5 Aralık-11 Aralık Türk Dünyası Bunları Konuştu

Bu hafta Türk dünyasında neler yaşandı sorusu bu haberimizle yanıt buluyor.

5 Aralık-11 Aralık Türk Dünyası Bunları Konuştu

Bu hafta Türk dünyasında neler yaşandı sorusu bu haberimizle yanıt buluyor.

11 Aralık 2016 Pazar 17:37
5 Aralık-11 Aralık Türk Dünyası Bunları Konuştu

Türk dünyasının geride bıraktığı 5 Aralık-11 Aralık haftasında yaşanan önemli gelişmeler şöyle:İstanbul’da Hain Terör Saldırısı: İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena yakınında çevik kuvvet polislerine bombalı araçla saldırı düzenlendi. Son belirlemelere göre bilgilere göre 30'u polis, 7’si sivil vatandaş olmak üzere 38 şehidimizin olduğu, bir kişinin ise kimliğinin tespit edilemediği duyuruldu. 14’ü yoğun bakımda olmak üzere 136 yaralı vatandaşımızın tedavileri devam ediyor.
 
azerbaycan aliyev ile ilgili görsel sonucu

Azerbaycan’dan Terör Saldırısına Taziye Mesajı: Kardeş Türk Halkına…”: Azerbaycan'ın lideri İlham Aliyev, terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı iletti. Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan mesaja göre, terör saldırısında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmiş olmasından son derece üzüntü duyulduğu belirtildi.
 
nazarbayev ile ilgili görsel sonucu

Kazakistan’da da Bayraklar Yarıya İndirildi: Her Türlü Çabayı Göstermeye Hazırız…”: Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamada, İstanbul'daki terör saldırısını derin üzüntüye neden olduğu vurgulanarak, "Zor günlerde Türkiye ile birlikte uluslararası istikrarın ve güvenliğin sağlanmasında her türlü çabayı göstermeye hazırız." ifadesine yer verildi.

atambayev ile ilgili görsel sonucu
 
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev: “Allah Anavatanımız Türkiye’yi Korusun…”: Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, İstanbul'da dün gece meydana gelen terör saldırısı ile ilgili olarak, “Allah anavatanımız Türkiye’yi korusun.” açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, "Kırgızistan halkı, kardeş Türk halkının acısını paylaşıyor ve terörün her türlüsünü şiddetle kınıyor" ifadesine yer veren Atambayev, terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

erşat salihi ile ilgili görsel sonucu
 
Erşat Salihi: "Tüm Türk Dünyası Hedef Alınmıştır": Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi de dün yaşanan hain terör saldırısına Twitter üzerinden tepki gösterdi. Açıklamada “Saldırıda başta Türkiye olmak üzere tüm Türk dünyası hedef alınmıştır.” ifadelerine yer verildi.
 
suriye türkmen meclisi ile ilgili görsel sonucu

“Suriye Türkmen Meclisi'nden Açıklama Geldi”: Dün gerçekleştirilen terör saldırısına Türk dünyasından tepkiler gelmeye devam ediyor. Suriye Türkmen Meclisi Twitter hesabı üzerinden Türkiye'nin yanında olduğunu belirtti.

kırgızistan seçim ile ilgili görsel sonucu
 
“Kırgızistan’da Referandum ve Yerel Seçim Heyecanı”: Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in isteği üzerine iktidar partisi ve meclisteki diğer partilerin birlikte hazırladığı anayasa taslağı, Kırgızistan’da Pazar günü gerçekleşecek olan anayasa referandumunda halka sunulacak. Anayasanın 41. maddesinde değişiklik yapılmasının oylanmasının yanı sıra yerel seçimler için de oy kullanılacak. Merkez Seçim Komisyonu Başkan Yardımcısı Abdıjapar Bekmatov’ın açıklamasına göre pazar günü gerçekleşecek referandumda 2 bin 365, yerel seçimlerde bin 902 sandık olacağını belirtildi.

rus askeri jet ile ilgili görsel sonucu
 
“Azerbaycan Rus Askeri Uçağına Geçit Vermedi”: Azerbaycan'ın Suriye'ye gitmek için yola çıkan Rus IL-76 uçağının geçişine izin vermediği ve uçağın kalktığı Soçi havalimanına geri dönmek zorunda kaldığı bildirildi. Erivan üzerinden Suriye’ye giden uçak pilotu ve kule arasındaki konuşmada “Erivana gidemezsiniz. Çünkü Azerbaycan, uçağın ilerlenmesine izin vermiyor” denildiği açıklandı.

göbeklitepe ile ilgili görsel sonucu
 
“Türkiye’nin ve Dünyanın En Eski Tapınak Merkezi UNESCO Yolcusu”: Şanlıurfa’ya 18 km mesafede 53 senedir kazı çalışmaları devam eden ve dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe, Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi bekliyor. Göbeklitepe UNESCO tarafından beş yıl önce geçici listeye alınmıştı. Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna Göbeklitepe’nin 2018 yılına kadar asıl listeye alınmasını beklediklerini ifade etti.
 
