20 Şubat- 26 Şubat Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

20 Şubat- 26 Şubat Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

26 Şubat 2017 Pazar 14:53
20 Şubat- 26 Şubat Türk Dünyası Bunları Konuştu

Haber3hilal ekibi, bu hafta Türk dünyasının en çok konuştuğu haberleri sizler için derledi. İşte o haberler:

Hocalı Şehitleri Binlerce Kişi Azadlık Meydanı'ndan Hocalı Anıtına Yürüdü!”: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Hocalı Katliamı'nın 25. yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve devlet erkanının da katılımıyla yürüyüş ve tören düzenlendi. Törende Hocalı şehitleri için binlerce kişi yürüdü. Azadlık Meydanı'nda başlayan, devlet erkanının yanı sıra binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte, katliam kurbanlarının fotoğraflarının bulunduğu pankartlar taşındı. Ana Feryadı Anıtı'nda sona eren yürüyüşün ardından düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Aliyev, anıta çelenk bıraktı.

“Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Hocalı Katliamını Hiçbir Zaman Unutmayacağız”: Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Hocalı Soykırımı’nın 25. senesi dolayısıyla düzenlen "Hocalı Soykırımı, İnsanlığa Karşı Suçlar ve Terörizm" konferansında Kafkasya’nın en önemli sorununun Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgal edilmesi olduğunu vurguladı. Hocalı Katliamı'nın insanlık suçu olduğunu dikkati çeken Çavuşoğlu, Hocalı'yı hiç bir zaman unutmadıklarını ve unutmayacaklarını vurguladı.

“Hocalı Katliamı Bulgaristan'da da Unutulmadı!”: Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 25 yıl önce Ermenistan askerlerince gerçekleştirilen Hocalı Katliamı'nda yaşamını yitirenler Bulgaristan'da anıldı. Avrupa-Azerbaycan Topluluğu ve Sofya Üniversitesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği anma programı başkent Sofya'da yapıldı.

“Sinan Oğan’dan Hocalı Soykırımı Paylaşımı”: MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan 26 Şubat 1992 yılında soykırım gerçekleştirilen Hocalı şehitlerini andı. Sosyal medya hesabında paylaştığı görüntünün üzerine “Unutmadık! #ZulmünAdıHocalı” notunu ekledi.

“Hocalı Katliamının Şehitleri Iğdır’da Anıldı…”: Azerbaycan Türklerinin Ermenistan'a ait kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesinin 25'inci yıldönümü nedeniyle Iğdır'da bir anma toplantısı düzenlendi. Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal 26 Şubat 1992'de Ermeniler'in Hocalı'ya saldırarak masum ve savunmasız sivillileri öldürdüklerini hatırlattı. Ünsal şunları söyledi: "Ermenilerin gerçek yüzünü Hocalı da görmek mümkün. Çünkü 1915 -20 yılları arasında uyguladıkları vahşeti 1992 de bir kez daha uygulamışlardır. Bugün Ermeni zulmünden kaçan binlerce Azerbaycan Türk'ü zor durumdadır. Şehit olan Azerbaycan'ın kahraman evlatlarını saygı ve minnetle anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum." Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev de "Ermeniler Türk milletinin düşmandır. Hocalı'da yapılan katliamı Avrupa görmezden geldi. 25 yıl önce dökülen kan hala kurumadı. Bu acılı günümüzde aramızda olduğunuz için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

“Hocalı Katliamı Kırgızistan'da Unutulmadı”: Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı Katliamında hayatını kaybeden aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişi Kırgızistan'da anıldı. Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçisi Hidayet Orudjev, yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun, Hocalı Katliamı'nda etnik temizlik yapanları kınamasını, Dağlık Karabağ sorunun çözümü ve ülkenin toprak bütünlüğünün sağlanması yönündeki çabalara destek vermesini beklediklerini söyledi.

