6 Şubat- 12 Şubat Türk Dünyası Bunları Konuştu!

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

6 Şubat- 12 Şubat Türk Dünyası Bunları Konuştu!

Türk dünyası geride bıraktığımız haftada en çok bunları konuştu. İşte bu haftanın en çok konuşulan olayları...

12 Şubat 2017 Pazar 17:20
6 Şubat- 12 Şubat Türk Dünyası Bunları Konuştu!

Haber3hilal ekibi, bu hafta Türk dünyasının en çok konuştuğu haberleri sizler için derledi. İşte o haberler:

“El Bab'dan Acı Haber!”: Halen devam ettiği bildirilen çatışmalarda Piyade Astsubay Üstçavuş Yahya Efiloğlu, Piyade Uzman Çavuş Gökhan Kılıç, Piyade Üsteğmen Tarık Koçoğlu, Uzman Çavuş Mahmut Uslu ve Uzman Onbaşı Umut Aytekin şehit oldu. 10 asker ise yaralandı. Saldırının ardından DEAŞ terör örgütü unsurlarının bulunduğu alanlar, karadan ve havadan ateş altına alındı.

“Telafer’de 11 Türkmen Polis Şehit Oldu!”: Telaferli şehit Türkmen gençleri Necef’te resmi tören ile son yolculuğuna uğurlandı. Telafer’in güneyinde bulunan Tel-Abta bölgesinde görev yapan Federal Polis Teşkilatına mensup 11 Türkmen genci bulunduğu bölgeye IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırı sonucu şehit oldu. Şehitlerin cenazesi Necef’e getirildi. Şehitler, Necef’te çok sayıda şahsiyet ve din adamlarının katılımı ile şehitler son yolculuğa uğurlandı.

Türkiye, Rusya ve İran Yeniden Bir Araya Geliyor! Geçtiğimiz ay Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye yönetimi ve muhalefetinin bir araya getirildiği Suriye barış görüşmelerinin sonrasında Türkiye, Rusya ve İran görüşmeleri ele almak için toplanıyor. Müzakerelerde tarafların, 23-24 Ocak Astana’da gerçekleştirilen görüşmelerde mutabık kalınan ateşkeste Suriye iktidarı ile silahlı muhalefet temsilcilerinin istenen noktaya gelip gelmediğini ele alacağı bekleniyor. Daha önce, Astana’da düzenlenen görüşmelerde Rusya, Türkiye ve İran, ateşkese tamamen uyulmasının sağlanması, provokasyonların engellenmesi ve ateşkesin nasıl işleyeceğini belirlenmesi amacıyla Suriye’deki ateşkesin denetlenmesi için üçlü bir mekanizma kurmaya karar vermişti.

“Türkmenistan Bugün Sandık Başına Gidiyor!”: Türkmenistan bugün Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. 3 milyondan fazla seçmen bulunan ülkede ilk defa 3 siyasi partinin katılımı ile gerçekleşecek seçimlerde 9 aday yarışacak. Seçimler yabancı gözlemciler tarafından da takip edilecek.

“Tenge Dolar Karşısında Değer Kazandı!”: Kazakistan’ın para birimi tenge uygulanan politikalar ile beraber ilk defa Aralık 2015 seviyesine geldi. Doların değer kaybederken tengenin 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştığı gözlendi. Kazakistan Borsası KASE’de sabahki seansı 322.5 ile başlayan dolar kuru, 321.59 tenge seviyesine düştü. 3 Şubat ikinci yarısında gerçekleşen son seansa göre 323.68 tengeden 2.09 tenge gerileyen dolar, yüzde 0.65 değer kaybetti.

“Güneydoğu Asya’nın Tercihi Kazakistan!”: Kazakistan Demiryolları (KTJ), 5 Şubat’ta tren yoluyla Çin’in doğu eyaleti Jiangsu’da bulunan Lianyungang limanına ulaştırılan Kazakistan üretimi 720 ton buğday ve buğday ürünlerinin bugün deniz yoluyla Vietnam’ın Ho Chi Minh limanına gönderileceğini açıkladı. Kazakistan üretimi buğdayın ton fiyatının Avustralya buğdayından 45 dolar daha ucuz olması nedeni ile Güneydoğu Asya ülkelerinin Kazakistan’ın buğdayını tercih ettiği kaydedildi.

