27 Kasım – 4 Aralık Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası yine oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktı. Bu hafta yaşanan gelişmeleri derlediğimiz yazımızla karşınızdayız.

27 Kasım – 4 Aralık Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası yine oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktı. Bu hafta yaşanan gelişmeleri derlediğimiz yazımızla karşınızdayız.

04 Aralık 2016 Pazar 20:08
27 Kasım – 4 Aralık Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyası bu hafta da çok konuşulacak olaylara sahne oldu. İşte acıları, sevinçleri ve yaşanan gelişmeleriyle Türk dünyasının son 1 haftası:

Abdurrahman Mustafa ile ilgili görsel sonucu

“Suriye Türkmen Meclisi Eski Başkanı: Halep Düşmedi, Halep'te İnsanlık Düştü": Suriye Türkmen Meclisi Eski Başkanı Abdurrahman Mustafa Halep’te yaşanan insanlık dramına Twitter’da tepki gösterdi. Halep’in PKK esaretine girdiğini belirten Mustafa, Türkmenlerin etnik temizlik tehlikesi ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

emir bozoğlan ile ilgili görsel sonucu

“Türkmenler PYD Baskısı Nedeniyle Yurtlarına Dönemiyor”: Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Bozoğlan, Telabyad'ta kalan Türkmenlerin PYD baskısı altında olduğunu belirtti. Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Emin Bozoğlan, "Telabyad'tan göç etmek zorunda kalan Türkmenler geri dönmek istiyor ancak örgütün hâkimiyeti nedeniyle imkânsız görünüyor." dedi.

AİHM Abdülkadir Yapcan ile İlgili Kararını Verdi!
 
“AİHM Abdülkadir Yapcan ile İlgili Kararını Verdi”: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Çin'in terör faaliyeti yaptığı iddiasıyla kırmızı bülten çıkardığı Doğu Türkistan İslam Partisi’nin kurucusu Abdülkadir Yapcan'ın sınır dışı edilemeyeceği kararını verdi.

2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti Belli Oldu!
 
 “2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti: Türkistan”: Azerbaycan'da Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY 34. Dönem Daimi Konseyi Toplantısı ve 2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti kapanış etkinliği düzenlendi ve Kazakistan'ın Türkistan kenti, "2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti" seçildi.

İlgili resim
 
“Türkmen Lider Erşat Salihi’den Milliyetçi Duruş”: Milliyetçi kişiliği Türk dünyası tarafından bilinen Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi bu hafta Twitter’daki paylaşımları ile Türkmenlerin milliyetçi duruşunu tekrar gözler önüne serdi ve Türkmenlerin o coğrafyadaki varlığının önemini bir kez daha vurguladı. Türkmen lider “Canımızı feda ederiz; yeter ki milletimiz yaşayıp refaha kavuşsun.” ifadelerini kullandı.

“Kırımoğlu'nun Emriyle Derhal Kırım’a Gireriz”
 
“Kırımoğlu'nun Emriyle Derhal Kırım’a Gireriz”: Censor.net.ua’ya demeç veren Kırım sivil ablukası koordinatörü Lenur İslâmov, asker sivil birliğinin tek başına askeri yolla Kırım’ı işgalden kurtarmayı düşünmediğinin de altını çizerken, “Ancak, Allah korusun, Kırım Tatarlarının kanı dökülmeye başlarsa, o zaman askeri birliğin numarası önemli olmaz, hiç kimse insanları durduramaz. Biz hepimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun emriyle derhal Kırım’a gireriz. İşgalciler de bunun farkında. Bu yüzden onlar bu sınırı daha geçmediler” şeklinde açıklama yaptı.
 
Erşat Salihi ve BM Irak Temsilcisi Türkmenleri Görüştü

“Erşat Salihi ve BM Irak Temsilcisi Türkmenleri Görüştü”: Türkmeneli Lideri Erşat Salihi ve Birleşmiş Milletler Irak temsilcisi Jan Kubis ile görüştü. Görüşme başkent Bağdat’ta BM Irak temsilcisi Jan Kubis’in ofisinde gerçekleşti. Görüşmede Türkmenlerin son durumu ve Türkmeneli coğrafyasına yönelik tehditler konuşuldu. Ayrıca Türkmeneli Lideri Erşat Salihi, Tuzhurmatu ve Telafer’in DEAŞ’ten sonra bir il olması ve Kerkük’e özel bir durumun verilmesi gerektiğini söyledi.


 
“Sinan Oğan Kazakistan Resepsiyonuna Katıldı”: Türk dünyasının etkinliklerinde sıkça görmeye alışkın olduğumuz Sinan Oğan, Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını kazanmasının 25. yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen resepsiyona katıldı. Oğan, yöresel kıyafetli küçük bir kızla verdiği pozu takipçileriyle paylaştı.

Validen Skandal Bir Türkmen Kararı Daha!
 