El Bab'dan acı haber: 2 Şehit”: TSK'dan son dakika açıklaması geldi. El Bab'da 2 asker arama faaliyeti sırasında şehit oldu, 3 asker yaralandı. TSK'dan yapılan son dakika açıklamasında "El Bab'ın güneyindeki Tadif yol kavşağı bölgesinde DEAŞ terör örgütü tarafından yola daha önceden döşenmiş olan bir EYP’nin patlaması sonucu EYP/Mayın keşfi yapan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarından 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 3 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır." ifadeleri kullanıldı.

“El Bab’ta 3 Şehit Veren Türkmen Tugayı: Bir Ölür Bin Diriliriz": Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile DEAŞ terör örgütüne karşı mücadele veren Türkmen Muntasır Billah Tugayı’ndan 3 yiğit Türkmen’in şehit olduğu, 5 Türkmen’in de yaralandığı haberi geldi. 3 şehit veren Muntasır Billah Tugayı sosyal medyada şehitlerin fotoğrafını paylaşarak “Bir ölür bin diriliriz” ifadelerini kullandı.

“El Bab Ele Geçirildi”: TSK ve Özgür Suriye Ordusu El Bab'ı ele geçirdi. Sevinç gösterisi yapan muhalifler, şükür secdesinde bulundu. Bab'daki harekatta yer alan ÖSO'nun saha komutanlarından Ahmed el-Şahabi, “Bab kent merkezinin kontrolü şimdi muhaliflerde. Mayın ve patlayıcılardan dolayı kontrolü bir şekilde ilerliyoruz. Ama kent merkezi artık muhaliflerde” diye konuştu.

“KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Rum Tarafı Hatasını Düzeltirse Ertesi Gün Masaya Dönerim”: Geçtiğimiz günlerde liderler görüşmesine katılmama kararı alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, masaya dönmek için Rum tarafının hatasından dönmesi gerektiğini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Hodri meydan diyorum. Bu hatayı (Enosis kararını) düzeltsinler ertesi gün masadayım. Bakalım kim kime direktif vermiş. Türkiye'nin gerçekten de böyle bir talebi olmadı" dedi.

 “Noman Çelebicihan “Sarı Tülpan” ile Anılıyor!”: Kırım Halk Cumhuriyeti’nin ilk hükümet başkanı Kırım Tatar lideri Noman Çelebicihan’ın Bolşevikler tarafından şehit edilmesinin 99. senesinde Sarı Tülpan (Sarı Lale) ile anıldı. Bir çok önde gelen ismin de destek verdiği etkinlik ile 23 Şubat günü sarı laleler ile Çelebicihan anıldı.

“Paşayeva: Azerbaycan ve Türkiye’miz Karabağ’ı Birlikte Azat Edecek”: Bolu’da Karabağ Parkı’nın açılışına katılan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva göz yaşlarını tutamadı. Hocalı Katliamını unutmadıklarını belirten Paşayeva, “Karabağ Türkiye’deki insanımızın da Azerbaycan’daki insanımızın da vatan toprağıdır.” dedi. Bolu'da Borazanlar Mahallesi'ne yapılan Karabağ Parkı'nın açılışına katılan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva konuşması sırasında duygu dolu anlar yaşayarak gözyaşlarını tutamadı.

“KKTC Meclis Başkanından BM Genel Sekreterine Mektup!”: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı Sibel Siber, Rum Meclisinden çıkan ve Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını öngören Enosis Referandumunun okullarda kutlanması kararının Kıbrıs müzakereleri sürecine zarar verdiğini BM Genel Sekreterine bir mektup yazarak bildirdi. Mektubunda, Rum Meclisinin kararının telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açabileceğini de belirten Siber, tarihi yanlıştan dönülmesi konusunda Guterres'in ivedilikle girişim başlatacağına inandığını belirtti.

“Azerbaycan-Ermenistan Cephe Hattında Şiddetli Çatışma Var!”: Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Azerbaycan ordusunda can kayıplarının yaşandığı şiddetli çatışmalar meydana geldi. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu gece saatlerinde tüm cephe boyunca Azerbaycan mevzilerine saldırı düzenledi. Cephe hattının Hocavend-Fuzuli yönünde elverişli mevzileri ele geçirmek isteyen Ermenistan ordusu ile Azerbaycan ordusu arasında şiddetli çatışma yaşandı. Saldırının Azerbaycan askerlerince önlendiği, Ermenistan ordusunun geri çekilmek zorunda kaldığı bildirildi.

