25 Aralık-1 Ocak Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

25 Aralık-1 Ocak Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

01 Ocak 2017 Pazar 18:32
25 Aralık-1 Ocak Türk Dünyası Bunları Konuştu

Haber3hilal ekibi, bu hafta Türk dünyasının en çok konuştuğu haberleri sizler için derledi. İşte o haberler:

Saldırının Yapıldığı Reina’ya Türk Bayrağı Asıldı

İstanbul'da Gece Kulübünde Silahlı Saldırı”: İstanbul’un gözde eğlence mekanlarından Ortaköy’deki Reina 01.30 sıralarında silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda ilk belirlemelere göre 1 polis ve 1 sivil şehit oldu ve çok sayıda yaralı var. Görgü tanıkları teröristlerin Arapça bağırdıklarını iddia ettiler. Bir görgü tanığı Noel baba kıyafetli 2 kişinin kapının önündeki polisleri silahla tarayarak içeri girdiğini iddia etti.
 
 Aliyev'den Erdoğan'a Taziye Mesajı: "Saldırı Azerbaycan'ı Derinden Sarstı!"
 
Aliyev'den Erdoğan'a Taziye Mesajı: Saldırı Azerbaycan'ı Derinden Sarstı!”: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, gece kulübünde gerçekleşen saldırı sonrası Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstanbul'daki bir gece kulübüne düzenlenen terör saldırısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı dileklerini iletti.
 
 Sinan OĞAN: “Terörle Mücadelede Türk Milletini Sahipsiz Bırakamayız!”
 
“Sinan OĞAN: Terörle Mücadelede Türk Milletini Sahipsiz Bırakamayız!”: MHP Genel Başkan Adayı Sinan OĞAN, yılbaşı gecesi Ortaköy’deki bir eğlence merkezine düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sinan Oğan açıklamasında, yaşanan terör saldırılarına ancak birliktelikle karşı çıkılabileceğini vurguladı. “Ülkenin birlikteliği öncelikle siyaseten kamplaşmaları önlemekle mümkündür.” diyen Oğan, bunun da siyasi sistem zorlamalarından vazgeçerek olacağını söyledi. Oğan, “Hepimiz aynı gemideyiz. Millete biraz kulak verin, bu işi bilenlere kulak verin, mesele siyasi rekabet değil, mesele memleket meselesidir.” diyerek şahsen terörle mücadele adına devlete her türlü desteği vermeye hazır olduğunu açıkladı.
 
 Nazarbayev’e Tepki Getiren Yasa Onaylandı!
 
 “Nazarbayev’e Tepki Getiren Yasa Onaylandı!”: Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, arazilerin yabancılara kiralanmasına izin veren kanunun süresinin 5 sene daha uzatılmasıyla ilgili kanunun onayladığı bildirildi. 1 Haziran 2016 tarihinde yürürlüğe girecek kanun değişikliği büyük kentlerde protesto edilmişti. Nazarbayev kanunun halka açıklanmasını istemişti.
 
 Antarktika'ya 2. Türk Seferi
 
“Antarktika'ya 2. Türk Seferi”: Antarktika'da bilimsel araştırmalar yapan ilk Türk ekibinde yer alan Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Halıcı, kıtada çalışma yürütmesi için ikinci kez davet aldı.
 
 Türkmeneli Lideri Erşat Salihi Şehitler Tepesi’nde
 
“Türkmeneli Lideri Erşat Salihi Şehitler Tepesi’nde”: Türkmeneli Cephesi lideri ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi İstanbul’da hain terör saldırısının gerçekleştiği Şehitler Tepesi’ni ziyaret ederek karanfil bıraktı. Salihi’yi Tuzhurmatu milletvekili Niyazi Mimar Oğlu ve İstanbul’da yaşayan Türkmenler de yalnız bırakmadı. Erşat Salihi, Türkmenlerin her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu vurguladı.
 
Türkmenistan Başkanlık Yarışında Bir İlke İmza Atıyor!
 
“Türkmenistan Başkanlık Yarışında Bir İlke İmza Atıyor!”: 12 Şubat 2017’de gerçekleştirilecek seçim ile birlikte Türkmenistan yeni devlet başkanını seçecek. Seçimlerde bir ilk gerçekleşecek ve ilk kez 3 partinin adayı başkanlık için yarışacak. Partilerin gösterdiği adayların yanı sıra vatandaşlar grubu da adayını belirledi. 4 aday vaatlerini halka duyurmaya başladı.
 
