Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri – Salih Dilek'ten Önemli Açıklama

Ülkücü camianın önde gelen isimlerinden Salih Dilek Haber 3 Hilal’e konuştu.

Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri – Salih Dilek'ten Önemli Açıklama

Ülkücü camianın önde gelen isimlerinden Salih Dilek Haber 3 Hilal’e konuştu.

16 Kasım 2016 Çarşamba 19:53
Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri – Salih Dilek'ten Önemli Açıklama

Türkiye’de başkanlık tartışmaları hız kesmeden devam ederken içeriğe dair bilgiler henüz daha toplumla paylaşılmış değil. Son olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisi’nin grup toplantısında taslağın ellerine ulaştığını söylesede taslakta yanlızca Cumhurbaşkanı ifadesinin geçtiğini söyledi. Bahçeli içeriğe dair başka bir detay vermedi.
Haber 3 Hilal olarak Ülkücü hareketten başkanlıkla ilgili görüşlerini almaya devam ediyoruz.Bugün ilk ülkücü teşkilatı olan ‘Genç Ülkücüler’ teşkilatının kurucu genel başkanı, CKMP’den beri partinin bir çok kademesinde görev üstlenmiş olan, ülkücü camianın aksakallılarından biri olarak bilinen Salih Dilek başkanlık sistemi hakkındaki görüşlerini Haber 3 Hilal’e açıkladı.
Salih Dilek başkanlık sistemiyle ilgili olarak “tek bir kişiye otoritte verilmesine karşı” olduğunu belirtti.
İşte Salih Dilek’in açıklaması....
“Böyle Bir Dönemde İnsanları Kavgaya Sürüklememek Lazım...”
“Başkanlık sistemini, müzakereye açılmasını dahi hatalı buluyorum.Bundan 1 ay evvel olağanüstü hal yasası TBMM’de görüşülürken Sayın Başbakan ve diğer parti sözcüleri Türkiye’nin buhranlı bir dönemden geçtiğini, çok sıkıntılı günler geçirdiğini ifade ettiler. Hatta dışarıda da sıcak temaslar devam ediyordu.Türkiye’nin bu dönemde sayın Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi Yenikapı ruhuna ihtiyacı vardır.Ne diyor, ‘Muhalefeti ve iktidarıyla tek yumruk olmak gerekiyor.’  Böyle bir durumda insaları kavgaya, ülkeyi ise ayrıma getirecek bir konudan uzak durmak gerekir.Bu sebeple Başkanlık Sistemi tartışmalarının zamansız olarak görüyorum.
Olağanüstü Halin sürdüğü bir dönemde , 15 Temmuz olayından sonra FETÖ’cülerin taksitle toplandığı bir zaman içerisinde insanların sağlıklı fikirlerini ifade etmelerinde zorluk var.Çünkü insalar korkuyor FETÖ’cüler taksit taksit toplanıyor ve kimin FETÖ’cü olduğu belli değil. Yine sayın Cumhurbaşkanı’nın söylemiyle  At izi, it izine karışmış, kurunun arasında yaşta yanıyor. Böyle bir zamanda insanların vicdani ifadelerini hür bir şekilde söyleme imkanları zayıftır.
“Adı Ne Olursa Olsun Önemli Olan İçerik...”
Anayasa’nın içeriğinde sayın temsil edilecek başkanın veya cumhurbaşkanının denetim konusu çok önemlidir.Şu an ki rejimimizde güçler ayrılığı  ilkesi benimsenmiş olup yasama, yürütme ve yargı unsurlarıyla birbirini denetleyen bir mekanizma vardır. Bu durum başkanlık sisteminde nasıl olacak, parlementoyu nasıl denetleyecek.Şu an ki sistemde nasıl bir bakan herhangi bir yanlış  durumda mecliste güven oylamasına sunuluyor, eğer güven oyu alamazsa bakanlığı düşüyor. Şimdi dolayısıyla bunlar belli olmadan neyin üzerine fikir beyan edeceğiz.Adı ne olacak başkanlık mı, devlet başkanlığı mı, cumhurbaşkanlığı mı ya da her neyse  bunun şekli ve içeriği belli olmadan zordur. Lord Acton’un dediği gibi ‘ güç bozar,mutlak güç mutlak bozar’. Türk geleneksel DNA’larında münferit güç bir kişiye verilmesi durumunda gelecekte sıkıntılar meydana getirebiliyor. Biz bunları Rahmetli Alparslan Türkeş Bey’le de konuştuk. O zamanlar CKMP döneminde başkanlık sisteminin olması yönünde fikirlerimiz vardı. Ama zaman gösterdi ki kontrolsüz bir dert ve sıkıntı getiriyor.Neticesinde Türkeş Bey’in 1973 yılından sonra parlementer rejim konusunda birçok beyanı vardır. Örneğin ‘en kötü demokrasi en iyi ihtilalden iyidir’ sözü vardır. Anlaşılacağı üzere Türk milliyetçileri gerçekten demokrasi isterler. Kaldı ki Osmanlı’da padişahın bile yetkileri sınırlıydı. Şimdi olası durumda bizim devlet başkanımızın yetkileri nereye kadar gideceği meçhul. Dolayısıyla bugünkü uygulamaları da görünce başkanlık sistemine karşı tedirginiz.
“Bugünkü Durumun Vebali 14 Yıldır Bizi Yönetenlerindir”
Başkanlık sistemine karşı Milliyetçi Hareket Partisi’nin tutumuna gelince de Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin bir bildiği vardır diye ümit ediyoruz.İçerik tam olarak belli olmadığı için net bir tavır ortada yok.Bizde bu konuda net bit görüş bildiremiyoruz.
  Sayın Başbakanın bugün bahsettiği Türkiye’nin rezil durumuna da Türkiye’yi ben düşürmedim. 14 yıl bu ülkeyi kim yönettiyse bugünkü durumun vebali onun sırtındadır.Bugün FETÖ, DAEŞ, PKK gibi terör sıkıntıları varsa bu onların meshuliyetindedir. PKK’nın geçmişi daha eski olabilir ama bugünkü gücüne erişmesinde yaptıkları açılımların etkisi büyük olmuştur.Yine sayın Cumhurbaşkanı’nın ifadeleriyle bu açılım zamanı içerisinde bir hayli silah ve mühimmat depolanmış birçok yer kurtarılmış bölge ilan edilmiştir. Neticede hepsi bu iktidar döneminde oldu.
“Herkes Bir Gün Ölecek Ama Sonrasında Ne Olacak”
Neticesinde başkanlık sistemi Hükümetin iddiasıyla’kendi gelenekleri içinde’ direkt olarak diktatörlük havasına bürünüyor.İnsanların hiç ölmeyeceğini ömür boyu o makamda kalacakların zannediyorlar.Sonuçta herkes bir gün ölecek ama sonrasında ne olacak?
Yapılmak istenen sistemden anladığımız cumhurbaşkanlığı ile hükümeti bir araya getirmek.Bizdeki sistemde ise cumhurbaşkanlığı makamının partiler üstü bir görevi vardır. Partiler üstü olması gereken Anayasa Mahkemesi, YÖK  gibi kurumlar ona bağlanmıştı.Partiler arası anlaşmazlıklarda da ‘ağabey’ veya ‘Hakem’ rolünü üstleniyordu. Çıkan yasaları 1 kereye mahsus veto etme hakkı vardı ikincide kabul ediyordu.Neticesinde sembolik bir makamdı icra organı değildi.İcra organı hükümetti o da parlemento tarafından denetleniyordu.Cumhurbaşkanının tamamen siyasileşmesi ve taraf olmasına karşıyım.”
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.