İlgili resim

“Kış Sporlarında Orta Asya’nın Merkezi Kırgızistan”: Orta Asya’nın gölleri ve dağları ile dikkat çeken ülkesi Kırgızistan, kış mevsiminde 7 bin metreyi aşan dağlarıyla kış sporları için zengin bir olanak sunuyor. Ülkenin kuzeyindeki Çuy ve Issık Göl bölgesinde kışın gelmesiyle birlikte beyaza bürünen Tanrı Dağı'nda kayak tesisleri, yerli ve yabancı turistlerin yeni gözdesi haline geldi.
 
Sinan Oğan: Yerli, Milli Silah ve Savunma Sanayimize Sahip Çıkalım...

“Sinan Oğan: Yerli, Milli Silah ve Savunma Sanayimize Sahip Çıkalım...”: MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusunun uzaya fırlatılmasının ardından sosyal medya hesabından vatana millete hayırlı olması temennisinde bulundu. Oğan, yerli milli savunma sanayinin önemine dikkat çekerek “Bu gün uzaya fırlatılan Göktürk-1 uydumuz vatanımıza milletimize hayırlı olsun. Türkiye’yi kimse silah vs ambargosu ile korkutamaz. Geçmişte Kıbrıs harekâtında gördük, bu sayede ancak milli, yerli sanayimiz gelişir. Hükumetin yerli, milli silah ve savunma sanayimizi geliştirme düşüncesini destekliyorum...” dedi.
 
nazarbayev putin ile ilgili görsel sonucu

“Kazakistan'da 'Ruslar Ayrılsın' Çağrısına Şok Hapis”: Kuzey Kazakistan ilinin etnik Rus olan bir sakini, sosyal medyada etnik nefreti körüklemek ve Rusya'ya katılma çağrısında bulunmak suçundan 5,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
ermenistan azerbaycan ile ilgili görsel sonucu

“Ermenistan, Azerbaycan Cephe Hattında Ateşkes İhlallerine Devam Ediyor”: Ermenistan silahlı bölmeleri temas hattından Azerbaycan mevzilerine havan mermileri ve ağır makineli tüfekler kullanarak, ateşkesi gün içinde 65 kez ihlal etti.
 
kırımoğlu ile ilgili görsel sonucu

Abdülcemil Kırımoğlu: “Bu Bedeli Şimdi Ödemezsek İleride İnsanların Hayatıyla Öderiz”: Kırım Türklerinin milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ın işgalinden sonra çeşitli ülkeleri gezerek şahit olduğu kayıpları gördüğünü fakat özgürlüğün ve hukukun korunmasının her şeye bedel olduğunu anladığını ifade etti. Kırımoğlu, bu bedelin ödenmesi ertelenirse daha sonraki zamanlarda paranın bunları ödemeye yetmeyeceğini ve insanların hayatına bedel olabileceğini söyledi.
 
'Halep'te ekmek, aş kalmadı'

“Rusya ve Çin'den Türk Yurdu Halep için “Yansın” Kararı”: Halep’te uzun süredir devam eden ve bir insanlık dramına sahne olan Rusya ve rejim güçlerinin yoğun bombardımanlarının ardından alınan bir karar daha dünyayı şok etti. Halep’e insani yardımlar için 7 günlük bir ateşkes öngören BM Güvenlik Konseyi tasarısı Rusya ve Çin’in vetosuyla karşılaştı. Saldırılarda meydana gelen çok sayıda can kaybı ve Halep’in BM tarafından “Yiyeceksiz kent” olarak ilan edilmesinin ardından Konsey’e karar tasarısı sunulmuştu.
 
İlgili resim

“Özbekistan'da Seçim Sonuçları Açıklandı! İşte Yeni Cumhurbaşkanı...”: Özbekistan, ülkeyi 27 yıl yöneten Birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un beyin kanaması geçirerek 2 Eylül'de hayatını kaybetmesinin ardından yeni cumhurbaşkanını belirlemek için dün sandık başına gitti. Özbekistan'da yapılan cumhurbaşkanı seçimini, kesin olmayan ilk sonuçlara göre Liberal Demokrat Parti adayı Şavkat Mirziyoyev yüzde 88,61 oy alarak kazandı.
 