 Ermenistan Azerbaycan Cephe Hattında Ateşkes İhlaline Devam Ediyor!
 
“Ermenistan Azerbaycan Cephe Hattında Ateşkes İhlaline Devam Ediyor!”: Ermenistan silahlı bölmeleri temas hattından Azerbaycan mevzilerine havan mermileri ve ağır makineli tüfekler kullanarak, ateşkesi gün içinde 38 kez ihlal etti.
 
 'Kazakistan’a Türk Yatırımı Artacak'
 
'Kazakistan’a Türk Yatırımı Artacak': Kazinvest Ulusal İhracat ve Yatırım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Jangurazov, “Yasal anlamda Türk yatırımcılara destek sağlıyoruz ve Türkiye’den yatırımın daha da artacağını düşünüyoruz." dedi.
 
 "Kırım Tatar Özerkliğinin Kurulması Gerekiyordu"
 
"Kırım Tatar Özerkliğinin Kurulması Gerekiyordu": Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Özerkliği'nin kurulmuş olması halinde 2014 yılında tarihin daha farklı bir yönde seyredeceği fikrini paylaştı. Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın güç kullanarak işgalden kurtarılamayacağını, bundan dolayı yaptırımların sertleştirilmesi ve uzatılması için çaba sarf edilmesi gerektiğini ifade etti.
 
 Nazarbayev Azerbaycan'a Gidecek
 
“Nazarbayev Azerbaycan'a Gidecek”: Kazakistan’ın Bakü Büyükelçisi Beybit İsabayev, Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in Bakü’ye 2017’nin ilk yarısında ziyaret edeceğini açıkladı.
 
 Sinan Oğan'dan Çok Konuşulacak Açıklama... "Bahçeli Beni Kandırdı" Diyecek!
 
“Sinan Oğan Suriye Konusunda Kritik Tespitlerde Bulundu”: Türkiye’nin en önemli stratejistlerinden biri olan Sinan Oğan ayrıca dış politika konusunda da kritik değerlendirmelerde bulundu. İşte Oğan’ın dış politika hakkında can alıcı tespitleri: “Öyle gözüküyor ki, Türkiye’nin dost ve müttefik bildiği ama bizim dost ve müttefik olmadığını çoktandır gördüğümüz ABD, Suriye’de  Türkiye’ye çok büyük bir kazık atmıştır. Bugün deniyor ki, Suriye’de Türkiye IŞİD’le savaşıyor. Doğru. Koalisyon güçleri de Türk topraklarından Türk üslerin havalanarak gidip onları bombalaması lazım; ama gitmiyor. O zaman koalisyon güçlerinin uçaklarının Türkiye’deki üslerde ne işi var? Derhal, ya bizimlesiniz ya değilsiniz demek lazım. PYD hatırlarsanız alelacele bir açıklama yaptı ve dedi ki; “Rakka Operasyonu’nu başlatıyoruz” Aradan kaç ay geçti, Rakka Operasyonu yok. Her gün açıklama geliyordu; PYD aşağıda giriyor yukarıdan giriyor, El Bab’a bugün girdi yarın girecek diye. Bunların hepsi yalanmış. Bunların hepsi El Bab’a sokup IŞİD’le Türkiye’yi savaştırıp herkesin çekilip tribünlerden seyretmesi içinmiş. Bugün Musul Operasyonu da Rakka Operasyonu da diğer yerlerdeki operasyonlarda tamamen durdurulmuş durumda. Ne kadar IŞİD canisi, teröristi varsa El Bab’a yığılmıştır. Son barış anlaşmasıyla Halep’teki IŞİD’liler de El Bab’a yeniden geçmiştir. Bugün onu da söyleyeyim; El Bab’da ÖSO filan da yoktur, tamamen Mehmetçiğimiz IŞİD’le bütün olumsuzluklara rağmen başarılı bir ölüm kalım mücadelesi vermektedir. Dünyanın hiçbir yerinde hava harekatıyla yerle bir edilmeden bu tür yerle bir edilmeden bu tür terör operasyonları yapılmaz. Türkiye, yeri geliyor üç hafta Suriye’de hava operasyonu yapamıyor. Neden? Rusların S 400’leri Türk savaş uçakları Türk sınırları içerisindeyken dahi kilitleniyor. Peki böyle bir operasyonu başlatmadan önce Türkiye bunların hesabını yapabilecek kapasiteye, donanıma sahip değil midir? Suriye’de El Bab’a girmeden önce Türkiye’nin yeterli istihbaratı yok muydu yeterli analizlerini yapamadılar mı?  Biz IŞİD’le neden orada savaşırken ABD’si, PYD’si elini sallayarak oraları alsın? Bunların hesabını Türkiye yapmalıydı.”
 
