Oğan, “Başkanlık Sistemi, İmralı’nın 40 Yıllık Rüyası”

İstanbul’da konuşan Oğan, başkanlık sisteminin bir federasyon sistemi olduğunu belirterek, “Teröristlerin, Kandil’in en büyük rüyasıdır” dedi. Oğan, hükümete, “ 15 senede bitiremediğiniz, üstüne IŞİD, FETÖ terörünü eklediğiniz, PKK bitmişken yeniden dirilttiğiniz, terörün hedefi haline getirdiğiniz ülkemizde hangi sihiri formülle terörü bitireceksiniz?” diye sordu.

Oğan, “Başkanlık Sistemi, İmralı’nın 40 Yıllık Rüyası”

İstanbul’da konuşan Oğan, başkanlık sisteminin bir federasyon sistemi olduğunu belirterek, “Teröristlerin, Kandil’in en büyük rüyasıdır” dedi. Oğan, hükümete, “ 15 senede bitiremediğiniz, üstüne IŞİD, FETÖ terörünü eklediğiniz, PKK bitmişken yeniden dirilttiğiniz, terörün hedefi haline getirdiğiniz ülkemizde hangi sihiri formülle terörü bitireceksiniz?” diye sordu.

10 Mart 2017 Cuma 21:31
Oğan, “Başkanlık Sistemi, İmralı’nın 40 Yıllık Rüyası”

‘Hayırlı Anadolu Yürüyüşü’ne  İstanbul’dan devam eden Oğan, “Başkanlık sistemi gelince sorunlarımız çözülecek diyorlar. 15 yıldır bu ülkenin yönetiminde kim vardı? Darbelerin en çok yapıldığı sistemler, tek adam sistemleridir” dedi. Oğan,başkan yardımcılığının ise hiç tartışılmadığını belirtti, “Yengemi, dünür mü, darbeyi haber veren enişte mi, Barzani mi, kim olacak?” diye sordu.

İstanbul’da Leyla Gencer Sanat ve Opera Merkezinde konuşan Oğan, başkanlık sisteminin yaratacağı tehlikeli durumu, enine boyuna anlattı.

Referandum sırasında yürütülen kampanyalara değinen Oğan, “Siyasetçilerin diline şöyle bir bakınız, hiç  uzlaşı arayan iktidarın kırıntısını görüyor musunuz? Meclis TV, TV’ler bu süreç için hayır diyenlere açık oldu mu?” diye sordu.  Anayasaya PKK’lıların, FETÖ’cülerin hayır dediğinin, bu sebeple hayır diyenlerin terörist, hain olduğunu söylediklerini ifade eden Oğan,vatandaşlara şöyle seslendi:

Aziz şehitlerimize kelle diyen...

“İçinizde tek kişi olsun, o aziz şehitlerimize kelle diyen, PKK elebaşına sayın diyen oldu mu, hain FETÖ’ye gözyaşı döküp, muhterem hocaefendi diyen oldu mu, Oslo’ya giden var mı, peşmergeleri davul zurna ile karşılayan, adaleti teröristlerin önüne götüren oldu mu? Hayır diyenler mi terörist yardakçısı oluyor?

2010 referandumunu hatırlayın. Ne diyorlardı? Mustafa Pehlivanoğlu şehidimizin gözyaşı dökerek mektubunu okuyup, evet verin diyorlardı. Fetö denen terörist elebaşısı “Mezardakiler bile gelsin oy kullansın” diyordu. Biz o gün de uyarıyorduk, yargıyı bir cemaatin eline teslim etmeyin.Bugün de diyoruz yasama, yürütme ve yargıyı tek kişinin eline vermeyin diyoruz.

Evet diyenlerin 2010 referandumunda söylediklerinin hangisi gerçekleşti? 12 eylül cuntacılarından hesap mı sordular? Sormadılar. 2010’da evet diyenler, demokrasi getireceğiz, hukukun üstünlüğünü hakim kılacağız diyorlardı. Ne yaptılar?”

Türk milletinin peygamber olacağı olan asker ocağının yerle bir edildiğini, Genelkurmay Başkanı’na terörist, bebek katili hain Öcalan’a ise sayın denildiğini belirten Oğan, “Biz işte o gün de doğru yerde duruyorduk, bugün de doğru yerdeyiz. O gün de hayırdların gerekçesini ortaya koyuyornduk, bugün de. Biz kimseye evet dediği için vatan haini demiyoruz, söz hakkını kısıtlamıyoruz. Bu ülke ne kadar özgür, demokratik bir ülke olursa o kadar gelişir” diye konuştu.

