30 Ocak- 5 Şubat Türk Dünyası Bunları Konuştu!

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

30 Ocak- 5 Şubat Türk Dünyası Bunları Konuştu!

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

05 Şubat 2017 Pazar 16:44
30 Ocak- 5 Şubat Türk Dünyası Bunları Konuştu!

Haber3hilal ekibi, bu hafta Türk dünyasının en çok konuştuğu haberleri sizler için derledi. İşte o haberler:

“6 Şubat’ta Tekrar Astana’da Olacaklar!”: Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, İran, Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de ateşkes konusunu ele almak üzere 6 Şubat'ta Kazakistan'ın başkenti Astana'da görüşeceğini duyurdu. Kazakistan son açıklamayla daha önce 2. Astana Zirvesi'nin tarihi ile yapılan açıklamaları doğruladı. Görüşmeye BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın da katılması bekleniyor.

“Nursultan Nazarbayev 28. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nı Başlattı!”: Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’da 28. Üniversiade Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarını başlattı. Almatı Arena Kapalı Spor Salonunda Kazakistan’ın tanıtıldığı gösteriler ile kış oyunları başlatıldı. Yapılan geçit törenine 55 ülkeden sporcular katıldı. Türkiye adına oyunlara 20 sporcu katılacak.

“Kazakistan Silahlı Kuvvetlerine Taze Kan!”: Kazakistan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, Rusya’dan çok amaçlı taarruz helikopteri alındığını duyurdu. Mİ- 35M marka helikopter Kazakistan’ın güney bölgelerine getirilen helikopterlerin son teknoloji ile donatıldığı ifade edildi.

“Türkmen Tugayından Fırat Kalkanı'na Katılın Çağrısı…”: Türkmen Muntasır Billah Tugayı Türkiye’deki Suriye Türkmenlerine seslendi. Tugay, Türkmenlere Fırat Kalkanı Hareketı'na katılın çağrısında bulundu. Konuyla ilgili görüşleri alınan Muntasır Billah Tugayı Komutanlarından Mahir Paşa ise El-Bab’ın alınmasından sonra sahada asker ihtiyacının artacağını vurguladı ve Türkiye’deki Suriyeli Türkmenlere seslenerek; “zaman yan gelip yatma zamanı değil, 18-45 yaş arasındaki tüm kardeşlerimiz gelip bize katılsınlar; elbirliği ile vatanımızı teröristlerden temizleyelim” açıklamasında bulundu.

“Türk Kızılayı’nın Yardımları Musul'da Türkmenlere Ulaştı!”: Musul’a bağlı Reşidiye bölgesi ve Tilkeyf ilçesinin IŞİD’den kurtarılmasının ardından Türk Kızılayı bölgeye insanı yardım gönderdi. Vatandaşlar ise Türkiye Cumhuriyetine teşekkürlerini iletti.

Özbekistan Önemli Projelerle Dış Dünyaya Açılıyor”: Özbekistan Dışişleri Bakanlığı Yardımcısı Cavlon Vahabov, ülkenin dış dünyayla ilişkilerini arttırmak amacıyla iki ana yol haritasının kabul edileceğini açıkladı. Söz konusu yol haritalarının birinin, politik ve diplomatik alanda yabancı partnerlerle ilişkilerin arttırılması ve geliştirilmesi için hazırlandığı belirtildi. Diğer yol haritasının ise tamamen ticaret, ekonomi, maliye, yatırım, eğitim ve bilim alanlarının geliştirmesi için izleneceği ifade edildi.

“Kazak Şarkıcıdan Çin’de Reyting Rekorları Kıran Performans!”: Geçtiğimiz hafta Çin’in reytingleri en yüksek kanalı Hunan TV’de başlayan yarışmanın ilk aşamasını kazanan Kazakistan vatandaşı Dimaş (Din Muhammed) Kudaybergenov, ‘I Am a Singer’ adlı müzik yarışmasının ikinci aşamasında da birinci oldu. Yarışmanın ilk haftasında muhteşem sesiyle Fransızca SOS d’un terrien en détresse şarkısını seslendirerek izleyenleri hayrete düşüren Dimaş, kendi takvimlerine göre yeni yılı kutlayan Çin’e Opera№2 olarak bilinen müzik kompozisyonu’nu takdim etti. Kazak şarkıcının söylediğini duyan jüri üyelerinin ve izleyicilerin ağzı açık kaldı.