“Türkiye’den Yunanistan’a Uyarı: Şu An Türk Karasularındasınız”: Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında, Türk karasularında bulunan Kardak kayalıkları Yunan güçleri tarafından bugün 6 Şubat'ta ihlal edildi. Yunan güçleri ile Türk sahil güvenlik ekipleri arasında hareketli anların yaşandığı, Türk sahil güvenlik birimlerinin: "Burası Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı. Şu an Türk karasularındasınız. Burayı lütfen terk edin." anonsu ile Yunan botunu bir an önce Türk karasularını terk etmesi için uyardığı aktarıldı.

“Kardak Nöbeti Devam Ediyor!”: Kardak krizinin 21. yılında Yunan güçlerinin Türk karasularını ihlal etmesini önlemek amacıyla Türk Sahil Güvenlik güçleri bölgede nöbete devam ediyor. Sahil güvenlik botları yarım saat aralıklarla bölgeyi dolaşıyor. Sahil Güvenlik ekiplerinin devriyesi sırasında bir Yunan güvenlik botunun da Kardak'ın arkasındaki kayalıkların yakınında beklediği görülüyor.

“Türk ve Yunan Botları Kardak’ta Burun Buruna Geldi!”: Yunan askerlerinin Türk kara sularına girmesiyle hareketlilik başladı. Yunanistan’a ait Kalalimnos Adası yakınlarında Kardak kayalıklarına 2 mil uzakta bekleyen Yunan botu, kayalıklara birkaç kez yanaşmak için yönelince Türk botlarının engel olduğu görüldü. Daha sonra Türk karasularına yönelen Yunan askerleri sınır ihlali yaparak Türk karasularına girdi. Bunun üzerine Türk sahil güvenlik ekipleri Yunan sahil güvernlik ekiplerine telsizden anons geçerek “Şu anda Türk kara sularını ihlal ediyorusun. Sularımızı terk edin diyerek” uyarılarda bulundu. Uyarılara aldırış etmeyen Yunan askerleri bir süre daha Türk kara sularını ihlal etmeye devam etti. Türk Sahil güven komutanlığına ait TTCG - P 1203 botu Yunan askerlerinin peşine düşerek Kayalıkların etrafında kovalamaca başladı. Türk botları yaptıkları manevralarla Yunan botlarını kovaladı. Yaklaşık 15 dakika boyunca süren kovalamacada zaman zaman Türk ve Yunan botları burun buruna geldi.

“Yunanistan Mültecileri Türkiye’ye ‘Geri İtti’!”: Yasa dışı yollarla gittikleri Yunanistan'da yakalanan 15 kaçak göçmenin, uluslararası sözleşmelere aykırı olarak Yunanistan tarafından 'geri itme (push back)' veya 'deport' da denilen uygulamayla Türkiye sınırına bırakıldığı öne sürüldü. Güvenlik kaynakları, Yunanistan'ın "deport" ya da "push back (geri itme)" denilen uygulamasının uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirtiyor. Son haftalarda bu uygulamanın Yunanistan tarafından sıklıkla yapıldığı belirtiliyor.

Kırımoğlu: Yarımadaya Nükleer Silah Bile Getirildi”: Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Ukrayna’da bir siteye verdiği demeçte Rusya’nın Kırım’ı yoğun bir şekilde silahlandırmasına tepki gösterilmesi gerektiğini belirtti.. Kırımoğlu, yarımadanın silahlandırılmasının silahsızlanma anlaşmalarına aykırı olduğunu belirtirken “Yarımadaya nükleer silah bile getirildi.” ifadelerini kullanarak büyük bir yankı uyanırdı.

“Türk Aktivist, İran’da Hapis ve Sürgüne Mahkûm Oldu!”: Güney Azerbaycan Milli Hareketi mensubu Siyamek Mirzayi İran’ın Gülistan Eyaleti Devrim Mahkemesi tarafından 10 yıl hapis ve iki yıl sürgüne mahkûm edildi.

“Kazakistan ile Azerbaycan Kardeşliğini Turizmde Pekiştirecek!”: Azerbaycan’ın haziran-eylül aylarında Astana’da düzenlenecek EXPO 2017 Uluslararası Fuarına turist yönlendirmeye hazır olduğu bildirildi. Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı Turizm Endüstrisi Departmanı Başkanı Marat İgaliyev, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın Astana Büyükelçisi Raşad Mamadov ile yaptığı görüşmede iki ülkenin turizm alanındaki iş birliği konularının ele alındığını belirtti.