“Azerbaycan Ermeni Keşif Timine Geçit Vermedi!”: Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan- Azerbaycan cephe hattında Ermenistan keşif birliklerinin Azerbaycan mevzilerine sızmaya çalıştığını çıkan çatışma sonrası Ermeni askerlerin geri çekildiğini duyurdu.

 “Türkmen Komutan: Türkmendağı 3 Gündür Bombalanıyor": Türkmen komutanlardan alınan bilgiye göre Suriye’de ilan edilen ateşkesi ihlal eden Rejim güçleri 3 gündür Türkmen Dağı’nı bombalıyor. Suriye'nin Lazkiye-Türkmendağı bölgesinin son 3 gündür Suriye Ordusu tarafından havan ve füzelerle vurulduğunu söyleyen muhalif Türkmen Komutanlardan Zekeriya Molla, Keles, İsa Pınarı, Kapcağız, Sarraf ve Kapkaya ile sınıra sıfır noktalarının bombardıman altında olduğunu aktardı.

“İlham Aliyev Eşini Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Atadı!”: Azerbaycan’da 26 Eylül 2016 tarihinde yapılan referandumla getirilen anayasa değişikliklerinin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, eşi Mihriban Aliyeva’yı cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı görevine getirdiği duyuruldu.

“Türkmenistan Bayrak Bayramını Coşkuyla Kutladı!”: 19 Şubat tarihi Türkmenistan’da milli bayram olarak kutlanıyor. Bayrak Bayramı bu sene de tüm Türkmenistan’da coşkuyla kutlandı. Yurdun dört bir köşesinde kutlanan bayrama çok sayıda davetli de katıldı. Bundan 25 sene önce Türkmenistan’ın milli bayrağı kabul edilmişti. 19 Şubat 1992 yılında kabul edilen Türkmen Bayrağı toplumun birlikteliğinin simgesi olarak kabul görüyor.

Kazakistan’da Fırtına: 340 Kişi Kurtarıldı!”: Kazakistan İçişleri Bakanlığı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada hafta sonu Kazakistan’da yoğun kar ve fırtına sebebiyle şehirlerarası yolların kapandığı duyuruldu. Yolda kalan 340’tan fazla insanın kurtarıldığı bildirildi. Basın Servisi’nin Acil Durumlar Komitesi’ne dayandırdığı açıklamada, Atırau, Aktöbe, Kızılorda, Jambıl, Kostanay, Karaganda, Doğu ve Kuzey Kazakistan eyaletlerinde son iki-üç gündür durmadan kar yağdığı ve yoğun yağış ve fırtına nedeniyle şehirlerarası yolların kapandığı kaydedildi.

“Türkmenistan’da Hükümet Kuruldu!”: 12 Şubat tarihinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov yeni hükümet üyelerini atadı. Türkmenistan Devlet Başkanı Yeni Hükümet üyelerinin atanması ile ilgili toplantı gerçekleştirdi. Buna göre, toplantıda 10 Bakanlar Kurulu Başkan yardımcısını atadı. Buna göre, Türkmenistan Cumhurbaşkanı seçimlerinden önce bu görevi yürüten Bakanlar Kurulu yardımcılarının çoğunun görevinde kaldığı gözlemlendi. Böylece Hükümet üyelerinden sadece Medya ve Kültürden sorumlu Başkan yardımcısı değişti.

“Kırgızistan Merkel’e Kurmanjan Datça Nişanı Takdim Etti!”: Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev,  Kırgızistan ile Almanya arasında resmi ilişkilerin başlamasının 25. yılı münasebetiyle Almanya Başbakanı Angela Merkel’e, Kurmanjan Datça nişanı verdi. Nişanın takdimi, Atambayev’in AB ziyareti kapsamında yapılan ikili görüşmede gerçekleştirildi.

