Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri- Ahmet Duran Bulut:"Ülkede Muhalefet Olmadığı İçin İktidar da Şaşkın Ördek Gibi"

23. ve 24. Dönem MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut Haber 3 Hilal’e konuştu.

Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri- Ahmet Duran Bulut:"Ülkede Muhalefet Olmadığı İçin İktidar da Şaşkın Ördek Gibi"

23. ve 24. Dönem MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut Haber 3 Hilal’e konuştu.

18 Kasım 2016 Cuma 18:23
Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri- Ahmet Duran Bulut:"Ülkede Muhalefet Olmadığı İçin İktidar da Şaşkın Ördek Gibi"

Başkanlık sistemi tartışmasında metin üzerinde çalışma aşamasına geçilirken, bu kritik sürecin dönüm noktaları da ortaya çıkmaya başlarken, MHP tabanının 'Başkanlık sistemi'ni desteklemediği yapılan kamuoyu yoklamalarında da ortaya çıkmaya başladı.
23. ve 24. Dönem MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut ‘Başkanlık Sistemi’ hakkındaki görüşlerini Haber 3 Hilale aktardı. Türkiye’de parlementer demokrasiyi savunduğun belirten Bulut:” Türkiye’nin sorunu ne anayasa değişikliği ne de başkanlık sistemidir. Ülkemiz adam gibi yönetilmiyor.” Dedi.
İşte Ahmet Duran Bulut’un o açıklaması...
Cumhurbaşkanı Kendini Ömür Boyu Dokunulmazlık Zırhına Büründürmeye Çalışıyor”
“Türkiye’de parlementer demokrasiyi savunan birisiyim. Başkanlık sisteminin ülkemize uymadığını düşünüyorum. Türkiye’de bu tartışmaların sanal tartışmalar olduğunu biliyorum.Türkiye’nin sorunu ne anayasa değişikliği ne de başkanlık sistemidir. Ülkemiz adam gibi yönetilmiyor.Ülkede muhalefet olmadığı için iktidar da şaşkın ördek gibi ne yapacağını bilmiyor, oradan oraya dalıyor. Kamuoyu boşu boşuna meşgul ediliyor.Sayın cumhurbaşkanı kendini ömür boyu dokunulmazlık zırhına büründürmeye çalışıyor. Bütün bu tartışmaların arkasında yatan sebep cumhurbaşkanının kendisini garanti altına alma çabasıdır.
Türkiye’nin Gerçek Gündemine Dönmesi Lazım
Mevcut sistemin, Türkiye’nin yürütülmesine ve yönetilmesine hiçbir engel tarafı yoktur.Anayasanın 170’e yakın maddesi değiştirilmiştir. Engel teşkil eden bir madde varsa meclise getirilir ve değiştirilir. Mesela siyasi partiler kanunu meclise getirilsin ve değiştirilsin. Genel başkanların saltanatları bitirilsin. Delege ve vatandaş milletvekillerini seçsin genel başkanlar seçmesin.Bunun gibi eksik olan konular varsa bunlar mecliste düzeltilir ve makul olan her teklif meclisten geçer ama bunların makuliyetle bir sorunları yok ülkede ekonomi almış başını gidiyor, dışarda Türkiye gittikçe batağa batıyor, itibarımız alaşağı edilmiş, biz hala başkanlık sistemine geçelim mi geçmeyelim mi gibi sanal bir tartışma içerisindeyiz.Türkiye’nin gerçek gündemine bir an önce dönmesi lazım, Türkiye’nin üretmesi lazım, insanımızın yarınlara güven duyması lazım, terörün Suriye’de değil önce Türkiye’de bitirlmesi lazım,devletin hakim olması lazım,siyasi partilerin konumlarının hakkını vermeleri lazım.
“MHP Kendini Anlatamadı Ve Oluşturulan Algının Altında Kaldı”
Milliyetçi Hareket Partisi’nin başkanlık sistemine ve yahutta iktidarın isteği doğrultusunda anayasa değişikliğine ‘Evet’ diyeceğini sanmıyorum.Ancak öyle bir beceriksizlik gösterdiler ki, her defasında olduğu gibi kendilerini anlatamadılar ve oluşturulan algının altında kaldılar. Yani ‘Apo’yu asmadılar, astırmadılar’ diye MHP’yi suçlayan iktidar ve  mecliste şu an ki mevcut  iktidarın döneminde idamın kaldırıldığını anlatamayan bir MHP; baş örtüsü konusunda kanunu meclise getiren MHP, reddeden AKP ondan sonra bunu yine halka anlatamayan MHP. Başkanlık konusunda MHP’nin görüşleri nettir ama yok öyle yok böyle saray ziyaretleri derken MHP’nin kimlik ve kişiliğine uygun olmayan tavır sergileyerek, maalesef  Milliyetçi Hareket Partisi kendini ifade edemedi. Sonra diğer partilerin MHP koltuk deyneği gibi suçlamaların altında kaldı. Böyle bir algı oluşturuldu. Yarın seçim olsa vatandaş, ’AKP ve MHP aynı şeyi düşünüyor zaten, askı buradayken benzerine niye oy vereyim’ diyecek. MHP’nin kendi asli duruşunu ve kişiliğini ortaya koyması lazım.Ben biliyorum MHP; parlementer sistemden yana,  tek adamlığa karşı, federasyona karşı, bu konuda AKP gibi düşünmüyor. Ama oluşan algı MHP, AKP ile anlaştı arkasından da soruyorlar ‘neyin karşılığında anlaştı?’ Bunun  gibi belirsizlik ortamı içerisinde MHP oluşturulan algıyla şu an çok kötü durumda.
“Ülkeye Gündemi Tayin Edecek Bir Muhalefet Lazım”
Türkiye’de muhalefet eksikliği var. İktidarın karşında çok ciddi bir muhalefet olması lazım. Bu iktidarın önünü görebilmesi için hemde ülkenin geleceğini teminat altına almak için şarttır. Bugün iktidar partisi muhalefet partileriyle top gibi oynuyor, istediği şekilde dizayn ediyor, gündemi iktidar tayin ediyor. Şu an ülkeye gündemi tayin edecek bir muhalefet lazım o da Milliyetçi Hareket Partisi’dir.Ancak Milliyetçi Hareket Partisi’nin şu anki yönetimi maalesef bunu başaramıyor. Partim yıpratılıyor, bu da benim içim karartıyor.Üzgünüm.”
 

Son Güncelleme: 18.11.2016 18:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.