“Dünya Kırım Tatar Kongresinden 6 Önemli Karar!”: Rusya'nın Kırım'daki insanlık ve hukuk dışı uygulamalarına dair bir bildiri de yayımlayan yönetim kurulu, ayrıca 6 önemli karar aldı. Diasporanın daha etkin şekilde faaliyet yürütebilmesi için kamu diplomasisine ağırlık verilen kararlar, bir sonraki toplantıya dek Kırım Tatar diasporası için bir rehber vazifesi üstlenecek.

“Kazakistan Kış Oyunlarına İyi Başladı!”: 28. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları 30 Ocak tarihinde Kazakistan’ın Almatı kentinde başlamıştı. Kazakistan oyunlara iyi başladı, 3 madalya ile ilk günü 5. sırada bitirdi. Listede birinci sırada Rusya bulunduğu açıklandı.

“Kazakistan İkinci Sırada!”: Kazakistan’ın Almatı kentinde başlayan 28. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda ev sahibi takımın sporcuları yarışmanın ikinci gününde 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Böylelikle, Kazakistan takımı 2 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya ile Universiade’nin 2’nci günü bitiminde madalya tablosunda 2’inci sıraya yükseldi.

“Kazakistan’dan Kendi Rekorunu Kırdı!”: Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’da başlatılan 28. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın dördüncü gününde Kazakistan yarışmanın 7 madalya kazandı. Ev sahibi ülkenin sporcuları geçen seneki Kış Oyunlarında 9 madalya kazanmıştı. Kazakistan böylece kendi rekorunu da kırmış oldu.

“Tataristan’a En Fazla Turist Türkiye’den…”: Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında Türk vatandaşlarına turistik ziyaretlerde vize uygulanmasına rağmen Tataristan’dan güzel haber: Tataristan geçen sene üç milyona yakın turisti ağırladı, ilk sırada Türk vatandaşları var. Resmi verilere göre 2016 yılında Tataristan’ı 2,9 milyon turist ziyaret etti. Bu sayı 2015 rakamlarına göre yüzde yedi daha fazla. Aynı zamanda cumhuriyeti ziyaret eden yabancı turistler sayısı da yüzde 45,9 arttı.

“İslam Kerimov’un Anısına Film Hazırlandı”: Özbekistan’ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un anısına hazırlanmış olan film televizyondan sonra, internet ortamına aktarıldı. Filmde, Özbekistan’ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un hayatı, çalışmaları ve hayat felsefesi anlatılmaktadır.

“Kazakistan Siber Kalkan Kuracak!”: Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, 31 Ocak 2017 tarihli ulusa seslenişinde Kazakistan’ın siber savunma sisteminin oluşturulması için talimatta bulundu. Sanal ortamda radikal propagandalar ve terör propagandaların önlenmesi konusunda da yoğun çalışılmasını istedi.

KKTC Başbakanı Özgürgün: Türkiye’ye ‘İşgalci’ Diyenlerle Artık Neyi Konuşacağız?”: KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün verdiği röportajda Güney Kıbrıs tarafından istenmeyen adam ilan edildiğini söyledi. ELAM örgütü tarafından tehdit edildiğini açıklayan Özgürgün, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın adadaki Türk askerinin varlığı hakkında Rum tarafını değil kendisini suçlamasına tepki gösterdi. Özgürgün konuşmasını “Bizim derdimiz; Kıbrıs’taki Türk varlığının devam etmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin fiili garantisinin devam etmesi, Türkiye’nin buradaki garantörlüğünün ve Türkiye’nin varlığının kabul edilmesi. Türkiye’ye ‘işgalci’ ve ‘Türkiye’den gelenler dışarı’ diyenlerle artık neyi konuşacağız? Harita bile verildikten ve beşli konferans bittikten sonra. Ben bunu soruyorum." sorusunu sorarak sonlandırdı.