“Berdimuhammedov’un Yeni Kitabı Tanıtıldı!”: Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un yeni kitabının tanıtımı gerçekleştirildi. Berdimuahmmedov’un yeni kitabında modern Türkmenistan’a dair analizler ve tarihi belgeler de bulunuyor. Tanıtım toplantısına, askeri ve hukuk idarelerin yöneticileri, askerler ve davet edilenler katıldı.

“Türkmenistan’ın 7 Yıllık Geleceği Belli Oldu!”: Geçtiğimiz günlerde yemin ederek görevine devam eden Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un da katıldığı Genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısında Türkmenistan’ın 7 yıllık dış politika öncelikleri listelendi. Bu konuda hazırlanan 2017-2023 yılları için Türkmenistan dış politika öncelikleri içeren konsepti onayladı.

“Türkiye’nin Antartika’daki İlk Üssü İçin Yola Çıkıyorlar!”: Türkiye'nin kutup bilimleri çalışmaları yapan ilk ve tek merkezi İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (İTÜ PolReC) Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy'un da aralarında bulunduğu ön fizibilite ekibi, Antarktika'da kurulması planlanan Türk Üssü için çalışmalar yürütmek üzere gelecek günlerde yola çıkacak.

“Türkiye Kırgızistan’a 2,8 Milyon Dolar Ödeyecek!”: Kırgızistan, özel bir Türk kargo firmasına ait olan ve 16 Ocak 2017 tarihinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek yakınlarında bir yerleşim bölgesine düşerek 35 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kazanın hasarını tespit ederek Türkiye’ye bildirdi. Kırgızistan hükümeti, Türkiye'ye yolladığı mektupta, ülkelerine düşen Türk kargo uçağının 2,8 milyon dolarlık maddi hasar oluşturduğunu belirtti.

“Kazakistan’dan “Eş Zamanlı” Büyükelçiler Kararnamesi!”: Kazakistan Cumhurbşkanı Nursultan Nazarbayev’in yeni büyükelçiler kararnamesini imzaladığı duyuruldu. Kararnamede büyükelçilerin aynı anda birden fazla görevlendirildiği gözlendi.

“KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Liderler Görüşmesine Katılmayacak!”: 10 Şubat’ta Rum Meclisi tarafından Kıbrıs’ın Yunanistana bağlanmasını içeren Enosis referandumunun yıldönümünün okullarda kutlanması kararından vazgeçilmemesi üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 23 Şubat Perşembe günü düzenlenen liderler toplantısına katılmama kararı aldı.

“Cumhurbaşkanı Akıncı’dan İlhak Açıklaması: Türkiye’nin Yeni Bir Vilayete İhtiyacı Yok”: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı gündeme gelen ilhak sorularına cevap verdi. Akıncı ne KKTC’nin bağlanma ihtiyacı olduğunu ne de Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni bir vilayete ihtiyacı olduğunu ifade etti.

“Kazakistan'dan Kırgızistan’a Nota”: İlgili açıklama Kazakistan’ın Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldı. Söz konusu Nota’nın, Kırgızistan cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in 17.02.2017 tarihinde Euronews’a verdiği röportajda Kazakistan’la ilgili yaptığı açıklamalarından dolayı verildiği belirtildi. Kırgız lider Atambayev, Euronews sunucusunun “Avrasya Ekonomi Birliği daha çok Rusya’nın çıkarlarını yansıtmıyor mu?” sorusuna: “Bize kimileriyle ticaret yapmak gerekir, komşularımızla bir şekilde çalışmamız gerekir. Eğer biz Avrasya Ekonomi Birliğine üye olmazsak, ablukayla yüzleşebilirdik.  2010’da, Kazakistan bize 1.5 aylığına sınırları kapattığında (abluka yaptığında), bizde insan kayıpları (ölümleri) yaşandı. Bunlar yaşandı, çünkü abluka kötü bir şeydir…” şeklinde cevap vermişti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.