Bruno Le Roux ile ilgili görsel sonucu

“O Bakan, Azerbaycan Toprak Bütünlüğünü İhlal Ederek Ermenistan İşgali Altındaki Bölgeye Gitti” : Fransa İçişleri Bakanı Bruno Le Roux, Azerbaycan makamlarından izin almadan işgal altındaki Dağlık Karabağ'a gidince Azerbaycan’da "istenmeyen adam" listesine girdi.
 
suriye halep ile ilgili görsel sonucu

“Halep’te Bir Saldırı Daha Gerçekleştirildi, Saldırının Bilançosu Ağır”:  Suriye’de Beşar Esed rejiminin Halep'in doğusunda muhaliflerin bulunduğu bölgelere düzenlediği saldırılar sonucunda 46 kişinin hayatını kaybettiği, 230 kişinin yaralandığı belirtildi.
 
Avrupa Parlamentosu’nda Kırım Tatar Ezgileri

“Avrupa Parlamentosu’nda Kırım Rüzgârı”: Ünlü Kırım Tatar müzisyen ve besteci Cemil Karikov, Kırım Tatar Halkının milli lideri Abdülcemil Kırımoğlu’nun ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Ukrayna milletvekili Refat Çubarov’un da aralarında bulunduğu heyet ile birlikte geldiği Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda ilk kez canlı olarak Kırım Tatar ezgileri yankılandı.
 
doğu türkistan deprem ile ilgili görsel sonucu

Doğu Türkistan Deprem ile Sallandı”: Doğu Türkistan geçtiğimiz haftalarda 6,7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Çin Deprem Ağları Merkezi, yerel saat ile 13:15’te 6,2 büyüklüğünde deprem kaydedildiğini açıkladı. Depremde can kaybı var mı henüz bilinmiyor. Depremin gerçekleştiği bölge ise Urumçi’nin 68 kilometre batısına denk geliyor.
 
İlgili resim

“Kazakistan’da Af İlan Edildi”: Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. yılı olması gerekçesiyle Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Meclise ilettiği af yasa tasarısı Meclis tarafından kabul edildi. Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin’in başkanlık ettiği Meclis oturumunda vekiller yasa tasarısını onayladı. Nigmatulin, af yasasının bazı mahkûmları kapsayacağını belirtti. Yasadan birçok mahkûm yararlanacak.
 
Ermeni politikacıdan Kazakistan ve Belarus'a dışlama

“Ermeni Politikacıdan Kazakistan'a Dışlama!”: Ermenistan Ulusal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Direktörü Manvel Sarkisyan, Kazakistan ve Belarus’u Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ)'nden çıkarma teklifinde bulundu. Kazakistan ve Belarus'un çıkarılması teklifine Azerbaycan- Ermenistan hattında Nisan ayında yaşanan gerilimde Ermeni tarafına destek vermemiş olmaları gerekçe gösterildi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev KGAÖ'nün Erivan'da yapılan son toplantısına katılmamıştı. Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko ise yakın zamanda Azerbaycan'da resmi temaslarda bulunmuştu.
 
mustafa akıncı ile ilgili görsel sonucu

Mustafa Akıncı: "Kıbrıs için En Önemli Ocak Ayı": Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (KKTC) Mustafa Akıncı Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüştü. Görüşmenin ardından detayları açıklayan Akıncı, yeni bir yol haritasına dikkat çekti. 9 Ocak’ta Cenevre’de toplanılacağını ve üç gün süreyle görüşmelerin süreceğini, 12 Ocak’ta ise Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de davet edileceği beşli bir konferans yapılacağını belirtti. Rum Kesiminin de empati yapması gerektiğini belirten Akıncı, Kıbrıs’ta herkesin onaylayabileceği bir sonuca ulaşmak istediklerini söyledi.
 
Yeni Liderden Önemli Açıklama: “Özbekistan Halka İnecek”

“Yeni Liderden Önemli Açıklama: Özbekistan Halka İnecek”: Özbekistan’da 4 Aralık tarihinde yapılan seçimlerde Özbekistan’ın yeni cumhurbaşkanı seçilen Şevket Mirziyoyev, ülkenin her ilçe ve şehrinde halkın kabul edileceği bölümler açılacağını duyurdu. Yeni lider devletin gerekli şekilde çalışmadığını belirterek yapılacak reformları halka duyurmaya başladı. Halk kabul bölümleri ile yerel yöneticilerin daha aktif rol üstleneceğini ifade eden Mirziyoyev, 2017’yi "Halk ile Diyalog ve İnsanların Çıkarlarını Koruma Yılı” ilan ettiğini duyurdu.
 
Kaynak: Türk Bakış
 

Son Güncelleme: 11.12.2016 18:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.