“Astana ve Ufa Kardeş Şehir Oldu!”: “Ufimskiye Novosti” (Ufa Haberleri) ajansı, igili kardeşlik memorandumun Astana valisi Aset İsekeşev ile ve Ufa valisi İrek Yalalov tarafından imzalandığı belirtildi. Yapılan kardeşlik memomarandumu kapsamında şehircilik ve trafik sistemlerinde işbirliği yapılması düşünülüyor.

“Kazakistan, Kış Oyunlarında Altın Madalyaya Doymuyor!”: Almatı kentinde başlayan 28. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda ev sahibi takımın sporcuları yarışmaların ilk haftasında 10 altın madalya kazandı. Kazakistan böylelikle Rusya’nın ardından 2. sırada yer aldı.

“DEAŞ Tuzhurmatu’da Saldırdı!”: Terör örgütü DEAŞ Irak'ın Selahattin iline bağlı Türkmen Tuzhurmatu ilçesinin 25 km batısında yer alan Deraviş köyündeki gölde avlanan balıkçılara saldırdı. Saldırıda gölde bulunan 4 Türkmen avcının 2'si yaralandı diğer 2'sinden hala haber alınamıyor.

“Dünya Turizmine İstanbul’da Yön Verilecek!”: Dünya turizmine yön verenler "World Tourism Forum Global Meeting" kapsamında İstanbul’da buluşacak. Bu sene üçüncüsü gerçekleşecek foruma 16- 18 Şubat arasında İstanbul ev sahipliği yapacak.

“Kazakistan Kış Oyunlarını İkinci Sırada Kapatıyor!”: Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’da Nusrultan Nazarabyev tarafından başlatılan ve bugün kapanış töreniyle sona erecek 28. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda ev sahibi Kazakistan milli takımı iki sırada yer aldı.

“Başkent Astana’nın Sınırları Değişti!”: Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkenti Astana’nın sırlarının genişletilmesini içeren kararnameyi imzaladı. Kararname Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alarak yürürlüğe girdi. İmzalanan kararnameye göre, Akmola Eyaleti, Tselinograd ilçesinin başkente yakın olan Kabanbay Batır ve Talapker köyünün 8 bin 719 hektarlık kesimi Astana şehri ile birleştirildi.

“Azerbaycan Ordusu Ermenistan'ın Provokasyon Girişiminin Karşısını Aldı”: Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin provokasyon girişiminin karşısı Azerbaycan ordusu tarafından alındı. Kayıp veren Ermeni askerleri geri çekilmeğe zorlandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada, dün akşam saatlerinden itibaren Ermenistan tarafının askeri temas hattının çeşitli istikametlerinde ağır silahlar, havan ve toplardan ateş açtığı bildirildi. Acil cevap ateşi ile Ermenistan'ın savunma mevzileri ve ateş noktalarının imha edildiği ifade edilen açıklamada, Ermenistan tarafının ağır silahlarla açtığı ateş ile başka istikamette sızma girişiminden dikkat dağıtmaya çalıştığı vurgulandı.

“Azerbaycan Ordusundan Ermenistan'a Ağır Darbe”: Azerbaycan ordusu, cephe hattında Ermenistan ordusuna ait bir personel taşıyıcıyı imha etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, dün akşam cephe hattının Ağdere-Terter bölgesinde Ermeni askerlerini taşıyan bir aracın vurularak imha edildiği bildirildi. Açıklamada, vurulan araçta bulunan bazı askerlerin öldüğü, fakat Erivan yönetiminin can kayıplarını kamuoyundan sakladığı belirtildi.

“Azerbaycan Ermeni Tankını Mürettebatı ile Ele Geçirdi!”: Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da Ermenistan’a ait bir aracı mürettebatı ile beraber etkisiz hale getirdikleri görüntüleri yayınladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan açıklamada, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin Dağlık Karabağ’daki cephe hattında karşı tarafa ait bir askeri aracı içindeki mürettebat ile birlikte etkisiz hale getirdikleri belirtildi. Açıklamada ayrıca, Ermeni tarafının uğradığı kayıplarla ilgili bilgileri yeniden gizlemeye çalıştığı vurgulandı.

“Kazakistan’da “A Grubu”na Değişiklik!”: Kazakistan’ın Sivil Hizmet ve Yolsuzlukla Mücadele Ajansı Başkanı Kayrat Kojamjarov, belirli görevler harici A sınıfı sivil kamu hizmeti görevlilerinin sayısının azaltılacağını duyurdu. A sınıfından çıkarılacak görevler için ise yeterli donanıma sahip herkes başvuruda bulunabilecek.

