Sinan Oğan Konuştu: “Meclisten Geçmeyecek... Elimizden Geleni Yapacağız!”

MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, Öncü TV Ana Haber'de gündem ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin son süreçteki tutumuyla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sinan Oğan Konuştu: “Meclisten Geçmeyecek... Elimizden Geleni Yapacağız!”

MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, Öncü TV Ana Haber'de gündem ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin son süreçteki tutumuyla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

09 Ocak 2017 Pazartesi 23:08
Sinan Oğan Konuştu: “Meclisten Geçmeyecek... Elimizden Geleni Yapacağız!”

Partili cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifi ile ilgili MHP genel merkezinin takındığı tavır, parti ve ülkücü camia içinde büyük tartışmalara neden oldu. MHP Genel Başkan  Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Atila Kaya’nın partili cumhurbaşkanlığını öngören anayasa değişiklik teklifine hayır diyerek partideki görevinden istifa etmesi MHP’de diğer milletvekili ve genel başkan adaylarının teklife karşı görüş ve önerilerinin tartışılmasını gündeme getirdi. Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra MHP’de değişim meşalesini ilk yakan isim olan MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, AKP ve MHP arasındaki uzlaşmayla yakalanan atmosferi, ardından Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya’nın istifasın altında yatan nedenleri ve Genel Başkan Devlet Bahçeli ile AKP arasındaki tutumun önümüzdeki süreçlerde neler getireceğini değerlendirdi
 
"Bahçeli’yi İkna Edemediğini Görünce İstifa Etti"
 
Sinan Oğan sözlerine, Türkiye’nin önemli günlerden geçtiği ve özellikle ulusal basının MHP’nin muhalif isimlerine kapılarını kapattığı, tabiri caizse ambargo koyduğu bugünlerde Düzce Öncü TV’nin bu tavrını çok önemli bulduğunu belirterek başladı. Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya’nın istifasına ilişkin ise MHP Parti Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi konuşup ikna edemedikten sonra istifa ettiği yorumunda bulunan Oğan; şöyle devam etti: “Sayın Atilla Kaya MHP içinde gerek Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapması gerekse yıllar içerisinde partinin milletvekilliğini ve genel başkan yardımcılığını yapması sebebiyle son derece önemli bir isimdir. Sayın Atilla Kaya ülkücü bir duruş sergilemiştir ve Sayın Atilla Kaya buna itiraz etmiştir. Sayın genel başkan ile konuşup ikna edemediğini gördükten sonra bu yanlışa ortak olmak istemediğini ifade etmiş ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmiştir.”
 
"Genel Merkez Maalesef ki Mutlu Bir Azınlığın Temsilcisi Konumundadır"
 
Oğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tabana aykırı bir tutum sergilediğini savunarak, şu ifadeleri dile getirdi: “MHP’nin bu yanlışa ortak olmasına hem parti yönetiminden hem milletvekillerinden hem de partinin diğer yetkili organlarından devamı gelecektir. Eğer tabanı soracak olursanız taban zaten bunun karşısında. Şu an MHP Genel Merkezi tabanı temsil edememektedir. MHP Genel Merkezi maalesef ki mutlu bir azınlığın temsilcisi konumundadır. Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli AKP’nin nasıl bir ihanet içerisinde olduğunu, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bunun hesabını soracağını bu anayasa değişikliğinin olası anayasa değişikliğinin yanlışlarını ifade etmiş adı her ne olursa olsun bu sistemin bebek katili Abdullah Öcalan tarafından istenen bir sistem olduğunu ifade etmiş ve buna şiddetle karşı çıkmıştır. Taban da bu politikayı desteklemiştir.”
 
"Biz de Elimizden Geleni Yapacağız"
 
Oğan, başkanlık seçimine karşı çıkarak oy toplayan bir partinin şimdi tam tersi bir tutum sergilediğini ve tabanın bunu affetmeyeceğini kaydetti. Oğan; “Nitekim 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde MHP milletvekili adayları genel merkez yöneticileri ve adayları ve taşra teşkilatları ülkücülere, Türk milletine gittiğinde, ‘Bize oy verin, biz bu başkanlık sistemine karşı çıkacağız’ demiştir. Ancak "Başkanlık sistemine karşı çıkacağız" deyip de oy isteyenlerin şimdi bir kısmının maalesef ki ülkücüleri kandırarak buna karşı çıkması ve tam tersini yapması ve başkanlık sistemine evet oyu vermesi taban tarafından büyük bir hiddetle karşılanmıştır. Taban bunu affetmeyeceğini söylemektedir. Ben inanıyorum ki bu meclisten geçmeyecek ama olur da meclisten geçerse referandumdan geçmeyecek. Biz de elimizden geleni yapacağız.”
 