 Azerbaycan'da "Turan Savaşçıları" Turnuvası...
 
“Azerbaycan'da "Turan Savaşçıları" Turnuvası”: Azerbaycan'da Dünya Alpaqut Federasyonu ve Azerbaycan Alpaqut Federasyonu tarafından "Turan Savaşçıları" isimli Uluslararası turnuva düzenlendi. Türk dünyasının büyük şairi Zelimhan Yakup'un anısına düzenlenen turnuva, Azerbaycan'ın Sumgayıt şehrinde bulunan Olimpiyat Spor Merkezi'nde düzenlendi. Turnuvaya Azerbaycan, Türkiye, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Rusya, Gürcistan, Pakistan'dan sporcular katılıdı.
 
 Çin “Güvensizlik” Nedeniyle 3.500 Camiyi Yıktı!
 
“Çin “Güvensizlik” Nedeniyle 3.500 Camiyi Yıktı!”: Çin Hükümeti Doğu Türkistan’da güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle son üç ayda 3 bin 500 cami yıktı. Camilerin ibadetler için yeterli güvenliğe sahip olmadığı ve harabe olduğu söylenerek yıkımlara devam ediliyor. Bunun yanı sıra camilere memurların ajan olarak yerleştirildiği ve camilerdeki faaliyetlerin takip edildiği biliniyor.
 
 Uygur Türklerinden Çin’e: “Yeni Camileri de Yıktınız”
 
“Uygur Türklerinden Çin’e: Yeni Camileri de Yıktınız”: Çin son üç ay içerisinde sağlam olmadığı ve kamu güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Doğu Türkistan Bölgesinde bulunan yaklaşık 3 bin 500 camiyi yıkmıştı. Uygur Türkleri Çin’e tepki göstererek camilerin sağlam olduğunu ve Çin yönetiminin yeni camileri de yıktığını ifade ettiler.
 
 300 Ahıska Türkü Aile Türkiye’ye Gelecek!
 
“300 Ahıska Türkü Aile Türkiye’ye Gelecek!”: Ukrayna’da devam eden çatışmalardan dolayı riskli yerlerde bulunan ve Türkiye’ye gelmek isteyen 300 Ahıska Türkü aile iskanlı göçmen olarak Türkiye’ye gelecek. Bu konuda Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. En zor durumlarda olanlardan başlanarak 300 aile Türkiye’ye gelecek.
 
 Türk Donanmasının En Hızlısı Geliyor!
 
“Türk Donanmasının En Hızlısı Geliyor!”: Tamamen yerli olarak tasarlanan yüksek süratli hücumbot 'FAC55' için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Tamamen yerli olarak tasarlanan yüksek süratli hücumbot 'FAC55' birçok özelliği ile dünyadaki benzer tipteki hücumbotlardan öne çıkıyor. Üstün su üstü harbi kabiliyeti ile dikkat çeken hücumbot 55 knot üzerinde yüksek hıza ulaşabiliyor.
 
 Nazarbayev’den Astana’daki Suriye Görüşmeleri İçin Hazırlık Talimatı
 
“Nazarbayev’den Astana’daki Suriye Görüşmeleri İçin Hazırlık Talimatı”: Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Dışişleri Bakanlığı’na başkent Astana’da yapılması planlanan Suriye toplantısı için hazırlanma talimatı verdi.
 
 Azerbaycan'dan İran'a: “Sizi Haritadan Sileriz!”
 
“Azerbaycan'dan İran'a: Sizi Haritadan Sileriz!”: Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov, İran’ın hiçbir zaman Azerbaycan'ın iç işlerine karışamayacağını söyledi.
 
