Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri – Serdengeçti, Bahçeli’ye O Maddeleri Gönderdi…

21.Dönem MHP Manisa Milletvekili Ali Serdengeçti başkanlık sistemi hakkındaki düşüncelerini Haber 3 Hilal’e açıkladı.  

Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri – Serdengeçti, Bahçeli’ye O Maddeleri Gönderdi…

21.Dönem MHP Manisa Milletvekili Ali Serdengeçti başkanlık sistemi hakkındaki düşüncelerini Haber 3 Hilal’e açıkladı.  

25 Aralık 2016 Pazar 13:50
Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri – Serdengeçti, Bahçeli’ye O Maddeleri Gönderdi…
AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 21 Aralık Çarşamba günü, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesine başlanan AKP ile MHP'nin üzerinde uzlaştığı, anayasa değişikliği konusunda istişarelerde bulunmak üzere milletvekilleriyle bir araya geldi. Milletvekillerinin çeşitli konularda itirazları bulunması üzerine teklifin gerekçeleriyle AKP teşkilatına anlatılması amacıyla 18 maddelik bir kitapçık hazırlandı. Bunun yanında anayasa teklifine açık muhalefetini açıklayan CHP ise MHP’li milletvekillerini ikna çalışmalarına devam ediyor.
Haber 3 Hilal olarak ‘Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri’ serimize 21.Dönem MHP Manisa Milletvekili Ali Serdengeçti’nin görüşleri ile devam ediyoruz.

İşte Ali Serdengeçti’nin o açıklamaları...
 
“Demokratik Kuralların Sorunsuz İşlemesini Mümkün Görmüyorum”
 
“Bu şekilde bir anayasayı Türk Milleti için uygun bulmuyorum. Çünkü bugünkü sayın cumhurbaşkanının hangi yetkisi yokta bu bu değişikliği istiyor. Şu an meclisin ve başbakanın üzerinde yalnızca protokol olarak değil icraat ve yürütme olarak da üzerinde bir pozisyonda bulunuyor. Kendilerine hiçbir şekilde muhalefet etme imkanı da yok.
Dünyadaki başkanlık sisteminin düzgün işlediği ABD’ye baktığımız zaman yasama yürütme ve yargının birbirinden bağımsız olduğunu görüyoruz. Bizde ise teklif edilen anayasa ile yasamanın ve yargının bağımsız olamayacağı açık bir şekilde görülüyor ve bu durumda demokratik kuralların sorunsuz işlemesini mümkün görmüyorum. Yasama, yürütme ve yargı arasındaki demetleme meselesine gelince denetlemenin düzgün şekilde yapılamayacağını düşünüyorum. Bahsettiğim iki husus teklifteki en sakıncalı iki husus olarak görüyorum.
Bugün meclisin hükümeti düşürme yetkisi var bunu yanında meclise cumhurbaşkanını da düşürme yetkisi verilmelidir. Konum itibariyle ülkemiz istikrar istikrarsız bir bölgede bulunuyor. Mesela ABD’de dönemsel olarak yasama yenilenmektedir ama bizde hepsi birden değişebilecek şeklinde bir yaklaşım var bana göre bu siyasette bir istikrarsızlık oluşturacaktır.
 
“Seçilmiş Milletvekili Cinayetleri Yaşanabilir”
 
Yedek milletvekilliği konusu ise kabine oluşturulurken meclisten seçilecek bakanın yerine milletvekilini getirmek partisinin milletvekili sayısını düşürmemek amacıyla yapılmış bir harekettir. Bu durumun kötü sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. Bazı bölgelerde seçilmiş milletvekili cinayetleri yaşanabilir.
 
“Doğru Bulmuyorum”
 
MHP’nin bu konudaki tutumunu  doğru bulmuyorum. Saydığım hususlar bizim milli hassasiyetlerimiz ve kırmız çizgilerimizdir. 1 Aralık günü MHP Başkanlık divanı ve MYK üyelerine, milletvekillerine ve kadın kolları genel başkanı ile sayın genel başkanımıza 7 maddelik anayasa görüşlerimi mail yoluyla ilettim. Bu olmazsa olmaz olarak düşündüğüm maddeleri sosyal medya hesabımda paylaştım. Düne kadar AKP ve Tayyip Erdoğan’ın keyfiyeti üzerine siyaset yapıyorduk şimdi ise vatandaşın gözünde bu duruma evet der pozisyona düştük.”
 
Serdengeçti’nin Devlet Bahçeli’ye gönderdiği 7 maddelik başkanlık görüşleri şöyle:
 
1) Anayasa’nın “değiştirilemez” ya da “değiştirilmesi dahi teklif edilemez” maddelerine dokunulmaması.
 
2) Anayasa’da “Devletin Türk Milleti’ne ait olduğu” manasında ifadenin yer alması ve “anayasanın değiştirilemez maddelerine” dâhil edilmesi.
 
3) Resmi dilin tek olacağı o da “Türkçe” olduğu ve “başka bir dilin devlet kurumlarıyla ve aracılığı ile desteklenemeyeceği” ifade edilmeli ve “anayasanın değiştirilemez maddelerine” dâhil edilmesi.
 
4) Yeni Anayasa’da Kuvvetler ayrılığının (yasama, yürütme ve yargı) ve dengesinin sağlandığı teminat altına alınması mutlaka yer almalıdır. Yargıya müdahalenin de mutlaka önüne geçilmesi sağlanmalıdır.
 
5) Yürütmenin yönettiği bütçenin Sayıştay ya da TBMM’de gurubu bulunan partilerin orantılı sayıdaki temsilcilerinden ve/veya onların bu oluşuma teklif edeceği denetçilerce denetlenebilmesi. İhtiyaç duyulduğunda da bu incelemelerin geriye dönük yapılabilmesine imkân sağlanması.
 
6) Başkanlık sürecine Yasama müdahil olabilmeli ve Başkanın görev sürecinde meclis, Başkan ile ilgili güven oylaması yapabilmelidir. Yapılan oylamada bugünkü milletvekili sayısına (550’ye) göre 330 altında Başkanın görevine devam edebilmesi, 330-366 aralığında Başkanın güven oylamasının referandum yoluyla millete yaptırılması, 367 ve üzeri bir sayıya ulaşıldığında Başkanın görevinin nihayetlenmesi hususları da Yeni Anayasa’da yer almalıdır.
 
7) Yasama ile ilgili seçimler ülke genelinde parçalı yapılmalıdır. İllerin milletvekili sayıları dikkate alınarak meclisin 1/4’ne isabet eden sayıdaki illerde her il için 4 yılda bir olacak şekilde yapılmalıdır. Her yıl yasama üyeleri 1/4 oranında yenilenmeli, İl gurupları bölge bölge tespit edilmemeli ve her seçimde her bölgeden il/iller olmalıdır.
 
Son Güncelleme: 25.12.2016 13:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.