"Meseleye Türkmence Baktık, Bu Görev Bir Aslan İster, Cesur İster": Irak Başbakanı Hayder İbadi’nin Sanayi Bakanlığına bir Türkmen yerine kendi seçtiği adayı getirmesinin ardından Kerkük Milletvekili Erşat Salihi ,Tuzhurmatu milletvekili Niyazi Mimaroğlu Başbakan İbadi’ni  üstüne giderek Türkmenler üzerinden baas mensuplarını yeniden hükümet içine sokulmasına asla izin vermeyeceklerini haykırdı.Olayın üzerine İbadi seçtiği bakanı geri çekmek zorunda kaldı.

“Türk Akımı'nı Rus Parlamentosunun Üst Kanadı da Onayladı!”: Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi anlaşması Rus Parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi tarafından onaylandı. Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma aynı anlaşmayı 20 Ocak 2017 tarihinde onaylamıştı. Hükümetlerarası anlaşması Ekim 2016'da İstanbul'da imzalanan Türk Akımı projesi kapsamında, biri Türkiye pazarı, diğeriyse Avrupa pazarının ihtiyaçlarına yönelik olmak üzere 2 boru hattı inşa edilmesi planlanıyor. Projenin her iki hattı da 2019 sonunda hizmete girecek.

“Kazakistan’dan Rusya’ya “Toprak Bütünlüğü” Uyarısı!”: Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Rus Parlamentosunun alt kanadı DUMA milletvekili ve BDT-Avrasya Entegrasyonu-Vatandaşlarla İlişkiler Komitesi’nin üyesi Pavel Şpiorov’un Kazakistan’ın toprak bütünlüğü ile ilgili yaptığı açıklamalardan rahatsız olduklarını Rusya’nın Bakan Yardımcısı Grigori Karasin’e iletti. Bunun yanı sıra Kazakistan’ın Basın Sözcüsü Anuar Jaynakov, RF Liberal-Demokrat Partisi temsilcisi ve Duma milletvekili Pavel Şperov’un Kazakistan aleyhindeki yaptığı konuşmalarından dolayı Rusya’nın yetkili kurumunu uyardıklarını bildirdi.

“Orta Asya’nın Hazar Üzerinden Türkiye’ye Bağlanmasına Az Kaldı!”: Çalışmaları hız kesmeden devam eden Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu hattında sona yaklaşılıyor. Yüzde 95’i tamamlanan demiryolu hattında gelecek aylarda test sürüşü gerçekleştirilmesi bekleniyor. Demiryolu tamamlandığında Orta Asya’nın Hazar üzerinden Türkiye’ye bağlanması söz konusu olacak.

“Azerbaycan'da Terör Operasyonu: 4 Ölü!”: Azerbaycan'da Devlet Güvenlik Servisinin düzenlediyi operasyonda 4 terörist öldürüldü, 1 terörist sağ ele geçirildi. Devlet Güvenlik Servisi teröristlerin yurt dışı bağlantılı olduklarını ve ülkede terör saldırıları planladıklarını açıkladı.

“Azerbaycan Petrol Üretimini Azalttı”: Azerbaycan'da petrol üretimi ocakta günlük ortalama 35 bin varil azaltıldı. Azerbaycan Enerji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkelerle OPEC üyesi olmayan ülkelerin geçen yılsonunda Viyana'da yaptıkları toplantıda aldıkları günlük petrol üretimini azaltma kararı, Azerbaycan'da uygulanmaya başlandı.

“Türkiye ve Kazakistan İş Forumunda Buluştu”: Kazakistan’ın eski Türkiye Büyükelçisi ve Güney Kazakistan Eyaleti Valisi Canseyit Tüymebayev’in ev sahipliğinde Çimkent şehrinde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi(OSTİM) işadamlarının katılımıyla ortak iş ve yatırım forumu düzenlendi.

Türkiye’de bulunan özel sanayi bçlgelerinin işleyişi ve tecrübesini Kazakistan’a taşımak ve ortak projeleri hayata geçirmek maksadıyla düzenlenen forumunun açılışında konuşan Güney Kazakistan Eyaleti Valisi Canseyit Tüymebayev, Kazakistan’ın yabancı yatırımcılara sağladığı imkanları anlattı ve Türk işadamlarını  yatırım yapmaya davet etti.

“Mağdur Olan Herkese Tazminat Ödenecek”: 16 Ocak 2017 tarihinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te meydana gelen ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan uçak kazasının ardından ACT Hava Yolları temsilcileri tarafından mağdur ailelere tazminat ödeneceği bildirildi.