 Romanya’da “Türk Başbakan” Önerisi Reddedildi!
 
“Romanya’da “Türk Başbakan” Önerisi Reddedildi!”: 11 Aralık tarihinde Romanya’da yapılan seçimlerin kazananı Sosyal Demokrat Partinin (PSD), Tatar Türkü Sevil Shhaideh'i başbakanlık koltuğu için önermesinin ardından Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in, Shhaideh'i aday göstermeyeceği duyuruldu.
 
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: “Cenevre’ye Kararlılıkla Gideceğiz” 
 
“KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Cenevre’ye Kararlılıkla Gideceğiz”: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cenevre’de 9- 12 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak Kıbrıs müzakerelerine, yeni eşit bir yapılanma kurma hedefiyle gidileceğini açıkladı. Daha önce Kıbrıs için en kritik Ocak olacağını ifade etmiş olan Akıncı, müzakerelere Kıbrıs Türk kesiminin yaptığı desteğin küçümsenemeyeceğini de ifade etti.
 
 “Kazakistan Baykonur Uzay Üssünden” 17 Füze Fırlatılacak
 
“Kazakistan Baykonur Uzay Üssünden 17 Füze Fırlatılacak”: KC Savunma ve Uzay Sanayisi Bakanlığının Basın Servisi, Kazakistan Hükümetinin 2017 yılı için hazırlanan “Baykonur” uzay üssü uzay çalışmaları programını onayladığını bildirdi.
 
 2016'nın Sıradışı Arkeolojik Keşiflerinden: “Kazakistan’da Bozkırın Ortasında…”
 
“2016'nın Sıradışı Arkeolojik Keşiflerinden: Kazakistan’da Bozkırın Ortasında…”: Bozkırın ortasında en az 300 futbol sahası büyüklüğü bir alanda dev kalıntılar topluluğu bulundu. Üzerleri işlenmiş dev taş parçaları en az 1500 yıllık. Burası bir şehir, ya da bozkır göçerlerinin sürekli uğradığı bir tapınım alanı olabilir. Arkeologlar bu yapıların Hunlar tarafından inşa edildiğini düşünüyorlar.
 
 Azerbaycan'dan Ermenistan'a Darbe!
 
“Azerbaycan'dan Ermenistan'a Darbe!”: Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, sınırdan sızma girişiminde bulunan Ermeni keşif birliğinin pusuya düşürüldüğü bildirildi. Açıklamada, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattının Terter bölgesinde, Azerbaycan mevzileri üzerinde uçan Ermenistan'a ait insansız hava aracının özel yöntemle düşürüldüğü bildirildi. Çıkan çatışmada Ermeni birliklerin kayıp vererek geri çekildiği, Azerbaycan ordusundan da bir askerin kaybolduğu belirtildi. Kayıp askerin aranması için çalışmaların devam ettiği, Ermenistan'ın provokasyonlara devam etmesi durumunda daha büyük kayıplarla karşı karşıya kalacağı kaydedildi.
 
 Bollywood Türkçe Söyleyecek : “Türk Olmamla Çok Gurur Duyuyorum”
 
“Bollywood Türkçe Söyleyecek : Türk Olmamla Çok Gurur Duyuyorum”: 2.5 yıldır Hindistan’da yaşayan Bollywood’daki tek Türk oyuncu Süha Gezen, ilk defa başrol oynayacağı üçüncü filminde bir sürpriz olduğunu ve filmin şarkısını hem Türkçe hem Hintçe söylediğini açıkladı. “Hindistan'da biraz daha Türkiye'yi tanısınlar.” diyen Gezen, Hindistan’ın çok değişik bir ülke olduğunu da ifade etti.
 
 Erşat Salihi Askeri Destek İstedi: “Kerkük’e Tekrar Saldıracaklar”
 
“Erşat Salihi Askeri Destek İstedi: Kerkük’e Tekrar Saldıracaklar”: Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi DAEŞ’in geçtiğimiz aylarda Kerkük’e yaptığı saldırıyı tekrarlayacağını ve bu konuyla ilgili olarak merkezi yönetimden kent için askeri güç istendiğini bildirdi. Bölgenin durumu hakkında da uyarılarda bulunan Salihi, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’ye acil çağrıda bulundu.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.