“Kerkük Valisinden Skandal Bir Türkmen Kararı Daha”: Daha önce de Türkmen karşıtı politikalar ile kendinden söz ettiren Kerkük Valisi yine Türkmenlere yönelik skandal bir karara imza attı. Göçmenler için kamp yapılacağı gerekçesiyle Kerkük’ün Leylan nahiyesine bağlı Yahyava Köyünde Türkmenlere ait 400 dönümlük araziye el koymaya karar verdi. Köy halkı kararı protesto için toplandı.

Kırgızistan, Bir Hafta Boyunca Manas Destanı'nı Okuyacak!
 
“Kırgızistan, Bir Hafta Boyunca Manas Destanı'nı Okuyacak”: Kırgızistan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, Manas Destanı’nı tanıtma, geliştirilme ve yaygınlaştırma görevini üstlenen Kırgızistan Sayakbay Manasçı Uluslararası Vakfı’nın organizasyonunda, Bişkek Supara Etno Kompleksi’nin ev sahipliğinde başlayan Manas Destanı okuma etkinliği başkentte başladı. Etkinlikte, Manas Destanı, ülke genelinden, “manasçı” olarak adlandırılan her yaştan destan anlatıcıları tarafından bir hafta boyunca okunacak.

Telafer’de Türkmenler Topraklarından Sürülüyor: Hayatları Tehlikede!
 
“Telafer’de Türkmenler Topraklarından Sürülüyor: Hayatları Tehlikede” : Telafer’de terör örgütü DEAŞ’e yönelik yapılan operasyonlar nedeniyle; Telafer’den yaklaşık 3 bin Türkmen aile Türkiye sınırı ve Suriye’ye göç etmek zorunda kaldı.
 
suriye türkmen meclisi ile ilgili görsel sonucu

“Suriye Türkmen Meclisi Çağrıdan Vazgeçti: Gözler Çoktan Kapanmış, Kulaklar Tıkanmış, Vicdanlar Taşlaşmış": Açıklamada, uluslararası toplumun Halep'teki katliama "duyarsız" kalması sert bir şekilde eleştirilerek, şu ifadelere yer verildi:
 
"Suriye Türkmen Meclisi olarak bu gayri insani tablo karşısında, daha önce uluslararası camiaya defalarca yaptığımız çağrıyı artık yinelemiyoruz. Çünkü biliyoruz ki gözler çoktan kapanmış, kulaklar tıkanmış, vicdanlar taşlaşmış. Bugün sadece acımızı haykırıyor, masumların ahını dillendiriyoruz. O vicdanı yoklar bilsinler ki toprağa düşen her mazlumun ahı mahşere kadar peşlerini bırakmayacaktır. Biz Türkmenler olarak bu dünyanın adil olmadığını çok büyük acılarla tecrübe ettik ama her şeye rağmen Yüce Allah'ın sonsuz adaletine ve merhametine sığınıyor ve adaleti aramaktan asla vazgeçmeyeceğimizi tüm dünyaya ilan ediyoruz. Allah şahidimiz olsun ki son nefesimize, son nefesimize kadar direneceğiz. And olsun ki bugün sürüldüğümüz topraklarımıza er ya da geç geri döneceğiz; onurumuz ve özgürlüğümüz için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz."

Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanları Toplantısı Bakü'de Düzenlendi
 
“Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanları Toplantısı Bakü'de Düzenlendi”: Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanları 1. Toplantısı, Azerbaycan Cumhuriyeti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Ramin Guluzade’nin ev sahipliğinde, `22. Bakütel Uluslararası İletişim ve Bilişim Teknolojileri Sergi ve Konferansı’ çerçevesinde 29 Kasım 2016 tarihinde Bakü’de düzenlendi.
 
Özbekistan Bugün Sandık Başına Gidiyor!

“Özbekistan Sandık Başına Gidiyor”: Özbekistan'da seçmenler, ülkeyi 27 yıl yöneten Birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un beyin kanaması geçirerek 2 Eylül'de hayatını kaybetmesinin ardından yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gidiyor. Seçim günü 4 Aralık.

Türkmen Lider Berdimuhammedov: “Özbekistan ve Türkmenistan Birleşecek”

“Türkmen Lider Berdimuhammedov: Özbekistan ve Türkmenistan Birleşecek”: Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’nda konuşan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 2017 yılında Amuderya (Ceyhun) nehri üzerinden Türkmenistan ile Özbekistan’ı bağlayacak karayolu ve demiryolu köprüleri açılacağını söyledi.
 
Bu hafta sosyal medyada en çok konuşulan konu Halep oldu.
 
#Halep - #HalepÖlüyor: Geçtiğimiz hafta boyunca sosyal medyada en çok konuşulan konu Türk yurdu Halep’ten gelen insanlığın vicdanını zorlayan haberler ve görüntüler oldu. Haber3hilal.com ekibi olarak kadim Türk yurdu Halep’te yaşanan insanlık dışı muameleleri kınıyor ve hayatını kaybedenlere rahmet diliyoruz. Yaşanan bu insanlık dramı, tarihin sayfalarında kara bir leke olarak kalacaktır.

Kaynak: Türk Bakış

Son Güncelleme: 11.12.2016 14:04
Anahtar Kelimeler:
Türk DünyasıTürk
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.