Azerbaycan Milletvekili Paşayeva: Türkiye Karşıtı Harekette Bulunan Karşısında Bizi Bulur”: Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Üyesi ve Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, ülkesinin her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu söyledi. Türk diasporasına seslenen Paşayeva, "Türk devletleri olarak dışarıdaki Türk toplumlarını yani Türk diasporasını da içine alan bir birlik oluşturmak zorundayız. Eğer bir takım güçler hedefe Türkiye'yi koymuşsa biz dünyanın her tarafındaki Türk toplulukları olarak Türkiye'nin yanında durmak, Türkiye’yi desteklemek ve korumak zorundayız ve Türk birliğini bozmaya, parçalamaya çalışan bu güçlere gücümüzü göstermek zorundayız. Nasıl İstiklal Savaşı'nda Çanakkale'de birlik olduk ve bizi yenemediyseler, yine aynı ruhla birlik olacağız ve yine yenemeyecekler" şeklinde konuştu.

“Aliyev: TANAP Zamanında Yetişecek”: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller’i ağırladı. Dünya Bankasının finanasal desteğinin önemini ifade eden Aliyev, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) zamanında yetişeceğini belirtti.

“Türk Dizileri "İnce Belli Bardak"ı Meşhur Etti!”: Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’nın Türkiye Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Etiyopya’da Türk dizileri sayesinde yeni bir aşamaya geçildiğini açıkladı. Ulusoy, Türk kültürünün Etiyopya’da çok ilgi çektiğini belirtti. Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Etiyopya'da son 1,5 yıldır Türk dizilerinin çok popüler olduğunu belirterek "Mesela, meşhur ince belli çay bardağımız, diziler sayesinde çok popüler. Türkiye'den geliyor" dedi.

“Boşanan Türk Vatandaşları için Yeni Düzenleme!”: Adalet Bakanlığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı boşanma konusunda mağduriyetin giderilmesi için birlikte yürütülen çalışmayı tamamladı. Getirilen yeni düzenleme ile birlikte yurt dışında boşanan Türk vatandaşları, birlikte başvurmaları halinde ek davaya gerek olmaksızın Türkiye’de de boşanmış sayılacak.

“En Önemli Sorun Azerbaycan Topraklarındaki Ermeni Askerler!”: Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Dağlık Karabağ hakkında RIA Novosti'ye açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı görevinde bulunduğu süre boyunca bu konuda birkaç kez ilerlemeye çok yaklaşıldığını belirten Azeri diplomat, “İşgal edilen toprakların 20 yıldır maalesef sadece askeri güç kullanılarak özgürleştirilmesinden tabii ki memnun değiliz” dedi. Sorunların aşamalar halinde ‘masadan temizlenmesi' gerektiğini kaydeden Memmedyarov, “En önemli sorun, Azerbaycan topraklarındaki Ermeni askerlerin varlığı. Öncelikle bu askerlerin kışlalarına dönmesi gerektiğini söylemek isterim. Şayet bu şekilde büyük imkânlar açılacak ve bu da planın bir parçası” ifadelerini kullandı.

“KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Rum Kesimine Çağrı”: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde ara bölgede bulunan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde yaklaşık dört saat görüştü. Görüşmede, Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile diğer yetkililer hazır bulundu. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, 'Rum tarafının da artık daha gerçekçi, daha makul, daha fazla katkı yapan bir tutum izlemesi gerekir' dedi.

“’Tehlikedeki Türk Dilleri’ Adlı Eserin Tanıtımını Yapıldı”: Uluslararası Türk Akademisi’nin (TWESCO) Basın Servisi, “Tehlikedeki Türk Dilleri” adlı dört ciltlik araştırma eserinin tanıtımı yapıldığını bildirdi. Uluslararası Türk Akademisi bugün Astana’da Kazakistan Cumhuriyeti Milli Akademik Kütüphanesinde “Tehlikedeki Türk Dilleri” adlı dört ciltlik eserin tanıtımını gerçekleştirerek, okurlara sundu.

Özbekistan-Tacikistan Arasında 25 Yıl Sonra Bir ilk!”: İki ülke arasında 1992 yılında durdurulan uçuşlar yeniden başlıyor. Tacikistan havacılık şirketi Somon Air'den yapılan açıklamada, şirkete ait yolcu uçağının Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'den Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e sefer düzenlediği belirtildi. Uçakta yolcuların yanı sıra Tacikistan Havacılık Kurumu yetkililerinin de yer aldığı kaydedilen açıklamada, heyetin Taşkent'te iki ülke arasındaki düzenli uçak seferlerinin detaylarına ilişkin görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.