Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri – Yaşar Gürel, Yaşanan Sıkıntıların Kaynağını Açıkladı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivrihisar ilçe başkanlığı,  ilçe başkan yardımcılığı ve üst kurul delegeliği yapan, halen Üst kurul delegesi olarak görevini sürdüren Yaşar Gürel,  başkanlık sistemi hakkındaki düşüncelerini  “Ülkücü Hareketten Başkanlık Görüşleri” serisi için Haber 3 Hilal’e değerlendirdi.

Parlamentoya gidecek adayları parti genel başkanlarının belirlemiş olduğuna değinen Gürel,  bu süreçte teşkilatlar ve üyelerin yer almamasını eleştirerek bu durumun parlamentodaki sıkıntıların temelini oluşturduğunu ifade etti.
Yaşanan sorunların temel kaynağının ‘Siyasi Partiler Kanunu’  olduğunu belirten Gürel,  “Sıkıntıların çözümü başkanlık ve yetki değişiklikleri değil siyasi parti kanunlarında yapılacak ciddi değişikliklerdir.” dedi.

İşte Yaşar Gürel’in O Açıklaması..

“Ülkemizde Cumhuriyet Rejiminin kökleri Osmanlı yönetiminin son dönemlerindeki  I. ve II. Meşrutiyet ilanlarıyla başlamış,  Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilanı ile 1923 yılında hayata geçmiştir. Savaş ortamında dahi Ankara da meclis toplanmış istişare kültürü hayata geçirilmiş ve meclis iradesi ile hareket edilmiştir. 1950’li yıllara kadar tek partili dönem yaşamış olan ülkemiz sistemin raylara oturması ile çok partili sisteme geçmiştir.

Değişik dönemlerde yaşanan ekonomik,  sosyal ve siyasal sıkıntılara rağmen demokrasi kültürü günümüze kadar yaşamış ve devam etmektedir.  Temelini kuvvetler ayrılığı kültüründen alan demokrasi yönetimi yöneticilerin basiretçi oranında bazen iyi bazen de iyi olmayan uygulamalar ortaya koymuştur ancak halkın iradesinin yansıtılmış olduğu parlamento bugüne kadar uzun bir mesafe ve yol almıştır.”

Sorunların Kaynağı Siyasi Partiler Kanunudur

“Yaşanan sorunların temel kaynağı ise siyasi partiler kanunu olmuştur. Parlamentoya gidecek yöneticileri, adayları parti genel başkanları belirlemiş teşkilatlar, üyeler ise bu sürecin hiçbir safhasında yer almamıştır. Bu aday belirleme şekliyle de parlamentoda biatçı, özür iradesini yansıtmada yeterli olmayan,  yönlendirildiği doğrultuda hareket eden üyeler yer almıştır. Sonuçta da parlamentoda zaman zaman tıkanmalar olmuş, karar almada zorluklar yaşanmış, yapılan oturumlarda seviyenin dip yaptığı anlar görülmüştür.

Günümüzde getirilmeye çalışılan kanun paketinde ise adına ister partili Cumhurbaşkanlığı isterse Başkanlık densin adım adım rejim değişikliğine giden bir yol görülmektedir. Getirilmek istenen kanun tasarısı ile Cumhurbaşkanının yetkileri arttırılmakta, denetim mekanizmaları tek kişiye aktarılmaktadır. Yargı, yasama ve yürütme erki birbirini denetleyen ve kontrol eden yapıda olması gerekirken tek elde toplanması ciddi sıkıntılar yaşanmasına sebebiyet verebilecektir. Şuan sıkıntıların çözümü başkanlık ve yetki değişiklikleri değil siyasi parti kanunlarında yapılacak ciddi değişikliklerdir.”
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.