“Kazakistan’da Maaşlar En Yüksek Seviyeye Geldi!”: Ekonomik krizin en derin noktayı bulduğu 2015 Ağustos – Aralık döneminden bugüne, Kazakistan’da ortalama maaşlar en yüksek seviyeye geldi. Millî Ekonomi Bakanlığı’na bağlı İstatistik Komitesi tarafından yapılan açıklamada, 2016 yılı Ocak – Aralık döneminde ortalama maaş miktarının Kazakistan genelinde 154 bin 632 tenge (~470 dolar) olduğu duyuruldu.

“Özbekistan Çöl Olan Aral Gölü için Harcayacak!”: Aral Gölü havzasının kalkındırılması amacıyla Özbekistan hükümetinin 2,6 milyar dolarlık kaynak ayıracağı açıklandı. Maliye Bakanlığı bünyesinde Aral Havzası'nı Kalkındırma Fonu ile Aral havzasındaki projelere destek sağlanırken bölge halkına da yardım edilecek. Aral Gölü 1960lı yıllarda kurumaya başlamış ve birçok çevre felaketini beraberinde getirmişti.

“AGİT Heyeti Türkmenistan’a Ulaştı!”: Türkmenistan’da 12 Şubat 2017 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi gözlemciler heyeti yetkilileri Türkmenistan’a ulaştı. Adalet Bakanlığını ziyaret eden AGİT heyeti cumhurbaşkanı adayları ile de görüşecek.

“Türkmenistan’da Erken Oylama!”: 12 Şubat tarihinde Türkmenistan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için erken oylama işlemleri 2 Şubat itibariyle başlatıldı. 12 Şubat tarihinde seçime katılamayacak seçmenlerin erken seçime katılması öngörülüyor. Bu sene seçimlere ilk defa 3 siyasi parti katılacak.

“Türk Dışişlerinden Yunanistan’a: Altından Kalkamayacağınız Eylemlerden Kaçının”: Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Yunanistan ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yunanistan’ı Yunanistan’ın Ege’De asker indirme talimleri hakkında konuşan Müftüoğlu “altından kalkamayacağı eylemlerden kaçınmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Nazarbayev Rusya Büyükelçiliğine Sürpriz Bir İsmi Atadı!”: Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Başbakan Yardımcılığından aldığı İmangali Tasmagambetov’u Rusya Federasyonu Büyükelçisi olarak atadı. Tasmagambetov’un Rusya Büyükelçisi olarak görev yapmasının Kazakistan’a yararlı olacağı ifade edildi.

“Kazak Hanlığı ABD ve Çin'de Yeniden Kurulacak!”: Kazakistan’da vizyonda olan ve Kazakistan sinemasının ürünü olan "Almas Kılış" filmine ABD ve Çin’den de talep geldiği açıklandı. Filmin ABD ve Çin’de gösterime girmesi için görüşmeler devam ediyor.

“Türkiye Antartika’da Üs Kuruyor!”: Türkiye Anktartika kıtasında üs kuracak. Kurulacak üs için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı görevlendirildi. Bakanlık envanterdeki gemileri araştıracak. Türkiye’den 24 gün süren yolculuk için gemi kiralama yoluna da gidilebileceği belirtiliyor. TÜBİTAK ve İTÜ'den bilim adamları ile uzmanların yer aldığı bir çalışma grubu oluşturulacak. Türkiye'ye ait olacak üs için fizibilite yapacak olan heyet, Türkiye'nin nasıl, ne büyüklükte ve hangi konumda bilim üssü kurması gerektiğini netleştirecek. Heyet, Türkiye'nin bilimsel çalışmalarının yönünü, üs kurmak için gereken bilimsel ekipman ile yapı malzemelerini tespit edecek. Heyette; biyoloji, mühendislik, fizik, deniz bilimleri, jeofizik alanlarında uzmanlar olması bekleniyor. Bölgedeki hava kış aylarında eksi 80'leri bulduğu için heyet kasım ayında yola çıkacak. Heyet, kıtada yaz döneminin yaşandığı 5 Kasım 2017 ve 15 Şubat 2018 tarihleri arasında kalacak.

Kaynak: Türk Bakış

Son Güncelleme: 05.02.2017 16:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.