Sinan Oğan’dan Flaş Gül ve Davutoğlu İddiası
 
"MHP’de hem başka istifaların hem de oyunun rengini belli etmediği halde "hayır" oyu verecek olanların sayısının bir hayli yüksek olduğunu ifade eden Oğan, çarpıcı tespitlerde de bulundu. Oğan; “Bu sayının 25’ten az olmayacağını söyleyebilirim ve MHP’de 25’in üzerinde milletvekili "hayır" oyu verecektir. Ama bu sadece MHP ile sınırlı değil AKPi’nin içerisinde özellikle Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’na yakın isimlerin hayır oyu vereceklerini biz AKP kulislerinde sık sık duyuyoruz. Bunu meclisten geçme ihtimali zayıf gözüküyor. Ama Sayın Bahçeli de ifade etti “Benim bir tek oyum var” bu da şu demektir; ben hayır diyeceğim ama diğer milletvekillerinin kendi bileceği iş, demektir. Zaten milletvekillerinin içine sinen bir durum değildi. Dolayısıyla Sayın Bahçeli ve etrafındaki birkaç kişi evet oyu verebilir. Ama partinin büyük bir çoğunluğu "hayır" oyu verecektir.” dedi.
 
"MHP Yeni Bir Yönetimle Seçime Giderse İktidara Gelir"
 
Anayasa seçim tarihinin 3 Kasım olmasına ilişkin de yorumlarda bulunan Oğan şöyle konuştu: “Anayasada seçim tarihi yazmaz. Ama şu an anayasa seçim tarihi 3 Kasım olarak yazıyor. Ben 3 Kasım’dan daha erken bir seçime gidilmek zorunda kalınacağını bekliyorum. Meclisten geçip de referandumdan geçmezse yine en kısa sürede üzerindeki bu ağır yükü atacağı bir seçim Türkiye’yi bekliyor. Böyle bir durumda zaten bizim uzun zamandan beri dile getirdiğimiz kongre süreci hızlı bir şekilde başlar ve tamamlanmış olur. Dolayısıyla MHP yeni bir yönetimle seçime gider ve yeni bir yönetimle iktidara gelir. Bakmayın siz şimdi AKP’nin yandaş basını Sayın Devlet Bahçeli’yi yere göğe sığdıramıyor. AKP’lilere "Oy verecek misiniz?" diye sorduğunuzda ‘Niye verelim bizim kendi partimiz var.’ deniliyor. Kuru laflar sandığa yansımıyor. Ülkücü taban kendi iradesini genel merkezin yansıtmadığını düşündüğüne göre MHP’nin yapılacak ilk seçimlerde mevcut kadroyla gitmesi durumunda şansı çok zayıf gözüküyor.” diye konuştu.
 
"Siz Dost Oldunuz! Bizim Mahkemelerimiz Devam Ediyor!"
 
AKP’yle şimdiye kadar sürekli mücadele ettiklerini ve iki partide yukarıdakilerin dost olmasıyla taban arasında bir çatışmanın olduğunu belirten Oğan; şunları kaydetti: “Biz AKP’yle sürekli mücadele ettik. Siz yukarda dost oldunuz bizim aşağıda mahkemelerimiz devam ediyor. Bizim düşmanlıklarımız siyasi düşmanlık tabii kan davası değil. Bu devam ediyor. Biz yıllarca çoluk çocuğumuza iş bulamadık, iş adamıysak ihalelerden dışlandık, devletin imkanları hep AKP’lilere verildi. Geçenlerde bir ilçe başkanımız ‘AKP ilçe başkanıyla aynı yerde bizim yerimiz, AKP ilçe başkanı şöyle diyor; sizin partinizin de bir manası kalmadı, gelin bizim partide çaycılık makamı boş, siz MHP ilçe başkanlığını bırakın gelin bizim partide çaycılık yapın dedi’ diyor. Bunu bizim ilçe başkanımız bana ağlayarak anlattı. Hiç kimsenin MHP’yi bu duruma düşürmeye hakkı yoktur. Başkanlık sistemi, federal sistem ve partili sistem; bunların üçünü birbirinden ayıramazsınız. Başkanlık sistemine geçiyorsanız iki partili sisteme geçiyorsunuz demektir. Bu MHP’nin kapısına kilit vurulacak demektir. Bu yüzden bizim partimiz için buyurun bizim parti binamıza gelin nasılsa işiniz bitti çaycılık makamı boş deme cüretini gösteriyorlar. Buna Sayın Devlet Bahçeli’nin hakkı yok. Partimizi bu duruma düşürmeye hakkı yok.”
 
"Dünyanın Hiçbir Yerinde Mevcut Değil"
 
Son olarak partili cumhurbaşkanı hakkında yorumda bulunan Oğan, düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Dünyanın hiçbir yerinde bizde getirilmek istenen bir sistem gibi bir sistem mevcut değil. ABD hep örnek verilir. Amerika’da erkler ayrılığı mevcuttur. Yani hukuka başkan karışamaz. Atamalarda bazen başkanın istediği oluyor. Ama bizde daire başkanın da tutun da bakana kadar hepsini başkan atayacak. Bu da tek adam rejimi demektir. ABD başta olmak üzere bütün başkanlık sistemlerine baktığınız da, gücü elinde bulunduran bir yapı, her zaman askeri darbelerin daha çok olduğu yapıdır. ABD bunun istisnasıdır ama istisna genel kaideyi bozmaz.”
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.