Darbelerin en çok yapıldığı sistemler

“Şöyle bir dünyaya bakın, hangi ülkeler başkanlıkla, tek adam rejimi ile yönetiliyor? Avrupa’ya bakın. Fransa’da yarı başkanlık sistemi var, onun dışında yok. İyi bir sistem olsa, Avrupalılar niye geçmedi?” diyen Sinan Oğan, dünyada gelişmiş ülkelerin tamamına yakınının, parlamenter sistemle yönetildiğini, darbelerin en çok yapıldığı sistemlerin tek adam rejimleri olduğunu kaydetti.

Oğan, başkanlık gelince sorunların çözüleceğini savunan argümanlara değinerek, “15 yıl bu sorunları çözmek için hangi yetkileri istediniz de, meclisten alamadınız. 15 yıl bu ülkenin yönetiminde AKP değil de kim vardı?” diye sordu. Oğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teröristler başkanlık sisteminden korkuyor diyorlar. Teröristlerle çözüm süreci adı altında siz kucaklaşmadınız mı? O zaman 15 senedir bu kadar kanın akmasına neden göz yumdunuz. Hangi imkanı istediniz de Türk milleti size 15 senedir terörü bitirmek için bu imkanı vermedi. Meclisteki siyasi partiler, birini saymıyurum, sırtını PKK’ya yaslayanları zaten siyasi partiden saymıyoruz, üç siyasi parti de, terör söz konusu olduğunda milli duruş sergilemedi mi, ne istendiyse vermedi mi?

“Üstüne Işid, FETÖ terörünü eklediniz”

Ey hükümet, terörü bitirmek için ne istediniz de vermedik. 15 senede bitiremediğiniz, üstüne IŞİD terörünü , FETÖ terörünü eklediğiniz, PKK bitmişken yeniden dirilttiğiniz, terörün hedefi haline getirdiğiniz ülkemizde hangi sihiri formülle terörü bitireceksiniz?”

İşsizliğin, ekonomik sıkıntıların sürdüğünü bildiren Oğan, Ortadoğu’da Türkiye’ye selam veren ülke kalmadığını, İsrail ve Barzani hariç birçok düşman edinildiğini kaydetti.

“Teröristlerin 40 yıllık rüyası”

Başkanlık sisteminin, teröristlerin 40 yıllık rüyası olduğunu bildiren Dr. Oğan, şöyle devam etti:

“İmralı tutanaklarına bakın, hain diyor ki, biz Tayyip Bey’in başkanlığını destekledik. Başkanlık sistemi federasyon sistemidir. Teröristlerin, Kandil’in başkanlık en büyük rüyalarıdır. 36 etnik gruba böldüğünüz Türkiye’yi, başkanlık geldiğinde her etnik gruba bir otonom, kültürel özerklik vermeyeceğinizin garantisi nedir? Bütün AKP’lilere hodri meydan diyorum. Çıkalım tv’lerde tartışalım. Biz doğru yolda olduğumuz, durduğumuz yer sağlam olduğu için argümanlarımıza güveniyoruz. Argümanlarımız güçlüdür. Oslo’da pkk ile pazarlığa oturanlar, başkanlık geldiğinde kimbilir PKK’ya ne tavizler verir.

‘Hangi vali sizi rahatsız ediyorsa görevden alalım, hangi polis müdürü sert mücadele ediyorsa görevden alalım diyenler bunlar değil miydi? Mhp’yi vagondan indirip, hdp’yi pkk’yı yeniden vagona bindirmeyeceklerinin garantisi nedir? O kadar sabırsızlar ki, MHP ile balayı bitmeden Barzani paçavrasını bu şehirde dalgalandırdılar. Başkanlık geldiğinde bunların önünde ülkeyi 36 etnik parçaya, federasyona götürmeyeceklerinin hiç bir garantisi yoktur. Ülkenin birliği, beraberliği, türk milletinin bekası için Türkiye’nin parlamenter demokratik sisteme ihtiyacı vardır.”

Bu devran dönecek

Sinan Oğan, dünyanın Sultan Süleyman’a bile kalmadığını, bu devranın döneceğini belirterek, “Bu bir hükümet değişikliği değildir. Bir sistem ve rejim değişikliğidir. Yarın devran döndüğünde, bir general darbe yapıp geldiğinde haliniz nice olur bir düşünün. Bu sistemler darbeleri özendirir. Tek adam rejimleri, darbelere davetiye çıkarır. Kanlı olur, ülkemiz için kanlı iç çatışma anlamına gelir” uyarısında bulundu.

Son Güncelleme: 10.03.2017 21:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.