmede işbirliği vurgusu yapıldı.
 
Ruhani Orta Asya Turuna Kırgızistan’da Devam Ediyor

“Ruhani Orta Asya Turuna Kırgızistan’da Devam Ediyor”: İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Orta Asya turuna devam ediyor. Geçtiğimiz gün Kazakistan’da Nursultan Nazarbayev ile görüşen Ruhani, beklenildiği üzere Kazakistan’ın ardından Kırgızistan’a geçti. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev tarafından karşılanan İran cumhurbaşkanının gelişi üzerine resmi tören düzenlendi. Yapılan görüşmeler sonucu bir çok konuda işbirliğini güçlendirme kararı alındı.
 
Türk Dünyasından Ortak Bir Film mi Gelecek?

“Türk Dünyasından Ortak Bir Film mi Gelecek?”: Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan “Türk Filmleri Haftası”nda Astana Türk Filmleri Haftası’nın Genel Koordinatörü Öner Kılıç açıklamalarda bulundu. Türk dünyasının ortak değerleri bulunduğunu belirten Kılıç, UNESCO’nun bu seneyi Ahmet Yesevi yılı ilan ettiğini, Türkiye ve Kazakistan’ın ortak bir Ahmet Yesevi filmi yapmasını arzuladıklarını ifade etti.
 
Türkmenistan Yatırımı Genç Bilim Adamlarına Yapacak!

“Türkmenistan Yatırımı Genç Bilim Adamlarına Yapacak!”: Türkmenistan ülke ekonomisinin bütün alanlarında bilimsel araştırma çalışmalarına önem veriliyor. Bu nedenle, ülkede Teknoloji Merkezi ve aynı zamanda Oguzhan Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesi kuruldu. Şimdi ise Genç Bilim Adamları Merkezi’nin oluşturulması gündeme alındı.
 
Türkmenistan Ekonomisinde İstikrarlı Büyüme

“Türkmenistan Ekonomisinde İstikrarlı Büyüme”: Türkmenistan’ın ana makroekonomik göstergelerinde istikrarlı bir büyüme gerçekleşti. Ülke ekonomisinde aşama aşama piyasa ekonomisine geçiş hızlandırılıyor. Yurtdışından gelen ithal malların azaltılması, yerel hammaddelerden yapılan ürünlerin çeşitli üretiminin artırılması yönünde önemli çalışmalar yapılıyor. Bunun sonucunda ülke ekonomisinde düzenli bir büyüme rakamlarına ulaşıldı. 2016 yılının 11 ayında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da yüzde 6,2 oranında bir büyüme hızı yakalandı. Bu dönemde sanayide yüzde 1,1, inşaatta yüzde 4,4, ulaştırma ve iletişimde yüzde 10,4 ve tarımda yüzde 12 oranında büyüme gerçekleşti. Ülkede üretilen ürünlerin büyüme oranı geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 103,4 olarak tespit edildi.
 
Türk Dünyasının Önemli Ödülü Güney Azerbaycan’a Gitti

“Türk Dünyasının Önemli Ödülü Güney Azerbaycan’a Gitti”: IV. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması’nda birinciliği kazanan Güney Azerbaycan Türk’ü yazar Gafur İmamizade Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen resmi törenle ödüllendirildi.
 
Kazakistan FIFA Aralık Listesinde!

“Kazakistan FIFA Aralık Listesinde!”: Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre Kazakistan Aralık ayı dünya sırlamasında yer alıyor. Kazakistan hazırlanan listede 354 puan ile 98. Sırada bulunuyor. Kazakistan bir önceki sıralamasına göre 1 sıra geriledi.
 
Türk Akımı Duma’da!

“Türk Akımı Onaylandı!”: Rusya gazının Türkiye’ye ve Türkiye’den de Avrupa’ya taşınması amaçlanan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi anlaşması onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Geçtiğimiz günlerde Rus Parlamentosunun alt kanadı olan Duma’ya giden anlaşmanın gelecek Ocak ayında onaylanması bekleniyor.
 
Nazarbayev Rusya’da “Yılın Şahsiyeti” Seçildi

“Nazarbayev Rusya’da Yılın Şahsiyeti Seçildi”: Rusya’da Nazarbayev’e “Yılın Şahsiyeti-2016” ödülü takdim edildi. Rusya’nın Federal Haber Ajansı, Kazakistan cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in “Yıl Şahsiyeti” olarak seçildiğini ve “Yıl Şahsiyeti -2016”  Uluslararası ödülünün Rus Biyografi Enstitüsü tarafından takdim edildiğini bildirdi.
 
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev: “Mirziyoyev’i Ülkemize Bekliyorum”

“Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev: Mirziyoyev’i Ülkemize Bekliyorum”: Çalışma ziyareti nedeniyle Özbekistan’ın Semerkant şehrine giden Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından karşılaştı. İki lider Özbekistan’ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un mezarını ziyaret ederek çelenk bıraktı. İki ülke arasında yeni bir dönemin başladığı mesajı verildi.
 
Galatasaray'ın Yıldız Oyuncusu Azerbaycan Yolcusu mu?

“Galatasaray'ın Yıldız Oyuncusu Azerbaycan Yolcusu mu?”: Azerbaycan'daki internet sitelerinde günün en çok konuşulan futbol haberi Galatasaraylı Yasin Öztekin hakkındaydı. Menajer Gunel Rusman'a dayandırılan haberde, Azerbaycan'da son dönemin en popüler ve başarılı kulübü olan Qabala'nın Yasin'e talip olduğu yazıldı.
 
Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinden TSK'ya Tam Destek!

“Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinden TSK'ya Tam Destek!”: Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izne çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı saldırıda şehit düşen askerler için Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a taziye mesajı gönderdi. Hasanov, mesajında şunları kaydetti: "Bu dehşetli olay bizi çok öfkelendirdi. Terörü şiddetle kınıyoruz. Teröre karşı mücadelede daima kardeş Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanındayız ve TSK'yı tüm gücümüzle destekliyoruz."
 
İşte Dünyanın En Çok Türk Taraftara Sahip Futbol Kulübü...

“İşte Dünyanın En Çok Türk Taraftara Sahip Futbol Kulübü...”: Dünyanın en çok Türk taraftara sahip kulübü ne Fenerbahçe ne de Galatasaray, Bu kulüp, İran'daki Türklerin takımı olarak bilinen Traktorsazı Tebrizi. Renkleri kırmızı beyaz olan kulübün yaklaşık 30 milyon taraftarı var ve her maçını 80 bin kişiye oynuyor.


 
 

Son Güncelleme: 25.12.2016 18:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.